Ne, Ne Değildir?Bakım

Hidrosol Nedir? Ne İşe Yarar?

Hidrosol Nedir

Hidrosol en genel anlamıyla çiçek, bitki ve meyvelerin damıtılması sonucu ortaya çıkan bir yan ürün olarak tanımlanabilir. Çeşitli uçucu yağların elde edilmesinden sonra ortaya çıkarlar. Bu ürünlerin günümüzde fazlaca kullanılması “Hidrosol nedir, ne işe yarar?” sorularını akıllara getirmektedir.

Hidrosolü uçucu yağlardan ayıran husus, hidrosollerin su bazlı ürünler olmasıdır. Uçucu yağlar ise tam anlamıyla yağ bazlı ürünlerdir. Bu yüzden aynı bitkiden elde edilen hidrosol ve uçucu yağ birbirinden farklı özellikler taşımaktadır.

Hidrosol Ne İşe Yarar?

Hidrosollerin kullanım alanı son derece geniştir. Genellikle dermokozmetik ve temizlik alanlarında kullanılmaktadır. Dermokozmetik alanında cilt temizliği, nemlendirilmesi ve bakımı için kullanılabilir. Özellikle sivilce ve akne tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte bazı hidrosol çeşitleri saç bakımında da kullanılmaktadır. Saç dökülmeleri ve kırıklarını engellemek için ve saçları güçlendirmesi ve uzatması amacıyla hidrosollerden yararlanılmaktadır.

Temizlik alanında ise hidrosollerden faydalanılmaktadır. Bu amaçla bu ürünler özellikle silme işlemlerinde tercih edilmektedir. Yüzey temizliğinde deterjan kullanmak istemeyen kişilerin bu ürünleri kullandığı da görülebilir. Bazı güzel kokulu hidrosollerin ise oda kokusu spreyi olarak tercih edildiği görülmektedir.

Hidrolat Nedir?

Hidrolat
Hidrolat, çiçek suyu olarak da adlandırılmaktadır.

Hidrolat nedir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir. Hidrolatlar, bitkilerin suda eriyebilen maddelerinin ve kendi esansiyel yağlarının ortak özelliklerini taşıyan sularına denir. Çiçek suyu olarak da adlandırılmaktadır. Çiçeklerin su buharı kullanılarak damıtılması ile elde edilen ürünlerdir. Saf hidrolatlar, koruyucu madde ve alkol içermemeleri nedeniyle sıklıkla tercih edilirler.

Bitki Hidrosolleri Çeşitleri

Yeryüzündeki bitki çeşidi kadar bitki hidrosol çeşidi mevcuttur. Her bitkiden hidrosol elde edilebilir. Bu yüzden bu ürünlere günümüzde sıklıkla rastlamak mümkündür. Hidrosoller kullanıcılarına birçok fayda sağlar. Bu nedenle ürünlerin kullanım alanları çeşitlidir.

Bitki hidrosolü çeşitlerinden en çok bilineni lavanta hidrosolü olarak değerlendirilebilir. Lavanta hidrosolü lavanta çiçeğinden elde edilir ve insan sağlığına çeşitli faydaları vardır. Bu ürünler hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanları rahatlatması, uyku vermesi ve sakinleştirmesi ile bilinirler.

Kendine has, güzel kokuları nedeni ile kozmetik alanında da kullanım imkânı vardır. Aynı zamanda bu ürünler bitki hidrosolü saç bakımında en çok tercih edilenler arasındadır. Saç dökülmelerine iyi gelmeleri sayesinde sıklıkla kullanılır.

Eğer saç dökülme sorununuz varsa, Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

[toggle title=”Lavanta Hidrosolünün Saça Faydası Nedir?” state=”close”]Lavanta hidrosolü, saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Saç uzatmak ve güçlendirmek isteyenlerinde kullanabileceği ürünlerdir.[/toggle]

[toggle title=”Hidrosoller Nerede Satılır?” state=”close”]Bitki hidrosolleri genellikle aktarlarda satılmaktadır. Bunun yanı sıra online olarak da alışveriş sitelerinde bulunmaktadırlar.[/toggle]

[toggle title=”Uçucu Yağ ile Hidrosol Aynı Şey midir?” state=”close”]Hayır, uçucu yağlar bitkinin yağıdır. Hidrosol ise bitkinin suyudur. Bu ürünlerin yapıları birbirinden farklıdır.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir