Evcil Hayvan

Kuşlar Neden Hapşırır? Normal midir?

Kuşlar Neden Hapşırır? Normal midir?

Kuşların diğer hayvanlar gibi hapşırması son derece normaldir. Oldukça hassas olmaları sebebiyle bu durum, muhabbet kuşu sahibi olan insanları endişelendirebilir.  Bu tatlı dostlarımızın hapşırması, bir sağlık sorununa işaret edebileceği gibi bazen normal bir fizyolojik tepki olarak da görülebilir. Kuşun içerisinde bulunduğu ortam, sağlık durumu, alerjik reaksiyonlar gibi birçok etken, hapşırmalarında etkili olabilir. 

Kuşlar neden hapşırır?” sorusunun cevabı hakkında detaylı bilgi edinmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. 

Muhabbet Kuşları Neden Hapşırır? 

Muhabbet kuşlarının neden hapşırdığına dair bilgi sahibi olmak, durumun ciddiyetini değerlendirmek için önemlidir. Eğer “Muhabbet kuşum çok hapşırıyor” diyorsanız kuşların solunum sistemi hakkında bilgi edinmeniz, nedenini öğrenmenize yardımcı olacaktır. 

Memeli hayvanlarda diyafram bulunur. Fakat kuşların solunumu yalnızca hava keseciklerine bağlıdır. Kuşlar, nefes alıp verirken nefesin giriş ve çıkışı bu hava kesecikleriyle gerçekleşir. Bu sistem, birtakım avantajlara sahiptir. Ancak bazı durumlarda solunum yollarına zarar verebilir. Muhabbet kuşu hapşırmasının sebepleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Kuşun tozlu ortamlarda uzun süre durması
 • Enfeksiyon
 • Ortam değişikliği
 • Alerjiler
 • Hastalıklar

Görüldüğü gibi çevresel etmenler ve hastalıklar, “Kuşlar neden hapşırır?” sorusunun cevaplarını oluşturur. Arada bir yaşanan hapşırmalar, ciddi bir sorunun belirtisi değildir. Eğer hapşırma sürekli devam ediyorsa ve burun akıntısı eşlik ediyorsa bir veteriner hekimle görüşülmesi önerilir. 

Bu sebeplerin yanında  muhabbet kuşu hapşırmasının başka nedenlerinin olması da mümkündür. Muhabbet kuşları, taklit etme yeteneğine sahip hayvanlardır. Muhabbet kuşu hapşırma sesi çıkardığında bunun sebebi, evdeki bireyleri veya diğer hayvanları taklit etmesi olabilir. Yani, her zaman bir hastalık belirtisi değildir fakat yine de ciddiye alınması gerekir.

Kuş Hapşırmaları Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Kuşlar Neden Hapşırır? Normal midir?
Çeşitli durumlarda kuşların hapşırması tehlikeli olabilir.

Eğer muhabbet kuşunuz çok hapşırıyorsa ve endişe duyuyorsanız ilk olarak bir veteriner hekimle görüşmeniz önerilir. Hapşırığa eşlik edecek aşağıdaki durumlar, ciddi bir problemin habercisi olabilir:

 • İshal
 • Hareketsizlik
 • Burun akıntısı
 • Hapşırma krizleri
 • Sulu hapşırmalar
 • Öksürük

Yukarıdaki maddeler, dikkatli olmanız gereken durumlara işaret eder. Zira bu durumların eşlik ettiği hapşırıklar, tehlikeli olabilir. Problemi erken tespit etmek, sağlık durumunun hızla düzelmesi açısından önemlidir.

Kuş Hapşırmasına Ne İyi Gelir? 

Eğer kuşunuzun bir sağlık problemi yoksa ama yine de hapşırıyorsa bazı yollar sayesinde hapşırmasının önüne geçebilirsiniz. Bunar aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Kuşunuzu tozdan uzak, temiz bir ortamda tutmak, hapşırmasına çözüm olabilir.
 • Eğer bilinen bir alerjisi varsa alerjisinin olduğu maddeden uzak tutmanız, hapşırmanın önüne geçebilir.
 • Duş alırken kuşunuzu yanınızda bulundurmanız, onu neme maruz bırakacağından hapşırığa iyi gelebilir. 
 • Kuşunuzun bulunduğu odayı sık sık havalandırmak, solunum sistemini rahatlatır.
 • İyi bir beslenme düzeni, bağışıklığı arttıracağı için kuşunuzu daha dayanıklı hale getirir. 
 • Düzenli veteriner kontrolleri, oluşabilecek herhangi bir problemi önlemek için en iyi yoldur. 
 • Birden fazla kuşun bulunduğu hanelerde, bir kuş hasta olduysa geri kalanları karantinaya almanız önerilir. Bu sayede bulaşma ihtimali engellenebilir. 

Bu önerilere dikkat etmek, kuşunuzun sağlığı için büyük önem taşır. Hapşırma, bir sağlık probleminin ilk belirtisi olabilir. Bu nedenle gerekli önlemleri almak ve hapşırmayı ciddiye almanız tavsiye edilir. 

Muhabbet Kuşu Nasıl Hapşırır?

Eğer ilk defa bir kuş besliyorsanız veya kuşunuz hiç hastalanmadıysa muhabbet kuşunun nasıl hapşırdığını bilmemeniz olasıdır. Bu sebeple muhabbet kuşunun hapşırma sesini anlamanız önem taşır. 

Kuş hapşırık sesi, küçük bir cıvıltıya benzer. Tepkisel olarak insan hapşırmasıyla ortak noktalar barındırır. Normal cikleme sesi dışında çıkan, kafa sallamasının eşlik ettiği sesler hapşırık olarak nitelendirilebilir. 

Kuşlar çok küçük ve narin hayvanlar olduğu için hapşırma sesi anlaşılmayabilir. Bu sebeple kuşunuzda bir sağlık sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız onu iyice dinlemeniz gerekir. 

Peki, muhabbet kuşu neden tüylerini neden yolar? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız kuşlar hakkında hazırladığımız bir diğer içeriğe göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kuşum Çok Hapşırıyor Ne Yapmalıyım?

Sürekli hapşırmak, muhabbet kuşlarında bir sağlık sorunu işaret edebilir. Bu durumda bir veteriner hekim kontrolü gereklidir.

Muhabbet Kuşu Hapşırma Krizi Neden Olur?

Üst üste birçok kez hapşırma, hapşırık krizi olarak adlandırılır. Toza maruz kalma, alerjiler, ani sıcaklık değişiklikleri ve enfeksiyonlar, muhabbet kuşlarında hapşırma krizine yol açabilir.

Üşüten Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Öksürme ve hapşırma, üşüten bir muhabbet kuşunun göstereceği ilk belirtidir. Bu belirtilere burun akıntısı da eklenirse, muhabbet kuşunun üşütme ihtimali vardır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir