Sağlık

Ertesi Gün Hapı Sağlıklı mı? Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Sağlıklı mı? Nasıl Kullanılır?

Yaşadığımız ilişkilerden sonra gebeliği önlemek için ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Yan etkileri olduğu bilinen ertesi gün hapı sağlıklı mı? Bu yazımıda, sizlere ertesi gün haplarının sağlık açısından bir zararı olup olmadığını ve nasıl kullanacağınızı açıklayacağız.

Korunmadan ilişkiye giren kadınların, bir yıl içerisinde gebeliğe yakalanma oranı %90 civarındadır. Bu rakam bu kadar yüksek olunca, kadın prezervatifi ve erkek prezervatifine ek olarak doğum kontrol hapları kullanımı yaygınlaştı. Eğer düzgün şekilde korunursanız gebeliği %99’a kadar engellemek mümkündür. Tabii ki kullandığınız ürünün kalitesi ve son kullanma tarihini geçmemesi de önemli ayrıntılardır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?
İlişkinin ardından ertesi gün kullanabilir ya da ilişkiden hemen önce de kullanabilirsiniz

Ertesi gün hapı, sürekli kullanılan bir ilaç olarak da geçerlidir. Çünkü erkek arkadaşınız ya da eşiniz ile ilişki sırasında gündelik kullanmanız bile problem yaratmaz. İlişkinin ardından ertesi gün kullanabilir ya da ilişkiden hemen önce de kullanabilirsiniz. Sonucunda bu gebeliğinizi yüksek oranda engelleyecektir.

Dip Not: Ertesi gün hapı kesinlikle düşük yapmak için kullanılmaz. Amacı sadece gebelik engelleyicisidir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri ve Zararları

Ertesi gün hapını ayda bir kezden daha fazla kullanmak sağlığınız için büyük zararlara yol açabilir. İçerisinde barındırdığı yüksek hormonlar yüzünden adet döneminizde dengesizliğe sebep olur. İlacı tükettikten sonra mide bulantısı ve kusma ihtiyacınız olabilir. Eğer ilacı aldıktan iki saat sonra kusarsanız, ilacı tekrar tüketmeniz gerekir. Eğer düzenli bir cinsel hayatınız varsa, sürekli kullanımı doğru değildir. Bu konuda bir doğum kontrol uzmanından tavsiye almanızda fayda vardır.

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Kullanan kişiler gebeliklerini %99’a kadar önlemeyi başarmıştır. Fakat içerisinde barındırdığı yüksek hormonlar yüzünden adet dönemlerinde kadınların başlarına büyük problemler açabilmektedir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir