Ne, Ne Değildir?

Evden Eve Nakliye Sözleşmesi Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

evden eve nakliye sözleşmesi nedir

Evden eve taşıma, günümüzde oldukça talep gören bir hizmettir. Bu kadar yoğun talep gören bir hizmette zaman zaman ise aksaklıklar yaşanıyor olması elbette kaçınılmazdır. Genellikle insan gücü ile eşyaların boyutlarına ve miktarlarına göre büyüklükte araçlarla yapılan taşımalar zaman zaman bazı sorunlara da davetiye çıkarabilir. Bu sorunların önüne geçmek yahut bir sorun yaşandığında zararın telafi edilmesi için ise birçok farklı yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden en önemlisi ise nakliye sözleşmesidir. Peki evden eve nakliye sözleşmesi nedir?

Evden Eve Nakliye Sözleşmesi Nedir?

Evden eve nakliye sözleşmesi, evindeki ya da iş yerindeki eşyaları taşınacağı eşya sahibi ile bu işlemi yapacak olan nakliye firması arasında imzalanan bir sözleşmedir. Sözleşmede maddeler tarafların her ikisinin de ortak kararı ile belirlenmektedir. Nakliye işlemi bu sözleşmede tanımlanabileceği gibi sorumluluklar da açıkça belirtilebilmektedir.

Nakliye Sözleşmesi Neden Yapılmalıdır?

nakliye sözleşmesi nedir
Hem hizmet alanın hem de hizmet verenin mağduriyet yaşamaması için yapılan anlaşma, evden eve nakliye sözleşmesi nedir sorusunun cevabıdır.

Evden eve nakliye sözleşmesinin yapılmasının temel sebeplerinden birisi, tarafların herhangi bir mağduriyet durumunda kalmamalarını sağlamak için sorumlulukların açıkça belirtilmesidir. Bu şu demektir:

Örneğin, bir taşıma durumunda eşyalar nakliye esnasında zarar görebilir yahut kaybolabilir. Nakliye hizmetinden önce imzalanan sözleşme ile olası zararların kim tarafından ve hangi durumlarda karşılanacağı açıkça madde madde belirlenmektedir. Hem hizmeti alan kişide hem de hizmeti veren firmada güven oluşturmak amacıyla yapılan bu sözleşmelerde maddelerin tamamını kabul etmek zorundadır.

Nakliye Sözleşmeleri Maddelerinde Olması Gerekenler

Nakliye sözleşmesinin ne işe yaradığını öğrendikten sonra sıra geldi bu sözleşmenin nasıl yazılacağına… Evden eve nakliye sözleşmesi hazırlanırken alanında uzman birisinden yardım alabileceğiniz gibi internetten bulduğunuz nakliye sözleşmesi örneği de doldurabilirsiniz. Ancak bunları yaparken maddeleri dikkatlice incelemeli ve kendi durumunuza göre uyarlamalısınız. Örneğin, bir sözleşmenin maddelerinde olması gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Eşyaların demontaj ve montaj işlemlerinin hangi taraf tarafından yapılacağı,
  • Eşyaların taşıma esnasında kaybolması durumunda yükümlülüğün firmaya ait olduğu,
  • Taşıma sırasında zarar gören eşyaların maddi karşılığının nakliye firması tarafından karşılanacağı,
  • Nakliye işleminin en geç kaç gün içinde yapılacağı,
  • Sözleşmeden cayma hakkının en geç kaç gün önce olabileceği,
  • Eşyaların sigortalandırılma durumu.

Maddelerin tamamı açık ve seçik bir biçimde yazılmalı ve ücret ve taşımanın yapılacağı aracın plakası da açıkça sözleşmede belirtilmelidir.

Evden Eve Nakliye Fiyatları

evden eve nakliye fiyatları
Evden eve nakliye fiyatları, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Evden eve nakliye fiyatlarında fiyatlandırılmalar birçok farklı değişkene bağlı olarak belirlenmektedir. Bu değişkenlerden en önemlisi iki adres arası mesafedir. Mesafe uzadıkça fiyatlandırma da artacaktır. Bunun yanı sıra eşya miktarı, eşyaların boyutu, taşıma tipi ve adreslerin apartmandaki kat sayısı da fiyatlandırmalarda etkili olabilmektedir. Daha yüksek katlardan yapılan taşımalar için genellikle asansörlü nakliyat hizmeti tercih edilmektedir.

Artık oradan oraya taşınmaktan yorulup, ev satın almaya karar verdiyseniz sizin için bir fırsat olabilir: DenizBank Konut Kredisi Nasıl Alınır? Faiz Oranları Nelerdir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir