Sanat

Figüratif Sanat Nedir? Figüratif Ne Demek?

figüratif sanat nedir?

Figüratif sanat örnekleri, insanlık tarihi boyunca birçok farklı biçimde var olmuştur ve bu sanat akımında en eski keşif 35.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Bununla birlikte, bugün bildiğimiz şekliyle modern figüratif sanat, Ekspresyonist sanat hareketinin yanı sıra yirminci yüzyılın ortalarında popüler hale gelmiştir. Peki figüratif sanat nedir, figüratif ne demektir?

Figüratif sanat, çağdaş sanat alanında halen oldukça popülerdir ve bugün hala dünya çapında birçok figüratif resim sergisi bulunmaktadır. Bu yazıda figüratif sanat eserleri, figüratif ressamlar ve figüratif çalışmalar üzerinde duracağız.

Figüratif Sanat Tam Olarak Nedir?

Figüratif sanat, gerçek hayattaki görüntüleri (insan veya hayvan formunun çoğu zaman tanınabilir tasvirlerini) net bir şekilde betimleyen herhangi bir eserdir. Rönesans, Barok, Realizm, Sürrealizm ve daha pek çok akım dahil olmak üzere figüratif sanat eseri kategorisi altına giren bir dizi alt kategori vardır.

Bu sanat kategorisi içindeki eser varyasyonları her sanatçı arasında büyük farklılıklar gösterir. Bazıları figürasyonu hemen netleştirmeyen bir üslup benimser, ancak yine de o eserleri figüratif parçalar olarak tanımlayabiliriz. Bazıları ise resmin konusunun her mikroskobik detayının titizlikle vurgulandığı hiper gerçekçi bir yaklaşım benimsemektedir.

Figüratifin yanı sıra “non-figüratif ne demek?” sorusu da oldukça yaygın olarak duyulmaktadır. Non figüratif ise figüratif sanatın aksine eserde insan hayvan ya da doğaya dair herhangi bir nesnenin tam olarak simgeleştirilmediği bir sanat kategorisidir.

En Etkili Figüratif Sanatçıları

Figüratif sanat eserlerini ve en iyi örneklerini en iyi şekilde anlamak için, onu tarih boyunca şekillendiren sanatçılara bir göz atalım.

Picasso

Picasso
Picasso’nun figüratif eserlerinden bir tanesi

Pablo Picasso’nun çalışmaları, modern figüratif sanatın tartışmasız en etkili örneklerinden bazılarıdır. Yirminci yüzyılın ilk yarısında öne çıkan Picasso, kübizm, sürrealizm ve kolaj gibi birçok farklı sanat akımına katkıda bulunmuştur.

Ancak en ünlü eserleri arasında figüratif eserleri, özellikle de The Old Guitarist, The Weeping Woman ve tabii ki kendi Otoportre eserleri bulunmaktadır.

Rembrandt van Rijn

Rembrandt van Rijn
Rembrandt van Rijn’in figüratif eserlerinden bir tanesi

Hollandalı sanatçı Rembrandt van Rijn, 1600’lerin ortalarında ün kazanmış ve ülkesinin en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilmiştir.

1631-1635 yılları arasında Rembrandt, öncelikle portre ve figürasyona odaklanmış ve canlı ve dinamik parçalarıyla resim sanatını başarıyla yeniden şekillendirmiştir. İnsan tenini gerçekçi bir şekilde işleme yeteneğiyle ünlü olan Rembrandt, kendi portreleri aracılığıyla gerçekliği doğru bir şekilde tasvir etme konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahip olmuştur.

En ünlü eserlerinden bazıları, Tocque ve Altın Zincirli Sanatçının Portresi, Danae ve İsa’nın Başıdır.

Mark Demsteader

Mark Demsteader
Mark Demsteader’ın Emma Watson’ı resmettiği tablo

Mark Demsteader, ona The Lyceum Prize ve The Sidney Andrews Scholarship gibi prestijli ödüller kazandıran ruhani ve atmosferik tablolarıyla İngiltere’nin önde gelen figüratif ressamlarından biri olarak tanımlanmaktadır.

Rembrandt, Goya ve Vermeer’in eserlerinden ilham alan, 1980’lerden beri kararlı bir figüratif ressam olan Mark; Harry Potter yıldızı Emma Watson’ı resmettiği dizi portrelerle 2011’de ün kazanmıştır. O zamandan beri, çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki galerilerde görünmüştür ve ünü tüm dünyaya hızla yayılmıştır.

Emma Watson ile yaptığı çalışmaların yanı sıra, Mark’ın figüratif sanat örnekleri arasında Ophelia, Red Earth, Crossing the Divide ve Study in Blue sayılabilir.

James Abbott McNeill Whistler

James Abbott McNeill Whistler
James Abbott McNeill Whistler’ın figüratif tablolarından bir tanesi

James Abbott McNeill Whistler, 1800’lerin sonlarında modern sanatın yolunu açan ve Post-Empresyonist harekete öncülük eden, Amerika doğumlu, İngiliz kökenli bir sanatçıdır.

En ünlü eserlerinden biri, kendi annesiyle oturmasını tasvir ettiği Sanatçının Annesinin Portresi’dir. Bu eser, Fransız hükümeti tarafından satın alınan ilk Amerikan resim parçası olmuştur ve günümüzde hala saygı duyulan bir eserdir.

Whistler’ın diğer ünlü eserleri arasında Beyaz Senfoni, No.1: Beyaz Kız, Kont Burckhardt ve Porselen Ülkesinden Prenses sayılabilir.

Ron Hicks

Ron Hicks
Ron Hicks’in figüratif tablolarından bir tanesi

Whistler, Rembrandt ve Degas’ın eserlerinden ilham alan Denver doğumlu Ron Hicks, çok genç yaşta figüratif resimlerinde ve çizimlerinde resim sanatına yaklaşmaya başlamıştır.

Şu anki sanat tarzı karamsar ve sessiz bir renk paleti ile temsili figüratif çizimi dengeler ve her parçada güçlü ama dokunaklı bir estetik yaratır. Çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki galerilerde sergilenen Hicks’in eserleri Grammy Ödüllü müzisyen John Legend da dahil olmak üzere önde gelen şahsiyetlerin özel koleksiyonlarında da bulunabilir.

En seçkin eserlerinden bazıları; Stoacı, Dikkat Merkezi, Hesaplaşma ve Gerçekleştirme’dir.

Sanatın pek çok türü bulunmaktadır. Natürmort tekniği de bunlardan bir tanesidir. Bu konuda bilgi edinmek için Natürmort Nedir? Natürmort Çalışması Nasıl Yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir