Felsefe

Felsefede Dikotomi Nedir? 

Felsefede Dikotomi Nedir?

Felsefeye meraklı olan pek çok kişi “Dikotomi nedir?” sorusunun yanıtını merak eder. Hakkında çokça bilgi olan bu kavramı, gelin birlikte daha yakından tanıyalım.  

Dikotomi Nedir?

Dikotomi felsefik bir sözcüktür. İngilizceden Türkçe’ye geçen bu kelime bir bütünün iki eşit parçaya bölünmesi anlamına gelir. Daha geniş bir ifadeyle bir bütünün büyümesi ve gelişmesi için bölünmesi ve dallanması anlamını taşır. Felsefede ise bu kavram ikiden fazla değer alan değişkenlerin fazlalığı anlamında gelir.

Felsefede dikotomi ikiden fazla değer alan değişkenin bir değişkene döndürülmesidir. Bu döndürme işlemi değerin varlığına ve değerine göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra değişkenlerin dönüştürülmeye uygun olup olmaması da önemli bir faktördür. 

Dikotomi Paradoksu Ne Demek?

Felsefede Dikotomi Nedir?
Dikotomi Paradoksu, Antik Yunan’da felsefenin çözülmesi en zor sorunlarından biriydi.

Dikotomi Paradoksu Elealı Zenon tarafından ortaya atılan ortaya çıkarılmıştır. Elealı Zenon bu paradoksu Parmenides’in felsefi görüşlerinden etkilenerek oluşturmuştur. Bu paradoks Zenan’ın oluşturduğu sekiz paradokstan birisidir. Bu paradoks 2000 yılı aşkın süredir pek çok filozof ve bilim adamı tarafından tartışılmıştır. Günümüzde birçok görüşe de ilham kaynağı olduğu söylenebilir.

Dikotomi paradoksunda Zenon’a göre hareket etmek imkansızdır. Yani bir yola çıktığınızı varsayalım. A noktasından B noktasına gitmek istiyorsunuz. A noktasından hareket ettiğinizde B noktasına varmak için yolun yarısını tamamlamış olmanız gereklidir. Fakat bu paradoksa göre bu durum imkansızdır. Yolun yarısını tamamlamış olmak için onun yarısını, onun yarısını tamamlamak için de onun yarısını tamamlamak gereklidir. Oldukça kafa karışıklığı yaşatan bu paradoksa göre hareket etmek diye bir şey olanaksızdır.

Felsefenin Antik Yunan’dan bu yana tartışılan bir diğer konusu uygunluk teorisi için “Felsefede Uygunluk Nedir?” yazımıza göz atın.

Dikotomik Ne Demek?

Felsefeye ilgi duyan pek çok kişi,“Dikotomik ne demek?” sorusunun yanıtını merak edebilir. Bu kavram, doğrudan dikotomi kavramıyla ilişkilidir ve bir değişkenin zıt değerler alması olarak açıklanabilir. Diğer bir ifadeyle değişkenin çelişkili kısımlarının bölünmesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dikotomik Düşünce Nedir?

Bir fikrin ya da düşüncenin iki uç kısmını düşünmek, zıt fikirleri ele almak demektir.

Dikotomi Felsefe Hariç Hangi Alanlarda Yer Alıyor?

Mitoloji, ekonomi, tıp ve sosyoloji gibi alanlarda da yer alır.

Dikotom Ölçek Nedir?

Bu ölçek iki veya daha fazla sonuçlu bir ölçeğe verilen isimdir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir