Bakım

Sivilcesiz Bir Cilt için Erkeklere Bakım Önerileri

Erkeklere Bakım Önerileri

Erkeklerin en büyük cilt problemlerinden birisi sivilcedir. Ergenlik döneminden itibaren başlayan sivilce oluşumu tedavi edilmediği takdirde daha sonra da devam edebilir. Bu problemler çoğu zaman düzenli cilt bakımı ile çözülür. Dolayısıyla cilt bakımı erkekler için günlük bir rutin haline gelmelidir. Sivilcesiz bir cilt için erkeklere bakım önerileri ve uygulanışları hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Cilt Temizliği

Sivilcelere karşı etkili bakım yapmak isteyen erkeklerin öncelikle cilt temizliğine önem vermesi gerekir. Çünkü hormonal yapıdan dolayı erkek cildi kadın cilt yapısına göre daha yağlıdır. Bu yüzden daha fazla sivilce oluşur. Ayrıca sakal tıraşı gibi işlemler de cildi tahriş ederek kızarıklık, sivilce ve cilt lekelerine sebep olmaktadır. Cilt temizliği bilhassa sivilce problemini önlemede son derece etkilidir. Herhangi bir markadan kolaylıkla alınabilecek bir temizleme ürünü ile yüzün yıkanması ciltteki gözenekleri açarak temizlemeye yardımcı olur. Kirli gözeneklerin açılması ile birlikte ciltteki; akne, sivilce gibi problemlerden de kurtulmak mümkündür.

Cilt temizliği konusundaki erkelere bakım önerileri kapsamında yer alan önemli noktalar şunlardır:

 • Gün içerisinde yüz en az sabah ve akşam olmak üzere 2 kez temizlenmelidir.
 • Cilt temizliğinde cilt tipine uygun yıkama köpüğü ve yüz yıkama jeli gibi ürünler tercih edilmelidir.
 • Yıkanan cilt bol su ile durulanmalıdır.
 • Yıkama işlemi sonrası kurulamak için kullanılan havlu sık sık değiştirilmelidir.

Bu aşamalar doğru bir şekilde uygulandığı takdirde ciltteki sivilce problemlerinden kurtulmak mümkündür.

Peeling

Peeling
Piyasada oldukça etkili olan çok sayıda peeling ürünü bulunmaktadır.

Sivilce problemine karşı peeling uygulaması yapmak da erkek cilt bakımında etkili bir çözümdür. Çünkü erkek cildi kadın cildine kıyasla biraz daha kalın yapılıdır. Bu yüzden cilt üzerinde daha fazla ölü hücre bulunur. Sivilce problemi yaşayan erkeklerin yüzlerine haftada en az 2 kez olmak üzere peeling uygulaması yaparak cilt yüzeyindeki ölü derilerden kurtulması gerekir. Bu sayede ciltte daha temiz ve aydınlık bir görünüme sahip olur.

Peeling yaparken evde hazırlanan doğal içerikli maske ve karışımlar da kullanılabilir. Örneğin, Türk kahvesi telvesi ve zeytinyağı karıştırılarak cilt yüzeyine fırça yardımı ile sürüldüğünde iyi bir sonuç alınır. Bu doğal tarif haftada en az 2 kez uygulandığında ve düzenli olarak yapıldığında etkisini gösterir. Daha fazla fayda sağlamak isteyen kişilerin maskeyi ciltlerinde 10 dakika bekletmeleri gerekir.

Nemlendirme

Nemlendirme işlemi erkeklerde fazla önem verilmeyen fakat çok etkili olan bir bakım önerisidir. Özellikle cilt düzenli aralıklar ile cilt tipine uygun su bazlı ürünler ile nemlendirilmelidir. Çünkü cilt tipi her koşulda neme ihtiyaç duyar. Özellikle soğuk havalarda cildi nemlendirmek büyük önem taşır. Nemlendiriciler temiz ve hafif nemli ciltlere uygulandığında daha etkili olacaktır. Bu sayede ciltte kuruluktan dolayı oluşan kırışıklık, kızarıklık ve sivilce gibi problemler giderilebilir. Nemlendirme işlemi günde 2 kez olacak şekilde olmalı ve düzenli olarak devam ettirilmelidir. Aksi takdirde istenilen etki sağlanmayabilir.

Tıraş Sonrası Bakım

Tıraş Sonrası Bakım
Sağlıklı bir cilt isteyen erkekler tıraş sonrası bakımı ihmal etmemelidir.

Sivilcesiz bir cilt için erkeklere bakım önerileri arasında yer alan cilt bakım işlemlerinden birisi de tıraş sonrası bakımdır. Erkek cilt bakımı için en önemli bakımlardan birisi olan tıraş sonrası bakıma oldukça önem verilmelidir. Çünkü tıraş sonrasında cildin daha çok tahriş olur. Bundan dolayı ekstra bir bakım yapmak gerekir.

Tıraş sonrasında kullanılabilecek yatıştırıcı etkili ürünler edinmek de erkeklere bakım önerileri arasında yer almaktadır. Nemlendirici ve losyon formunda olan bu ürünlerden tıraş sonrası mutlaka kullanmak gerekir.

Beslenme

Cilt problemleri ile savaşta, düzenli beslenme ve sıvı alımının da etkisi oldukça büyüktür. Daha iyi görünen bir cilt isteyen erkeklerin beslenmelerine de dikkat etmesi gerekir. Beslenme ile ilgili erkeklere bakım önerileri şunlardır:

 • Sebze ve meyve ağırlıklı menüler tercih edilmelidir.
 • İşlenmiş ve paketli gıdalar daha az tüketilmelidir.
 • Şekerli ve aşırı yağlı gıdalar tüketilmemelidir.
 • Sigara tüketimi olmamalıdır.
 • Bol su içilmelidir.

Cilt problemlerini en aza indirmek, hatta bitirmek için bu önerileri yapmak faydalı olacaktır. Özellikle sivilce problemlerinde beslenmenin etkisi oldukça fazladır. Ek olarak, aşırı yağlı yiyecekler direkt olarak sivilce oluşumuna neden olur.

Cilt Bakımının Faydaları

Cilt Bakımının Faydaları
Düzenli bir bakım rutini le sağlıklı bir cilt elde edebilirsiniz.

Başta sivilce problemi olmak diğer tüm cilt problemlerinde cilt bakımının faydası kanıtlanmıştır. Bakımlar yapılırken dikkat edilecek nokta bakımın düzenli olarak yapılıyor olmasıdır. Cilt bakımı yapmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Leke ve sivilce oluşumunu azaltır.
 • Cilde parlaklık verir.
 • Cildin daha canlı gözükmesini sağlar.
 • Gözenek ve siyah nokta oluşumunu azaltır.
 • Cilt yüzeyindeki kirleri giderir.
 • Nemlendirme işlemi sayesinde yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Sivilce izlerini giderir.

Tüm bu faydalarından dolayı düzenli cilt bakımının ihmal edilmemesi gerekir. Sanıldığı gibi sadece kadınların değil, cilt problemine sahip olan tüm erkeklerin de bu işlemleri uygulaması onların yararına olacaktır.

Erkeklere bakım önerileri listemiz burada bitmedi. Devamı için Uzun Saçlı Erkekler için Pratik Saç Bakım Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Erkekler için bakım ürünleri nelerdir?

Erkeklerin kullanabileceği bakım ürünleri; temizleyici, nemlendirici ve onarıcı bakım kategorilerinde yer alan çok sayıda ürünü kapsar.

Kadın kremlerini erkekler kullanabilir mi?

Her ne kadar bu sorunun cevabı üründen ürüne göre değişecek olsa da, çoğu kadın ürünleri erkek cildine uyum sağlamaz. Çünkü kadınların cildi erkeklere kıyasla daha az yağlıdır. Bu durumda kadınların ürünleri erkeklerin cildini yağlandırabilir.

Erkekler güneş kremi kullanmalı mı?

Cildi güneş ışınları ile temas eden her birey sağlığı için güneş kremi kullanmalıdır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir