Finans

Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Gecer

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber dijital ortamda yapılan para transfer yöntemleri sıklıkla kullanılmaya başladı. EFT yöntemi ile para göndermek de sıklıkla kullanılan para transfer çeşitleri arasında yer alır. Birçok kişi tarafından kullanıldığı için zaman içerisinde “Gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?” gibi EFT hakkında farklı sorular sorulmaya başladı.

EFT, yöntemi banka müşterilerin farklı bankalar arasında para transferi yapmasına olanak sağlar. Örneğin, A bankasında bulunan bir hesaptan B bankasında bulunan diğer bir hesaba pratik bir şekilde para transferi yapabilirsiniz. Ancak EFT yöntemi ile para yollamak isteyen kişiler belirli saat aralıklarında işlemlerini gerçekleştirmelidir.

EFT ile Hangi Saatlerde Para Gönderilir?

EFT ile Hangi Saatlerde Para Gönderilir 2
Türkiye’de bulunan bankalar genellikle 08.30-18.30 saatleri arasında müşterilerine hizmet verir.

EFT yöntemi ile yapılan para transferleri, bankaların mesai saatleri içerisinde yapılmalıdır. Aksi takdirde gönderilen para hesaba bir sonraki iş gününde geçiş yapar. Bankaların çalışma saatleri özel ya da kamu bankası olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Türkiye’de bulunan bankalar genellikle 08.30-18.30 saatleri arasında müşterilerine hizmet verir.

Bu bilgiler doğrultusunda “Gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?” sorusuna ertesi gün geçeceği yanıtı verilebilir. Örneğin, perşembe günü 03.00’da gönderdiğiniz para karşı tarafın hesabına 08.30’da geçer. Bazen bu süre bankanın açılış saatine bağlı olarak daha geç saatlere sarkabilir. Paranın gönderdiğiniz anda alıcı hesaba geçmesini istiyorsanız mesai saatleri arasında EFT işlemi yapmaya özen göstermeniz faydalı olur.

Kullandığınız bankanın mesai saatlerine, bankanın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ya da bankanın müşteri hizmetlerini arayarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nasıl EFT Yapılır?

Dijital ortamda EFT işlemini gerçekleştirebilmeniz için birkaç adımı takip etmeniz gerekir. EFT işlemi yapabilmek için sırasıyla şu adımları izlemelisiniz:

  • Öncelikle kullandığınız bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirip mobil bankacılık şifresi oluşturmanız gerekir. Sonrasında bilgilerinizi yazarak banka hesabınıza giriş yapmalısınız.
  • İndirdiğiniz uygulamada para transferleri kısmı bulunur. Üzerine tıklayarak EFT yöntemini seçebilirsiniz.
  • Para göndermek istediğiniz hesabın bilgilerini ve göndermek istediğiniz para miktarını yazarak EFT işlemini tamamlayabilirsiniz.

EFT ile yollanılabilecek para miktarının belirli bir günlük limiti bulunur. Günlük para gönderme limiti bankaya bağlı olarak değişkenlik gösterir. İşlemlerinizi mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca EFT için bankanın resmi internet sitesini de kullanabilirsiniz.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT ile Havale Arasindaki Fark
EFT yöntemi, farklı bankalar arasında para transferi yapmaya imkan tanır.

EFT ve havale kavramları, banka müşterileri tarafından sıklıkla karıştırılır. Her ikisi de para transfer yöntemi olsa da aralarında bariz farklar bulunur. EFT yöntemi, farklı bankalar arasında para transferi yapmaya imkan tanır.

Havale yöntemi ise aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında müşterilerin para transferi yapmasına olanak sağlar. Yani A bankasında bulunan bir hesaptan tekrar A bankasında bulunan bir hesaba havale yöntemi ile para gönderilebilir. Bankalar EFT ile yapılan transferlerde genellikle ücret alırken havale yönteminden herhangi bir ücret almaz.

Havale ile EFT arasındaki en belirgin farklardan biri de gönderim zamanlarının farklı olmasıdır. Havale yöntemi ile para transferi haftanın her günü, istenilen saat aralığında yapılabilir. Para anında alıcı kişinin hesabına geçer. EFT ile yapılan para transferinin alıcı hesaba geçmesi için işlemin mesai saatleri içerisinde yapılması gerekir.

Banka hesap dökümü almak için izlemeniz gereken adımları Banka Hesap Dökümü Nasıl Alınır? yazımızda bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gece Yapılan EFT İptal Edilebilir mi?

Gece yaptığınız EFT işlemlerinde işlem, mesai saatinin başlamasına kadar talimat olarak bekletilir. Dolayısıyla mesai başlangıç saati gelmeden iptal edilemez.

EFT’de FAST Ne Demek?

FAST; anlık ve 7/24 para transferi yapmanıza imkan veren bir ödeme sistemidir.

FAST EFT için Transfer Limiti Var mı?

Bankalara göre değişebilse de FAST EFT için genellikle maksimum sınır 10.000 TL’dir.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir