Ne, Ne Değildir?Kariyer

Gemoloji Ne Demek? Gemolog Nasıl Olunur?

Gemoloji Ne Demek

Gemoloji, yer biliminde bulunan değerli ya da yarı değerli olarak bilinen taşları inceleyen bir meslektir. Bu taşların oluşumu, bölgenin kimyasal ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Doğal oluşumlara ilgili olan insanlar “Gemoloji ne demek? Gemolog nasıl olunur?” sorularını sıklıkla sormaktadır. Gemoloji; süs taşı bilimi, değerli taşlar bilimi ve kuyumculuk terimi olarak günümüzde tanımlanır. Mineralojinin yeni bir disiplini olarak bahsettiğimiz tüm bu bilimleri incelenip sınıflandırması ile çalışır.

Gemoloji biliminin üniversitelerde eğitim olarak verilmesi ilk olarak İzmir’de gerçekleşmiştir. Bunun dışında birçok üniversitede takı tasarımı ve kuyumculuk ile alakalı çeşitli dersler verilmektedir.

Gemoloji Nedir?

Gemoloji nedir
Gemoloji, değerli taş parçalarının incelenmesi ile ilgilenen bilim dalıdır.

Günümüzde değerli taşların daha çok konuşulması ile birlikte çeşitli sorular ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi de “Gemoloji nedir?” sorusudur. Değerli taş parçalarının incelenmesi ile ilgilenen bilim dalına gemoloji denir. Bu değerli taşları değerlendirip derecelendirme yapan kişilere ise gemolog adı verilmektedir. Gemologlar değerli taş parçalarının hangi çeşitten olduğunu küçük ayrıntıları sayesinde fark edebilirler.

Taşların değerleri belirlenirken boyutunu, rengini ve şeklini değerlendirirken çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Gemologlar aynı zamanda taşların fiyatlarını güncel olarak belirleyebilmek için piyasaları da aktif bir şekilde takip etmektedir.

Değerli taşlar konusunda kat edilen gelişmeler birçok farklı alanda kariyer yolu sunmaktadır. Bu yollar şu şekildedir:

  • Açık artırma uzmanı
  • Tasarımcı
  • Perakendeci
  • Toptancı
  • Alıcı
  • Kuyumcu
  • Değerleme uzmanı
  • Laboratuvar ve araştırma uzmanı

Değerli taş sektörünün gelişmesi ile birlikte listelemiş olduğumuz bu alanlarda gemoloji oldukça önemli bir yer edinmiştir.

Gemolog Nasıl Olunur?

gemolog
Kuyumculuk ve mücevher üzerine bilim eğitimi alarak gemolog olabilirsiniz.

Gerçek bir gemolog olabilmeniz için gemoloji eğitimlerini başarı ile tamamlayarak diploma sahibi olmanız gerekmektedir. Bu eğitimler sırasında öğrencilere elmas, mücevher ve diğer renkli taşlar gibi parçaların analizinin ve derecelendirmesinin nasıl yapıldığı öğretilir. Bu aşamalar geçildikten sonra taşların satılması, satın alınması ve fiyatlandırma konusunda hangi adımların uygulanacağına dair bilgiler verilmektedir. Tüm bu verilen eğitimler için kapsamlı bir şekilde programlar sunulmaktadır.

Diplomayı alabilmeniz için gerekli tüm eğitimleri geçtikten sonra resmi olarak gemolog olmuş olursunuz. Ve değerli taşlar ile alakalı çeşitli çalışmalar yürütmeye başlayabilirsiniz.

Farklı kariyer planlamalarına dair ipuçları öğrenmek için Kariyer sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gemolog Olmak için Ne Yapılmalı?

“Kuyumculuk ve Mücevher” üzerine bilim eğitimi alarak gemolog olabilirsiniz.

Gemologlar Ne İş Yapıyor?

Değerli taşları inceleyerek fiyatlandırmasını yapan ve özelliklerini belirleyen bilimsel çalışmalar yaparlar.

Gemoloji Eğitimi Nerelerde Alınabilir?

Üniversitelerde alınabileceği gibi çeşitli laboratuvarlarda da bu eğitimler verilir.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir