Ne, Ne Değildir?

Godzilyon Ne Demek? Cümle İçinde Nasıl Kullanılır? 

Godzilyon Ne Demek? Cümle İçinde Nasil Kullanilir?

Birçok kişinin ağzından duyduğumuz godzilyonun ne olduğunu ve cümle içinde nasıl kullanıldığını “Godzilyon ne demek?” isimli bu yazımızda anlatmaya karar verdik! Godzilyon, Türkçe’de “Büyük ve sayılamaz miktarda” anlamlarına gelmektedir.  Sayıca çok olan şeylerin veya varlıkların ifade edilmesinde bu kelime kullanılır. 

TDK’de Godzilyon Ne Demek? 

Türk Dil Kurumu yani TDK’de godzilyonun bir karşılığı bulunmamaktadır. Türkçe diline godzilyon, İngilizce’den geçmiştir. İngilizce’de godzilyonun karşılığı “godzillion” olarak yazılmaktadır. İngilizcede bu kelime “Tanrı milyonlarca kez” karşılık bulmuştur. 

Godzilyon Kez Kelime İçinde Kullanımı 

Büyük ve sayılamaz miktarda olan şeylerin ifadesinde kullanılan godzilyon, dilimizde bir sıfat olarak tercih edilen bir kelimedir. Kendinden sonraki ismi niteleyen, ona özellik yükleyen, miktarını belirten godzilyon kelimesi, Türkçe’de sadece bir öbek olarak yer edinmektedir. Sıfat grubu ya da öbeği olarak en az iki kelimenin birleşmesiyle cümle içinde yer alabilen kelime “godzilyon altın, godzilyon kez mont ya da godzilyon telefon” şeklinde sözlü ve yazılı olarak Türkçe’de kullanılabilir. 

Godzilyon Kez Cümle İçinde Kullanımı 

Godzilyon Kez Cumle İçinde Kullanimi 
Godzilyon kelimesinin cümle içinde nasıl kullanıldığını görmek için yazıyı okumaya devam edin!

“Godzilyon kez ne demek” sorusuna cevap bulduğumuz yazımızda, kelimenin cümle içinde nasıl kullanıldığını da açıklayacağız. Kelime, cümle içinde farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin: “Bugün eve vardığımda odada godzilyon çorap yerdeydi.” Burada godzilyon, çorabın sayılamayacak kadar fazla olduğunu belirten bir sıfat olarak kullanılmıştır. 

“Bugün o kadar çalıştım ki kafamda godzilyon kez kahve içmek geçti.” Aynı şekilde sıfat olarak kullanılan godzilyon, bu cümlede düşüncenin sayısız miktarda kafadan geçirildiğini belli etmek için yazılmıştır. Godzilyon kez daha çok sayı ibaresi olarak kullanılırken sadece godzilyon, büyük şeylerin ifadesinde cümle içinde kullanılır. 

Godzilyon Kelimesinin Kökeni 

“Godzilyon kez ne demek”  yazımızda kelimenin nereden geldiğine değinmek gerekir. Kökeni aslında Japon bir bilim kurgu canavarından gelir. Sinema perdesini de aralayan, Canavarların Tanrısı ismiyle bilinen “Godzilla” godzilyonun ortaya çıkmasında etkin bir role sahiptir. Godzilyon kelimesi; 15 katlı bir binadan daha büyük olan, tüm canavarları önünde diz çöktüren, sayısız kez zafer kazanmış, canavarların kralı ve Tanrısı Godzilla’dan esinlenilmiştir. 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir