BakımBilim

Fitzpatrick Cilt Tipi Nedir? Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Fitzpatrick Cilt Tipi Nedir

Fitzpatrick, insan cilt renklerini ayıran bir sistemdir. Bu sistemin belirleyici olan tarafı ise ultraviyole ışınlara karşı ciltlerin göstermiş olduğu reaksiyonlar olmuştur. 6 renk tonu olarak belirlenen cilt renkleri aynı zamanda kendi içinde derecelendirilmiştir. “Fitzpatrick cilt tipi nedir?” sorusunun cevabını merak edenler için detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Fitzpatrick sayısal bir sistem olarak düzenlendiği için kendi cilt tipinizi oluşturulan özelliklere göre belirleme şansına sahipsiniz. En açık cilt renginden başlayarak en koyu renge kadar ilerleyen fitzpatrick scale aynı zamanda göz rengi ve saç renkleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuyor. Her insanın sahip olduğu renk pigmentasyon oranı farklılık göstermektedir. Koyu cilt renklerinde bu oran oldukça fazladır.

Pigmentasyon Nedir?

Pigmentasyon
Cilt renkleri hangi renk sınıfına dahil olacağının belirlenmesini genetiklerine borçludur.

Diğer adı pigment birikimi olarak adlandırılan pigmentasyon, deri ve dokularda oluşan renk değişikliklerini ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Cilt, renginde belirleyici olan melanin maddesinin etkisiyle değişiklikler göstermektedir. Melanin aynı zamanda saç ve göz renklerinde de belirleyici olan etkiye sahip olan pigmenttir. Melanin oranı arttıkça göz ve saç rengi de koyulaşmaktadır.

Cilt renkleri hangi renk sınıfına dahil olacağının belirlenmesini genetiklerine borçludur. Genler aracılığıyla aktarılan renkler, ebeveynler ve onların üst soylarından gelerek çocuklarına aktarılmaktadır.

Özellikle “Güneş ışığında ne kadar kalmalısınız? Cildinizde yanma ve bronzlaşma oranları nasıl olacaktır?” sorularının cevabını cilt tipi testleriyle öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler sizi güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkisi ve diğer zararlı etkilerine karşı nasıl korunmanız gerektiğiyle ilgili daha bilinçli yapacaktır.

Cilt Tipi Testi

Cilt Tipi Testi
Test sonuçları 6 değer içinde değerlendirilecektir.

Fitzpatrik cilt tipi öğrenme testi ile ciltlerin nemlilik oranının belirlendiği cilt testlerini karıştırmamak gerekir. Bu testte amaç cilt tonunuzu belirlemektir. Belirlenen cilt tonu sayesinde kullanmanız gereken güneş kremi faktörünüzü veya lazer epilasyon işlemlerinizin düzeyini belirleyebilirsiniz. Test sonuçları 6 değer içinde değerlendirilecektir. Bu değerler:

  1. 0-6: Bronzlaşamayan ve yanan cilt tipidir.
  2. 7-13: Genellikle yanma etkisi olan ve çok düşük düzeyde bronzlaşan ciltlerdir.
  3. 14-20: Bu değerler arasında bulunanlar tekdüze olarak bronzlaşabilir. Ancak yanık ihtimalleri vardır.
  4. 21-27: Yanma oranı çok düşük, bronzlaşabilme oranı yüksektir.
  5. 28-34: Her zaman bronzlaşan cilt tipidir. Yanma nadiren görülmektedir.
  6. 34-36: Numaralar arasında yer alan ciltler asla yanmaz, güneşin etkilerine karşı oldukça güçlüdür.

Hangi değerler arasında bulunduğunuzu online testler ile öğrenebilirsiniz. Bu testler içerisinde güneş hassasiyetiniz sorgulanmakta ve aynı zamanda saç ve göz renkleriniz test sonuçlarında belirleyici olmaktadır.

1 ve 3 arasında yer alan cilt tiplerinde gözler; mavi, yeşil ve ela renklerinde olmaktadır. Saç renkleri; kızıl, açık sarı, sarı ve açık kahverengidir.

4 ve 6 arasında yer alan cilt tiplerinde ise açık kahve ve siyahımsı kahve göz renkleri hâkimdir. Saç renkleri ise kahve renkleri ve siyah renklerden oluşmaktadır.

Yazbuz.com Bakım sayfası ayrıcalıklarıyla bilgilenmeye devam edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Ten Rengi Neye Göre Belirlenir?” state=”open”] Cildin sahip olduğu melanin oranı ten rengini belirleyen en önemli pigment olarak kabul edilmektedir.[/toggle]

[toggle title=”Soğuk Hava Ten Rengini Açar mı?” state=”close”]Renk pigmentleri cilde yerleşik yapıda olduğu için net olarak bir renk açılması mümkün değildir. Ancak güneşin zararlı etkilerinden kaçınmak nem oranı ve kırışıklık oranlarını etkilediği için daha sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.[/toggle]

[toggle title=”Beyaz Tenliler Nasıl Güneş Kremi Kullanmalı?” state=”close”]Açık tenli insanlar en az 15 koruma faktörü olan ürünleri tercih etmelidir. Bu faktör güneşin zararlarını oldukça azaltıyor. Yazbuz.com faydalı bilgileri paylaşmaya devam etmektedir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir