Evcil Hayvan

Erkek Muhabbet Kuşu Yuvaya Neden Girer? 

Erkek muhabbet kuşu yuvaya neden girer?

Pek çok canlının erkeği gibi muhabbet kuşlarının erkeğinin de dişilerinden farklı davranışlar sergilediği görülür. Evde muhabbet kuşu besleyen pek çok insanın aklında “Erkek muhabbet kuşu yuvaya neden girer?” sorusu da bu nedenle oluşur. Çünkü muhabbet kuşlarında genellikle dişi yuvaya girerken erkeğin girdiği sık görülmez. 

Her iki cinsiyetten de muhabbet kuşu besleyenler, dişilerin yuvaya sıklıkla girip çıktığını iyi bilir. Bu nedenle de bu davranışı, beklenmedik şekilde erkek muhabbet kuşlarında gördüklerinde tedirgin olurlar. Zaman zaman “Muhabbet kuşu erkek yuvaya giriyor dişi girmiyor.” gibi bir gözlemler yapan muhabbet kuşu sahipleri, bu durumun büyük bir sorun olabileceğinden endişe duyarlar. Nedenini merak ettikleri bu sorunu araştırır ve acil bir şekilde de çözmek isterler.

Erkek Muhabbet Kuşu Yuvaya Girip Çıkıyor ama Neden?

Erkek muhabbet kuşu yuvaya neden girer?
”Erkek muhabbet kuşu yuvaya neden girer?” diye merak ediyorsanız, sorunun cevabı kuşların yaşam alanının güvenliğini sağlamasını istemesindendir.

Erkek muhabbet kuşunun normal dışında kabul edilen yuvaya girip çıkma davranışının bazı nedenleri olabilir. Bu nedenler arasında:

Eğer yuvada bir dişi muhabbet kuşu ve yavrular ya da yumurtalar varsa;

  • Dişisini kontrol etme isteği
  • Yumurtalarını ya da yavrularını koruma içgüdüsü
  • Yuvasını tehlikelerden sakınmaya çalışması

Eğer erkek muhabbet kuşu yuvada tekse;

  • Yem ve su istemesi,
  • İlgisiz kalmış olması,
  • Stres altında hissetmesi

gibi bazı farklı sebepler olabilir. Sebebin ne olduğu fark etmeksizin, erkek muhabbet kuşunda böyle sıra dışı bir davranış görülüyorsa önce temel tüm ihtiyaçlarının giderildiğinden emin olunmalıdır. Temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olunduktan sonra da sorun hâlâ devam ediyorsa farklı bir problem olup olmadığına bakılabilir.

Dişi Muhabbet Kuşunun Yuvaya Girip Çıkması Ne Anlama Gelir?

Dişi muhabbet kuşunun yuvaya girip çıkması, erkek muhabbet kuşunun aksine çoğu zaman muhabbet kuşu yuva hazırlığı belirtileri arasında yer alır. Yumurta bırakacağı yuvada uzun zaman geçirmesi gereken dişi muhabbet kuşu, sık sık yuvaya girip çıkabilir hatta yuvaya girip uzun süre çıkmayabilir. Yuvada bulunan dişi ile vakit geçirmek için yuvaya girip çıkan erkek muhabbet kuşunun bu davranışı ise yukarıda saydığımız sebeplerle normal karşılanmalıdır. 

Cinsiyeti ne olursa olsun muhabbet kuşları sosyal olmayı ve insanlarla vakit geçirmeyi severler. Muhabbet kuşlarının davranışlarının yakından takip edilmesi ve doğru şekilde analiz edilmesi gerekir. Bu analizler sonucunda ise muhabbet kuşuna ihtiyacına yönelik bir bakım verilmesi, ömrünün uzun ve sağlıklı şekilde geçebilmesi adına en önemli kriterdir.

İşte evcil dostunuz kuşlara özel ilginizi çekecek bir konu daha: ”Kuşlar Neden Hapşırır? Normal midir?

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir