Bakım

Uzun Saçlı Erkekler için Pratik Saç Bakım Önerileri

Erkekler için pratik saç bakım önerileri

Günümüzde pek çok erkek kişisel bakım konusuna fazlasıyla önem göstermektedir. Bu doğrultuda cilt, el ve saç bakımı için kendilerini uygun çeşitli yöntemleri denerler. Ancak içlerinde öyle bir konu var ki, tüm erkeklerin dikkatini çekmektedir. O konunun erkekler için pratik saç bakım önerileri olduğunu düşünüyorsanız haklısınız.

Kadınlar için olduğu kadar uzun saç bakımı erkek için de önemli bir konu haline gelmiştir. Nitekim, bakımı ihmal edilen uzun saçların görünümleri hiçbir zaman istenilen sonucu vermemektedir. Sağlıklı ve gösterişli uzun saçlara sahip olmak için düzenli olarak bakımını yapmak ve bazı noktalara dikkat etmek şarttır. Eğer bu konuda  istikrara sahip değilseniz, erkekler için pratik saç bakım önerileri rehberinde aradığınız bakım rutinini bulabilirsiniz. Beyler, hazırsanız başlayalım!

Uzun Saç Bakımında Erkeklerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Erkeklerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Erkek saç bakımında bazı noktalar oldukça önemlidir.

Saç bakımı konusunda uzun saçlara her zaman daha fazla özen gösterilmelidir. Uzun olan saçların bakımları ihmal edildiği takdirde saçlarda kırıklar, saçların matlaşması ve saç dökülmesi gibi benzeri sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle uzun saçlı olan erkekler, ancak saç bakımı püf noktalarına dikkat ettiği zaman canlı, parlak ve dolgun görünen saçlara sahip olabilirler.

Erkek uzun saç bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleriyse en pratik haliyle şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Saçların yıkanma aşamasında mutlaka ılık suyun tercih edilmesi lazımdır. Çok sıcak suyu ile yıkamak saç tellerine zarar verdiği gibi saç kökleri için de zararlı olur.
  • Her zaman saç yapısına uygun olan şampuanlar tercih edilmelidir. Aynı zamanda şampuan seçiminde, yine saça uygun olan onarıcı şampuanların tercih edilmesi lazımdır.
  • Saçların yıkanma aşamasında saç diplerine nazik hareketlerle masaj yapılmalıdır. Sert hareketlerle yapılan masaj saçların dökülmesine neden olabilmektedir.
  • Saçlar yıkandıktan sonra saç yapısına uygun olan bir saç kremi kullanılmalıdır. Saç kremleri her zaman saçların nemini korumasına yardımcı olmakta ve saçların yumuşak olmasını sağlamaktadır.
  • Saç kremi kullanılmayan uzun saçlar zor taranır. Bunun sonucunda tarama esnasında saçlarda kırılmalar ve dökülmeler ortaya çıkmaktadır.
  • Bilinenin aksine saçların kesinlikle her gün yıkanmaması gerekmektedir. Her gün yıkanan saçlarda doğal olarak bulunan yağlar yok olmakta, buna bağlı olarak saçlar cansız ve güçsüz bir görünüm sergilemektedir.

Bütün bu ince noktalara dikkat edildiği zaman sağlıklı ve uzun saçlara her erkek kolaylıkla sahip olabilir. Saç kremi kullanımında ise saç kreminin saç diplerine uygulanmaması, sadece uç ve boy kısmına tatbik edilmesi şarttır. Saç köklerine uygulanan saç kremi deriye zarar vermektedir. Saç kreminin saçta tutulma süresi ise en fazla 3 dakika olmalıdır.

Erkekler için Pratik Saç Bakım Önerileri

Uzun saç bakımı erkek için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Erkek saç bakımında saçların yapısına göre uygun olan bakımların yapılması da önemli bir ayrıntıdır. Bunlara bağlı olarak erkek uzun saç bakımı konusu, şu şekilde kategorilere ayrılır:

  • Erkek Uzun Kıvırcık Saç Bakımı
  • Erkek Uzun İnce Telli Saç Bakımı
  • Erkek Uzun Dalgalı Saç Bakımı

Her birin kategorinin birbirinden farklı erkekler için saç bakım önerileri vardır. Bu önerilerden bazılarını aşağıda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Erkek Uzun Kıvırcık Saç Bakımı

uzun kivircik
Kıvırcık saçların bakımı biraz daha hassastır.

Tüm bunlar arasında özellikle erkek uzun kıvırcık saç bakımı özen isteyen bir konudur. Bunun nedeni ise kıvırcık olan saçların daha zor şekillenmesi ve zor taranmasıdır. Bu nedenle kıvırcık ve uzun saçlı olan erkeklerin kesinlikle saç bakım kremi kullanması lazımdır. Aynı zamanda erkek saç bakım maskesi kullanılması da, uzun kıvırcık saçların sağlıklı olması açısından çok faydalıdır. Ek olarak, erkekler için pratik saç bakım önerileri arasında kıvırcık saçlı olanların pamuklu havlu kullanması gerektiği de yer almaktadır.

Erkek Uzun İnce Telli Saç Bakımı

Uzun ve ince telli saçlara sahip olan erkeklerin, saç bakım kremi yerine durulama gerektirmeyen saç bakım spreyleri kullanması daha yararlıdır. Her banyo sonrasında bu bakım spreyleri saç uçlarına ve köklere temas etmeyecek şekilde saç boyuna uygulanmalıdır. Bu sayede nazik bakım gerektiren uzun ince telli saçlar, her banyodan sonra daha kolay taranmakta ve şekil verilebilmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak kullanılan bu saç bakım spreyleri, saç neminin korunmasına da destek olur.

Erkek Uzun Dalgalı Saç Bakımı

Uzun Dalga
Dalgalı saçlı erkeklerin saç bakımı oldukça kolaydır.

Uzun dalgalı saçlı erkekler için pratik saç bakım önerileri söz konusu olduğunda sadece kendilerine uygun olan şampuan kullanılması yeterlidir. Doğal bir dolgunluğa ve hacme sahip olan uzun dalgalı saçlı erkeklerin kullandığı bu şampuan, onarıcı şampuan çeşitlerinden birisi olmalıdır. Uzun dalgalı saçlar her zaman diğer saç tiplerine göre daha kolay şekil alır. Bu tip saçı olan erkeklerin, ayda bir olmak üzere saç bakım serumu kullanması saçlarının sağlıklı gelişmesi açısından daha iyi olur.

Erkek Uzun Saç Bakımında Serumların Önemi

Uzun saç bakımı konusunda, erkeklerin saç bakım ürünü olarak kullandığı serumların da önemli bir yeri vardır. Erkek saç bakım serumları, özellikle dökülmeye ve kırılmaya meyilli olan saç tipleri için çok büyük faydalar sağlar. Serum kullanımına erkeklerin titizlikle dikkat etmesi ve düzenli olarak bu bakımı yapması lazımdır.

Erkeklerin saç tiplerine uygun olan serum çeşitleri ise saçların genel durumlarına da bağlı olarak, haftada 3 ya da 4 kez tatbik edilebilir. Sağlıklı olan uzun saçlara sahip olan erkeklerin ise ayda en az bir kez saç bakım serumu kullanması yeterli olur. Saç bakım serumu uygulamasında ise serumun saçlara dairesel ve nazik hareketlerle masaj yapılarak yedirilmesi lazımdır.

Erkek Uzun Saç Bakımında Beslenmenin Önemi

sac bakimi
Beslenme de saç bakımını destekler.

Uzun ya da kısa olması fark etmeksizin erkekler için pratik saç bakım önerileri arasından beslenme tarzı da büyük önem taşımaktadır. Uzun saçların en başta gelen dökülme nedenlerinden birisi, yanlış beslenme tarzıdır. Saçların zayıf olması ve kırılması gibi sorunlar da yetersiz beslenme nedeniyle olabilmektedir. Bu nedenle saçlarının sağlıklı gözükmesini ve uzamasını isteyen her erkeğin beslenmesine dikkat etmesi; sebze, meyve, süt, peynir, et gibi besinleri yeteri kadar tüketmesi şarttır.

Erkeklerin saçları söz konusu olduğunda oldukça hassaslaştıkları bir nokta daha: Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Sıkça Sorulan Sorular

Erkek saç bakım ürünleri nelerdir?

Erkeklerin saçlarına uygulayacağı bakım ürünleri genelde; krem, köpük, maske, tonik ya da kil formatlarındadır.

Erkek saçı nasıl güçlendirilir?

Erkeklerin güçlü saç yapısına sahip olabilmek için öncelikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Ardından saçlara yüksek ısı uygulamaktan ve zararlı içeriğe sahip olan jölelerden kaçınmak gelir.

En iyi erkek saç kremi hangisi?

Saç kremi ürünlerinin en iyileri temiz içeriğe sahip olan ürünlerdir. Bu nedenle ürün seçmeden önce içindekiler kısmına göz atmanız ve zararlı kimyasalların bulunmadığından emin olmanız gerekir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir