Oyun

God of War PC Sistem Gereksinimleri

God of War PC Sistem Gereksinimleri

Santa Monica Studio, daha önce Sony’nin farklı konsollarında toplamda 6 tane God of War oyunu çıkartmıştı. “Hack’n Slash” türünde olan oyunları, konsol dünyasını adeta alt üst etti ve tüm zamanların en iyi oyunları arasında kendilerine yer buldu. Durum böyleyken God of War PC sistem gereksinimleri araştırılmaya başlandı.

God of War oyunları, başka platformlarda olmaması sebebi ile tam anlamıyla “konsol aldıran oyun” tabirine uyarak PlayStation satışlarına doğrudan etki ediyordu. Seneler 2018’i gösterdiğinde Santa Monica, God of War’un yapısını biraz değiştirerek hack’n slash türü yerine oyunu tamamen yenileyerek action/adventure türünde bir oyun piyasaya sürdüler. Oyun, hem oyun basını hem de oyuncular için senenin en iyi oyunu olmak ile beraber kimisi için de gelmiş geçmiş en iyi God of War oyunu oldu. Yine 2018 senesinde birden fazla ödül alan oyun, PlayStation 4 kullanıcılarının da yüzünü oldukça güldürdü.

God of War Tahmini Sistem Gereksinimleri

God of War Tahmini Sistem Gereksinimleri
God of War PC sistem gereksinimleri; minimum ve tavsiye edilen olarak ikiye ayrılıyor.

Sony, pazarı genişletmek ve oyunculuğu başka bir boyuta taşımak için çeşitli aksiyonlar almaya başladı. Bu hamlelerden biri, belki de en çok ses getireni ise God of War oyununun Steam mağazasında ön siparişe açılmasıydı. 14 Ocak 2022 yılında oynanacak oyunun resmi sistem gereksinimleri ise henüz açıklanmadı. Fakat tahmini minimum ve önerilen sistem gereksinimleri ise şu şekildedir:

Tahmini Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Intel Core i5-2500K
 • RAM: 8 GBGPU: Nvidia GeForce GTX ya da AMD Radeon R9 290, minimum 3GB
 • İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit
 • Depolama: 80 GB

Tahmini Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Intel Core i7-4700K
 • RAM: 16 GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 1060 ya da AMD Radeon RX 580, minimum 6 GB
 • İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit
 • Depolama: 80 GB

God of War Oyununun Konusu

God of War Oyununun Konusu
God of War oyununun konusu yunan mitolojisine dayanmaktadır.

Santa Monica Studios, God of War’un önceki üç ana oyununu Yunan mitolojisi üzerine kurmuştu. Oyunun kahramanı Kratos, üç oyunda da intikam için neredeyse tüm Yunan tanrıları ile savaşmakta ve onları yok etmektedir.

İlk üç oyunun yanı sıra PS Vita konsolu için de çeşitli God of War oyunları çıktı fakat ana oyunlar kadar rağbet göremediler. PlayStation 4 konsolu için yeni bir God of War oyunu duyurulduğunda ise herkesin aklında “Oyuna konu edilecek Yunan mitolojisi Tanrısı kaldı mı?” sorusu yer aldı. Oyunun, ilk E3’te oynanış videosu ile geldi ve macerası İskandinav mitolojisine taşıdığı duyuruldu!

God of War Oyun Hikayesi

Oyunun Konusu
Oyunun ana karakteri Kratos’tur.

Kratos eşini kaybeder ve oğlu ile tüm diyarların en yüksek yerini bulma amacını kendilerine gaye edinirler. Bunun nedeni ise, Kratos’un eşinin bu yönde vasiyet vermesidir. Eşi, oğlu Atreus ile beraber Kratos’un tüm diyarların en yüksek noktasından, onun küllerini dökmelerini ister.

Kratos, bu yolda ilerlerken bir yandan da oğlu Atreus’a kendi bildiklerini öğretir. Fakat ummadıkları şey, onların gelişinin İskandinav tanrılarını kızdırdığıdır. Baş karakter Kratos, hem çevredeki tehlikeler ile hem de oğlu Atreus’un büyüme sorunları ile boğuşmaktadır. Atreus, her ne kadar bir tanrının oğlu olsa da en nihayetinde bir çocuktur.

Oyun PlayStation 4 konsoluna Türkçe dil desteği ile gelmişti ve aynı dil desteğinin bilgisayar için de olacağı açıklanmıştır. Bunun yanında Nvidia GeForceNow kullanıcıları da God of War bilgisayar çıkışını gerçekleştirdiğinde erişim sağlayabileceklerdir. Serinin beşinci oyunu God of War: Ragnarok ise şu an için sadece Playstation 4 ve Playstation 5 konsollarına çıkışını gerçekleştirecektir.

Sony ve Microsoft Savaşı

Sony ve Microsoft Savaşı
Microsoft’un Xbox konsolu başlangıçta başarısız gözüküyordu.

Bilgisayar oyunculuğu tarafında Epic Games’in bir süredir devam eden her hafta en az bir bedava oyun verme politikası kendilerine oyuncu kazandırsa da piyasanın rüzgarını kontrol etmelerine yetmedi. Steam oyuncu kaybetmezken, Epic Games üzerinden verilen bazı bedava oyunların aynı hafta Steam satışlarının da oldukça yüksek olduğu gözlendi.

Konsol tarafında ise Sony, özel oyunları ile yüksek fiyatına rağmen tüm rüzgârı elinde tutuyordu. Nintendo ise her iki taraftan da ayrı bir şekilde durarak, kendi pazarını aktif bir şekilde elinde tutup, en çok satan konsol firması olmayı başardı.

Tüm bu denge içerisinde en sessiz ve başarısız görülen taraf ise Xbox konsolları ile Microsoft’tu. Halo gibi oldukça güçlü bir oyunu ellerinde tutuyor olmalarına rağmen, sistemlerine yeni oyuncu katmakta oldukça zorlanıyor ve konsol savaşlarına yeniliyormuş gibi gözüküyordu.

2017 yılında Microsoft, duyurduğu Xbox Game Pass sistemi ile konsol pazarını bambaşka bir boyuta taşıdı ve bilgisayar dünyasındaki yerini aldı. Aylık üyelik sistemi ile kütüphanesindeki oyunlara erişim hakkı sağladı. Uzun bir süre Sony bu hamlelere tepkisiz kaldı fakat ilk olarak Horizon Zero Dawn’ın ilk oyununu bilgisayara getirerek adım attı. Ardından Hideo Kojima’nın oyunu Death Stranding bilgisayara geldi. Bunun ardından ise yeni nesil konsolların da çıkması ile Sony derin bir sessizliğe gömüldü.

God of War Çıkış Tarihi

God of War Çıkış Tarihi
God of War 14 Ocak 2022’de piyasaya sürülecek.

Ağustos ayında GeForceNow’dan bir ekran görüntüsü sızdı. Bu ekran görüntüsü bazı PlayStation özel oyunlarının bilgisayara gelerek GeForceNow sistemine dahil olacağını gösteriyordu. Çok geçmeden de haber doğrulandı. Yaz aylarında Steam üzerinden kendi mağaza sayfasını açan PlayStation, ekim ayının başlarında God of War oyununu ön siparişe açtı. Oyun tam bir bilgisayar portu olarak 14 Ocak 2022 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olmasının yanı sıra ön sipariş fiyatı ise şu an için 329 TL’dir.

Özetlemek gerekirse, Sony ve Microsoft arasında çıkan sanal savaş nedeniyle God of War’un da içinde olduğu pek çok oyun, bilgisayar için de çıkartılmaya başlanmıştır. Bu da konsol almaya gücü yetmeyen birçok bilgisayar oyuncusu için oldukça sevindirici bir haberdir.

Bilgisayarda Yer Alan Diğer Playstation Oyunları

Bilgisayarda Yer Alan Diğer Playstation Oyunları
Bilgisayardan da oynanabilecek başka Playstation oyunları da mevcut.

God of War, bilgisayar için açıklanan ve çıkan ilk Playstation özel oyunu değildir. Hem Playstation markası altında yer alan stüdyoların oyunları hem de diğer bağımsız firmaların oyunlarından bazıları şu an bilgisayarda Steam üzerinden erişilebilir durumdadır.

Daha çok Playstation özel oyununun bilgisayar çıkacağı ise diğer dedikodular arasındadır. Bunların arasından en çok beklenenler ise Uncharted serisi ve Ghost of Tsushima oyundur. Çıkış yapacakları zaman Playstation özel oldukları duyurulan ancak sonrasında bilgisayar çıkışını gerçekleştiren bazı oyunlar şunlardır:

 • God of War
 • Horizon Zero Dawn
 • Detroit Become Human
 • Heavy Rain
 • Says Gone
 • Death Stranding
 • Beyond: Two Souls
 • Red Dead Redemption 2

Eğer oyun dünyası ilginizi çekiyorsa Red Dead Redemption 2: Undead Nightmare Ne Zaman Çıkacak? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir