Oyun

God of War Ragnarök Hikayesi: Yola Devam Ediyoruz

god of war ragnarök hikayesi

Santa Monica Studios tarafından geliştirilen God of War Ragnarök, uzun süredir oyun severlerin beklediği bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle ilk oyun sonrasında God of War Ragnarök hikayesi, sunabilecekleriyle alakalı olarak çok fazla merak ediliyordu. 9 Kasım 2022 tarihinde piyasaya girmesinden itibaren bütün bu merak edilenler de cevaplanmaya başlandı.

Bu yazımızda sizlere eğer satın almadıysanız God of War Ragnarök hikayesi ile neler görebileceğinizden bahsedeceğiz. Böylece oyunu almadan önce beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağı ile alakalı genel bir bilgiye sahip olabileceksiniz. Ancak ikinci oyundan bahsetmeden önce kısa da olsa ilk oyunda neler olduğuna bakmak iyi olacaktır.

God of War Ragnarök Öncesinde

 

**Bu bölüm, 2018’de çıkan God of War oyunu ile ilgili spoiler içermektedir.**

2018’de çıkan ilk oyun oldukça büyük bir başarı getirerek o senenin The Game Awards etkinliğinde “Yılın Oyunu” seçilmiştir. Bilindiği gibi 2018’de çıkan bu oyun, God of War serisinin yedinci oyunudur. Serinin diğer oyunlarından farklı olarak baş karakterimiz Kratos, bu sefer İskandinav topraklarında yaşayan birisi. Üstelik bir eşi ve bir çocuğu da bulunuyor.

Oyun, Kratos’un ikinci eşi ve oğlu Atreus’un annesi olan Faye’in ölümü sonrası ile başlar. Faye karakterinin ölümü sonrası isteği ise küllerinin Dokuz Diyarın en yüksek zirvesinden dökülmesidir. Oğlu ile bir ava çıkarak yolculuğa hazır olup olmadığını sınayan Kratos da henüz hazır olmadıklarını düşünür. Ancak hiçbir şekilde zarar almadığı görülen bir yabancının saldırısına uğramaları sonucu gönülsüz de olsa Kratos ve oğlu yola çıkmış olurlar.

İskandinav topraklarında geçen ilk God of War oyunu da bu şekilde başlamaktadır. Yol boyunca cüce kardeşler Brok ve Sindri olmak üzere Mimir ve Freya gibi dostlar da edinen ikili en sonunda amaçlarına ulaşarak Faye’in küllerini en yüksek zirveden dökerler. Ancak bu sırada ilginç bir bilgi daha açığa çıkar. Atreus’un annesi oğluna aslında Loki ismini vermiştir. Loki isminin de İskandinav mitolojisinde oldukça renkli bir karakter olduğu hepimizin malumu sanırım.

Ragnarök Geliyor

god of war ragnarök hikayesi
God of War Ragnarök hikayesi oyunseverleri hayli heyecanlandırdı.

**Bu bölüm, 2022’de çıkan God of War Ragnarök oyunu ile ilgili spoiler içermektedir.**

God of War Ragnarök, 2020 ve 2021 senelerinde birçok oyun ve medya kuruluşunda En Çok Beklenen ve En Çok İstenen oyun gibi ödüllere layık görülmüştür. Sadece bu açıdan da God of War Ragnarök hikayesi ile ilgili ne kadar büyük bir merak olduğunu anlayabilirsiniz. Reddit gibi platformlarda bile ilk oyunun son sahneleri sebebiyle God of War Ragnarök hikayesi ile ilgili birçok teori üretilmiştir. Ancak bekleyiş sona verdi ve oyun sonunda piyasaya girdi.

God of War Ragnarök hikayesi ilk oyunda olduğu gibi yine Kratos ve Atreus’un evlerinde başlıyor. Avdan dönen ikili bu sefer Thor ve Odin’in ziyareti ile karşı karşıya kalırlar. Ziyaret sonrasında Thor ile bir kavga yaşayan Kratos, yine oğluyla birlikte çok gönüllü olmadığı bir yola çıkmak zorundadır. Bu sefer Odin’in hapsettiği Tyr’i bularak Atreus, yani Loki’nin Ragnarök sırasında ne yapacağını öğrenmeye çalışıyorlar. Çünkü Ragnarök’ün habercisi Fimbulvetr yani “büyük kış” dolu dizgin sürmektedir.

İlk oyunda olduğu gibi God of War Ragnarök hikayesi boyunca bize yardım eden bazı karakterler bulunuyor. Bunlardan ilki Kratos ve Atreus’un yanından ayrılmamış olan Mimir’dir. Yine cüce kardeşler Brok ve Sindri de God of War Ragnarök hikayesi içinde ara ara karakterlerimize eşlik ediyorlar. İlk oyunun sonunda oğlunu öldürdüğümüz için bize düşman olan Freya da hikaye içerisinde yeri bulunan karakterlerden birisidir.

İlk Yorumlar Neler?

god of war kranos
God of War – Kranos

Çıkar çıkmaz gelen yorumlara bakıldığında God of War Ragnarök hikayesi üzerinden oyunun ne kadar başarılı olduğu kolayca görülebilir. Özellikle Kratos ve oğlu Atreus arasında ilişki üzerinden ilk oyundaki gibi derinleşen hikaye birçok oyuncuyu tatmin etmiş duruyor. Daha iyi bir fikir vermesi adına oyunun dünya çapındaki oyun eleştirmenlerinden aldığı puanlardan bazılarını aşağıdaki gibi sırlayabiliriz:

  • Metacritic – 94 Metascore/8.4 Kullanıcı Skoru
  • IGN – 10/10
  • GameSpot – 9/10
  • GamesHub – 10/10
  • OpenCritic – 94
  • Gameblog – 10/10
  • Press Start – 9.5/10
  • Hardcore Gamer – 4.5/5

Ayrıca 8 Aralık’ta yapılacak The Game Awards için Yılın Oyunu, En İyi Aksiyon/Macera Oyunu, En İyi Sanat Yönetimi gibi tam 10 dalda adaylık kazanmıştır. Tüm bu verilere bakıldığında rahatlıkla, “God of War Ragnarök hikayesi ve oynanışı ile oyun severleri tatmin edecek bir oyundur.” diyebiliriz.

God of War Ragnarök Nereden Oynanabilir?

god of war ragnarök
God of War Ragnarök – Kranos ve TYR

Doğal olarak God of War Ragnarök’ün nereden oynanabileceği de birçok oyuncunun merak ettiği bir konu. Şu an için Playstation 5 ve Playstation 4 konsoluna sahip olan oyun severler God of War Ragnarök oyununu alarak oynayabilirler. Ancak Playstation 4 ile oynayacak kullanıcılar için bazı performans kayıpları görülebileceğini de söyleyebiliriz.

Oyunun PC tarafında da oynanabilir olacağı Sony tarafından açıklandı. Ancak PC oyuncularının ne zaman God of War Ragnarök oynayabileceği ile ilgili kesin bir tarih bulunmuyor. Yine de tahminler yaklaşık bir sene sonrasında oyunun PC için de oynanabilir olacağı yönündedir.

Sıkça Sorulan Sorular

God of War Ragnarök, GoW Serisinin Kaçıncı Oyunudur?

İskandinav mitolojisi çerçevesinde ilerleyen serinin ikinci oyunu ancak genel serisinin dokuzuncu oyunudur.

God of War Ragnarök Hikayesi Ne Kadar Sürüyor?

Oyun, ana hikaye yanında yan hikayelerle de oynanabildiği için tam bir süreden bahsetmek mümkün değil. Tamamen nasıl oynadığınıza bağlı olarak değişecektir.

Yeni God of War Oyunları Gelecek mi?

Oyunun yapımcısı Santa Monica Studios henüz yeni bir oyunla ilgili çalışma yaptıklarını söylemedi.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir