SinemaGündem

Fair Play Film Konusu, Oyuncuları ve İncelemesi

Fair play film konusu ve oyuncuları hakkında merak edilenler

Son dönemin ses getiren yıldızlarından olan Phobe Dynevor ve Alden Ehrenreich’ın başrollerini paylaştığı Fair Play filmi, 6 Ekim 2023 tarihinde vizyone girdi. Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Fair Play, ses getiren başarısı ve eleştirmenlerden aldığı tam notla Netflix tarafından dijital platforma taşındı. Peki, Fair Play film konusu ne, oyuncuları kimler? Filmin değindiği temalar neler? Tüm merak edilenleri sizler için inceliyoruz!

Fair Play Film Künyesi

Öncelikle filmle ilgili merak edilen temel detaylara değinebiliriz. 

  • Türü: Dram
  • Dil: İngilizce
  • Senaryo ve Yönetmen: Chloe Domont
  • Görüntü Yönetmeni: Menno Mans
  • Müzik: Brian McOmber
  • Süre: 113 dk

Chloe Domont’un kısa film ve dizilerinden sonra yönetmenlik koltuğuna oturduğu ilk uzun metrajlı filmi olan Fair Play film imdb’si 6.4 olarak ölçüldü. Aynı zamanda filmin senaristliğini de üstlenen Domont, ilk uzun filminde başarılı bir sınav verdi.  

Fair Play Film Oyuncuları Kimler?

fair-play-film-konusu
Phobe Dynevor, Jasmine, Han Solo ve son olarak da Oppenheimer filmlerinde rol alan Alden Ehrenreich var

Fair Play filmi başrollerinde Bridgerton dizisinde rol alan  Phobe Dynevor ve Jasmine, Han Solo ve son olarak Oppenheimer filmlerinde rol alan  Alden Ehrenreich var. Bu iki yıldıza ek olarak filmin kadrosunda Eddie Marsan, Sia Alipour, Rich Sommer ve Sebastian De Souza gibi yetenekli oyuncular rol aldı.

Fair Play Film Konusu Nedir?

Emily(Phobe Dynevor) ve Luke (Alden Ehrenreich) New York’ta bir finans ve yatırım firmasında çalışan bir çifttir. Film, şirket kuralları gereği beraber olduklarını gizleyen bu çiftin ilişkisinin, herkesin merakla beklediği terfi sonucu gelişen olaylar ekseninde değişimine odaklanır. Herkesin Luke’un terfi alacağını beklediği sırada şirket yönetici Campbell (Eddie Marsan) terfiyi Emily’e verir. Bunun sonucunda çiftin ilişkisini bozacak olaylar silsilesi başlar.

Her şeyden önce terfiyi kendisinin hak ettiğini düşünen Luke, Emily’i  kıskandığı için onun üzerinde tahakküm kurmaya başlar. Onu tüm erkeklerden kıskandığı gibi hata yapması için her zaman fırsat kollar. Terfiyi kendi başarısıyla hak ettiğini düşünen Emily ise tüm bu olanlar karşısında manipüle edilen taraf olur. Film, ilişkideki güç çatışmaları, ego, kıskançlık ve hırsın birbirine tutkuyla bağlı iki genç insanın hayatını alt üst etmesini başarılı bir biçimde yansıtır.

Aslında alınacak bu terfi için şirkette herkes içten içe birbirinin ayağını kaydırmaya çalışır. Bu terfiyi bir kadının alacağının anlaşılması üzerine tüm erkek çalışanlar Emily’e karşı cephe alır. Emily’nin bu terfi için patronla yattığını iddia edenler bile çıkar. Luke başta bu terfiye sevinir gibi gözükse de içten içe daha da hırslanır. Bu hırsının sonucunda daha çok çalışır fakat yaptığı hatalar da peşi sıra gelmeye başlar. Yaptığı hisse alımı önerisiyle şirketi neredeyse batma noktasına getirir. 

Luke kendi başarısızlığını örtmek için suçu daha yeni terfi alan Emily’nin üzerine atmaya çalışır. Tüm bu sürecin sonunda geriye bozulmuş işler, sevgiden nefrete dönüşmüş bir ilişki ve yıpranan bir çift kalır.

Fair Play Filminde İşlenen Temalar Neler?

Fair Play filmi, kadın-erkek ilişkilerindeki toplumsal düzen, kapitalizmin acımasızlığı ve duygusal manipülasyon gibi temaları işler. Gelin, bu temaların filmde nasıl işlendiğine dair çıkarımlarda bulu  nalım.

Son zamanlarda Fair Play film konusu kadar merak edilen The Seven Deadly Sins 5.Sezon Ne Zaman Çıkacak? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Kısa zamanda ilgi odağı olup çokça beğenilmişti.

Toplumsal Cinsiyet Normları

Fair play film oyuncuları
Filmin türü dramdır. Filmde toplumsal cinsiyet normları, kapitalizm ve manipülasyon temaları ele alınmaktadır.

Kadın erkek ilişkilerine dair toplumsal cinsiyet normlarının ilk emareleri Luke’un terfiyi kendisinin daha çok hak ettiğini düşünmesiyle başladığını görürüz. Ona göre, bir erkek olarak terfiyi kendisi haketmişti ve bir kadın yöneticinin altında çalışmak aslında kendisinde içten içe bir huzursuzluk yaratıyordu. Kadın olarak başarısı hazmedilemeyen Emily’nin patronu ile yattığının dedikodusunun yapılması da kadınlara karşı toplumların genel bakış açısını yansıtması açısından önemlidir. 

Kapitalizm

Filmde işlenen bir diğer tema ise vahşi kapitalizm olgusunun tüm çıplaklığıyla sergilenmesi. Para ve yükselme hırsı yüzünden tüm çalışanların birbirinin kuyusunu kazdığı hatta çiftlerin arasının bozulduğuna şahit oluruz. İş dünyasındaki bu acımasız rekabet ortamı zayıf karakterli kişilerin insani özelliklerini de körelttiği en iyi Luke’un davranışlarıyla anlarız. Patronlar dünyasından bakılacak olursa tüm bu olup bitenler aslında onları ilgilendirmez. Onlar için para kazanma dışında anlam ifade eden bir şey yoktur. Çalışanın en ufak hatasında onu cezalandırması olağandır.

Manipülasyon

Filmde ağırlık kazanan temalardan bir diğeri de çiftlerin arasındaki duygusal manipülasyon. Luke ilk olarak Emily’i bu terfiyi hak etmediğine inandırmaya çalışır. Bunda görece başarılı olduktan sonra Emily’nin giydiği kıyafetlere kadar tüm karar alma süreçlerine müdahale eder. Hatta Emily’nin giyeceği kıyafetlere ve kendi istediği gibi giyinmezse başına neler gelebileceğine varıncaya kadar Emily’i etkilemeyi başarır.

izleyiciler tarafından yapılan Fair Play yorumları incelendiğinde filmin zaman zaman dram, gerilim hatta erotizm içermesi oldukça beğenilmiş. Kimi izleyiciler filmin işlediği temalar bakımından yüzeysel olduğunu savunsa da yapım içerisinde, herkesin kendi hayatından bir nokta bulabileceği çok aşikar. 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir