Sinema

Futbol Animeleri: Sporseverlerin Favorileri

Futbol Animeleri

Pek çok sporsever, ilgilendikleri spor alanının dizi, film, çizgi film ya da anime gibi ek işlerini görmek ister. Bunun sebebi özellikle yaz aylarında spor müsabakalarının olabildiğince az olması ve sporseverlerin de yaz boyunca ilgilendikleri alandan uzak kalmasıdır. Biz de bu sebeple hem anime hem de sporseverlerin ortak bir noktada buluşabilecekleri bir liste hazırlamak istedik. Sporseverlerin favorisi futbol animeleri listesinden başlamanın da doğru olduğunu düşündük!

Anime izleyicilerinin ya da anime dünyasına yeni giriş yapmış olan kişilerin fark edeceği gibi pek çok konuda anime bulunuyor. Aşk, komedi, aşçılık, dövüş, gizem, cyberpunk gibi sayısız konuda anime, izleyicilerinin beğenisine sunuluyor. Fakat kaliteli içerik bakımından iyi bir futbol animesi bulmak oldukça zor. Bu sebeple biz de sizler için Sporseverlerin Favorisi: Futbol Animeleri listesi hazırlamak istedik. Bu listedeki animelerle, futbolsuz bu yaz günlerinde tüm futbol özleminizi giderebilirsiniz!

Area No Kishi

Area No Kishi
Area No Kishi

Listenin ilk sırasında hem duygusal noktaları olan hem de oldukça eğlenceli bir futbol animesi olan Area No Kishi var. Diğer pek çok anime gibi bir manga uyarlaması olan Area No Kishi, 2012 yılında izleyicileri ile buluştu. Toplam 39 bölümden oluşan anime, pek çok futbol ve anime sever tarafından beğenildi.

Konusu

Japonya’nın milli takımlar 15 yaş altı takımında oynayan Kakerı ve Suguru Aizawa kardeşler, yetenekleriyle dikkat çekmektedirler. Kakeru futbolu bırakma noktasına gelir fakat abisinin ısrarına dayanamayarak geri döner. Fakat işler bekledikleri gibi ilerlemez. Aizawa kardeşlerin yaşadığı trafik kazası, onların hem normal yaşamlarını hem de futbol hayatlarını oldukça değiştirir.

Ganbare! Kickers

Ganbare! Kickers
Ganbare! Kickers

1986 yılında önce Japonya’da fakat etkisi ile Orta Doğu ve Avrupa’da yayınlanmaya başlayan Ganbare! Kickers, oldukça köklü bir futbol animesi. 1986 yayın hayatına başlayan Ganbare! Kickers, 26 bölüm sürdü.

Anime ile ilgili en dikkat çekici bilgi ise Ganbare! Kickers kendi ülkesi Japonya’da sadece 21 bölüm gösterildi. Orta Doğu ve Avrupa’daki hayranlar için yapılan ek bölümlerle Ganbare! Kickers, oldukça sevilen animeler arasına girdi.

Konusu

Daichi Kakeru, oldukça yetenekli ve Japonya’da çocuk futbol takımlarında oynamış bir çocuktur. Kasabasının okul takımına giren Daichi (Gregor), daha büyük mücadeleler için çalışmaya başlamaktadır. Okul takımı Kickers, orta seviye bir takımken, Daichu ve arkadaşları sayesinde üst seviyede mücadele etmeye başlar.

Giant Killing

Giant Killing
Giant Killing

Futbol Animeleri listesinde sırada ödüllü bir seri var. Giant Killing, Masaya Tsunamoto tarafından yazılan bir manga serisidir. Giant Killing mangası otoriteler tarafından oldukça beğenilmiş ve 2010 senesinde, 34. Kodansha Mange Ödülü’nü kazanmıştır.

NHK General TV, 2010 yılında 26 bölümlük ve tek sezonluk olarak Giant Killing animesine yer verdi. İyi futbol animeleri bulmanın oldukça zor olduğu bir dönemde çıkan Giant Killing, pek çok futbol ve anime sever tarafından efsane olarak görülmektedir.

Konusu

34 yaşındaki eski futbolcu Takeshi Tatsumi, uzun yıllar formasını terlettiği East Tokyo United takımından İngiltere Premier Lig’ine transfer olur. Takeshi hırslı biridir. Eski takımı taraftarları onu hain ilan etse de Takeshi bu duruma çok aldırmaz. Emekliliğinin ardından İngiltere’de amatör ligte bir takımın başına geçer ve bu süreç onu eski takımı East Tokyo United’a kadar sürükler.

Inazuma Eleven

Inazuma Eleven
Inazuma Eleven

Futbol animeleri denince pek çok kişinin aklına gelen, köklü bir seri var sırada; Inazuma Eleven! Tenya Yabuno’nun kaleminden çıkan Inazuma Eleven, adaptasyon serileri ile beraber 250 bölümden fazla bölüme sahip bir animedir. 2008 yılında yayınlanan ve 2011 yılına kadar süren ana serinin toplam bölüm sayısı ise 127’dir.

Futbol Animeleri listesindeki diğer animelerin aksine, Inazuma Eleven’ın oldukça masum bir tonu vardır. Inazuma Eleven, 2011 senesinde Shogakukan Manga Ödülleri’nde en iyi çocuk animesi ve en iyi çocuk mangası ödüllerini almayı başarmış seridir. Ayrıca anime hikayesi, tek bir ana karakter odağı ile başlayıp birden fazla güçlü karakteri barındırmaktadır.

Konusu

Gouenji isimli, esrarengiz bir futbol adamı gittiği kasabadaki futbol takımı eksikliğini fark eder. Bu eksikliği gidermek amacıyla efsanevi kaleci Endou Daisuke’nin torunu Endou Mamorou’nun çevresinde bir takım oluşturarak, kasabanın makus futbol talihini tersine çevirmeye çalışır.

Aoki Densetsu Shoot!

Aoki Densetsu Shoot
Aoki Densetsu Shoot

Futbol sevgisini içinde barındıran manga severler tarafından yeri ayrı olan Aoki Densetsu Shoot, kimilerine göre gelmiş geçmiş en iyi futbol animesi. 1993 ile 1994 yılları arasından yayınlanan ve bir yıllık yayın hayatına 56 bölüm sığdıran Aoki Densetsu Shoot, özellikle manga serisi ile pek çok ödüle layık görülmüştür.

Anime ne kadar futbol temalı gözükse de içerisindeki romantik ilişkiler ve komedi unsurları ile oldukça dikkat çekiyor. Özellikle Uzak Doğu’da Captain Tsubasa’nın tahtını sallayan Aoki Densetsu Shoot’un finalinin hemen ardından çıkan bir de filmi bulunmaktadır.

Konusu

Toshihiko Tanaka, Kenji Shiraishi ve Kazuhiro Hiramatsu isimli arkadaşlar Kakenshi Ortaokulu’nun altın üçlüsü şeklinde anılmaktadır. Bu üç arkadaş, ortaokuldan mezun olduktan sonra futbol ile ilgili hayallerinin peşinden gitmeye devam ederler. Büyük bir hayranlık duydukları Yoshiharu Kubo ile beraber oynama şansı yakalamak için üç arkadaş da Kakegawa Lisesi’ne kayıt olur. Fakat şartlar bu üç arkadaşın istediği gibi olgunlaşmaz ve hayat üçünü de farklı yönlere savurur.

Futbol Animeleri Listesine Son Bakış

Sporseverlerin Favorisi: Futbol Animeleri listesini hazırlarken Captain Tsubasa harici, insanların göz ardı edebildiği veya fark edemediği animeleri listeye almaya çalıştık. Özellikle Avrupa bölgesindeki Captain Tsubasa hegomonyası pek çok futbol anime serisinin geri planda kalmasına neden oldu.

Tsubasa serisinin 2018 yılında yenilenmesi ve üstüne Bandai Namco imzalı olan Captain Tsubasa: Rise of New Champions isimli oyunun çıkması, futbol animeleri arayanların iştahını daha çok kabarttı. Sporseverlerin Favorisi: Futbol Animeleri listesine aldığımız ve futbolseverlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşündüğümüz animeler ise şöyleydi;

  • Area No Kishi
  • Ganbare! Kickers
  • Giant Killing
  • Inazuma Eleven
  • Aoki Densetsu Shoot

Bir futbolsever olarak, futbol temalı animelerin çoğalmasını ve Tsubasa gibi efsaneleşen serilerin artmasını diliyorum. Belki bu liste önümüzdeki senelerde başka futbol temalı ve efsane olacak olan animelerle tekrar güncellenir, kim bilir?

Anime izlemeyi çok mu seviyorsunuz? O halde Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listemize de mutlaka göz atmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Blue Lock ne zaman çıkacak?

Futbolseverlerin heyecanla beklediği Blue Lock animesi 2022 yılında çıkacak.

Blue Lock konusu ne?

Yakında animeye dönüşecek olan Blue Lock mangası, Japon futbolundaki gerilemeyi çözüme kavuşturmaya çalışan kişileri anlatmaktadır.

Inazuma Eleven kaç bölüm?

Bir başka futbol animesi olan Inazuma Eleven 250’yi aşkın bölüme sahiptir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir