Sinema

En İyi Viking Temalı Filmler

En İyi Viking Temali Filmler

İskandinav tarihinin önemli figürlerinden olan Vikingler, onların yaşamlarını konu alan dizilerle dünyaca tanınır oldu. History Channel’in 2013 yapımlı Vikings dizisiyle başlayan furya, Game of Thrones efsanesiyle iyice yaygınlık kazandı. Dizilerin başını çektiği Viking teması, uzun metraj filmlerin de ilgi çekici konularından biri haline geldi. Peki evde sinema günü yapmak isteyenlerin tercih edebileceği “en iyi Viking temalı filmler hangileri?” Gelin tüm zamanların en iyi Viking filmleri nelermiş birlikte bakalım.

Ortaçağ Denizlerine Yolculuk: Viking Efsanesi

Film veya dizi seçerken takip ettiğiniz platformda gözünüz en çok aksiyon ve tarihi temalı filmler arıyorsa Viking filmleri tam size göre demektir. İskandinav savaşçılarının ve onların yaşamlarının konu alındığı bu yapımlar gittikçe daha popüler hale geliyor. Elbette bu duruma Game of Thrones serisinin ciddi etkisi olduğu yadsınamaz.

Dizi, tamamen İskandinav halklarını anlatmasa da bazı etkileyici sahnelerde onlara yer vermesi temanın yeniden yükselişe geçmesine neden oldu. Yüzlerce yıl önce yaşamış bu insanları seyretmeyi sağlayan ilk popüler yapımlardan biri ise Vikings dizisiydi. Vikingler film serisi gibi projelerden önce ise daha negatif içerikli bir Viking algısı olduğunu söyleyebiliriz.

Ortaçağ’da; kaba, vahşi ve ilkel bir kavim olarak anılmaya başlayan Vikinglerin kültürlerine dair kendi anlatılarına ulaşmak ne yazık ki çok güç. Yazılı bir kültüre sahip olmamaları ve göçebe hayat tarzları nedeniyle bazı arkeolojik kazılardan elde edilen bilgilerle yetinmek zorundayız. Diğer olasılık ise onlarla ilgili anlatıya sahip olan Batı medeniyetinden bilgi almak.

Kaynak ne olursa olsun günümüzde bir Ortaçağ efsanesine dönüşen bu kavimle ilgili her çalışma dikkat çekiyor. Kitaplara, çizgi romanlara ve filmlere konu oluyor. Eğer siz de tarihsel figürlere ve savaş anlatılarına ilgiliyseniz keyifli vakit geçirmek için mısırlar patlarken sizin için hazırladığımız listeden bir Viking filmi seçebilirsiniz. Bugüne kadar çekilmiş Viking temalı filmlerin en iyileri ise IMDB puanına göre şöyle sıralanabilir:

 1. How to Train Your Dragon – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (8.1)
 2. The Secret Of Kells – Büyülü Kitap (7.5)
 3. The Northman – Kuzeyli (7.0)
 4. Thor (7.0)
 5. The Vikings – Vikingler (1958) (7.0)
 6. To Go Viking (7.0)
 7. The Last Kingdom: Seven Kings Must Die – Yedi Kral Ölmeli (6.9)
 8. The 13th Warrior – 13. Savaşçı (6.6)
 9. The Viking (1928) (6.6)
 10. Tarkan: Viking Kanı (1971) (6.4)
 11. Beowulf – Beowulf Ölümsüz Savaşçı (6.3)
 12. Thor: Love and Thunder – Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü (6.2)
 13. Outlander – Yabancı (6.2)
 14. The Island of the Top of the World (6.2)
 15. Prince Valiant (6.2)
 16. Erik the Viking – Viking Erik (6.1)
 17. Valhalla Rising – Cennetin Kapısında (6.0)
 18. Astérix et les Vikings – Asteriks: Vikinglere Karşı (6.0)
 19. Pathfinder (5.4)
 20. Northmen: A Viking Saga – Kuzeyliler: bir Viking Efsanesi (5.4)
 21. Valhalla (2019) (5.3)
 22. The Viking Sagas (5.2)
 23. The Viking Queen – Viking Kraliçesi (5.1)
 24. Viking (2016) (4.6)
 25. Hammer of the Gods – Tanrıların Çekici (4.5)
  Bu kapsamlı listenin en iyilerini sizler için ayrıntılı şekilde derledik.

En İyi 10 Viking Temalı Film

En İyi 10 Viking Temali Film
Viking efsaneleri birçok farklı konuyla birlikte sinemaya uyarlandı.

İskandinav savaşçılarının yaşamlarına pek çoğumuz Netflix Viking filmleri ya da Game of Thrones dizisiyle giriş yaptık. Tamamen bu temaya uygun bir film seçmek de keyifli bir haftas onu etkinliğine dönüşebilir. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Valhalla Rising – Cennetin Kapısında

MS 1000 yılında geçen öykünün baş karakteri, her oynadığı filmde daha da devleşen canımız Mads Mikkelse. Tek Göz adında bir savaşçıyı canlandıran Mikkelse, bu karakterle en iyi erkek oyuncu ödülüne aday oldu. Filmde Tek Göz, doğaüstü güçlere sahip dilsiz bir savaşçı olarak karşımıza çıkıyor. 

İskandinav reisi Barde tarafından yıllarca esir tutulan savaşçı, Are adlı bir çocuğun yardımıyla Barde’yi öldürerek oradan kaçmayı başarır. Baş karakterimiz, bu kaçışlarla birlikte kim olduğunu keşfetme yolculuğuna çıkıyor.

Film Hakkında:

 • Yapım Yılı: 2009
 • IMDB Puanı: 6.0
 • Yönetmen: Nicolas Winding Refn

Seyri daha katmanlı hale getirecek bir bilgi ise konunun mitolojiyle ilişkisidir. Tek Göz, İskandinav mitolojisinde Oden’in (Odin) takma adıdır. Oden, bilgelik için tek gözünü kurban etmiştir.

Erik The Viking – Viking Erik

Listenin en eski filmi İsveç-İngiltere ortak yapımı bir Terry Jones filmi. Filmde mitolojik motifler tarih ve varoluş felsefesiyle harmanlanıyor. Klasik ve düşündüren bir seçenek isteyenler Erik’in hikayesine göz atabilir. Baş karakterimiz Erik ve arkadaşlarının amaçları savaş sahneleriyle hareketleniyor. Doğmayan Güneşi bulmak ve karanlık Ragnorak çağını bitirmek isteyen savaşçılar, çeşitli badireler atlatmak zorundadır. Çünkü herkes onlar gibi karanlığın son bulmasını istemez. 

Film Hakkında:

 • Yapım Yılı: 1989
 • IMDB Puanı: 6.1
 • Yönetmen: Terry Jones

Film, yönetmenin “The Saga Of Erik The Viking” adlı çocuk kitabının uyarlamasıdır. Diğer Viking temalı filmlerden farklı olarak yapıma komedi unsurları hakimdir.

How to Train Your Dragon – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

How to Train Your Dragon - Ejderhani Nasil Eğitirsin
Animasyon türünde bir Viking filmi için How to Train Your Dragon’u listenize ekleyebilirsiniz.

Savaş temalı bir film listesinde animasyon yapımla karşılaşmak bazılarını şaşırtabilir. Ancak “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” eğer henüz izlemediyseniz bir çocuk filminden çok daha fazlası. Arkadaşlık, eğitim, savaş üstüne ciddi tezler sunan filmin baş karakteri, genç Viking Hıçkıdık. Köylerine saldıran ejderhalara karşı halkın erkekleriyle birlikte savaşmak isteyen genç Viking, herkese her zaman başka bir seçenek olabileceğini öğretecektir. Viking savaş filmleri arasında muhakkak en sevimlisi Hıçkıdık ve Dişsiz’in hikayesidir.

Film Hakkında:

 • IMDB Puanı: 8.1
 • Yapım Yılı: 2010
 • Yönetmenler: Dean DeBlois ve Chris Sanders

Film İngiliz yazar Cressida Cowell tarafından yazılan aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır. Bu dokunaklı hikayeyi iki devam filmi takip etmiş ve bu filmler de ilki kadar beğenilmiştir.

Pathfinder

Viking efsanesiyle Kızılderili anlatılarının bir sentezini sunan Pathfinder, bir çizgi roman uyarlamasıdır. Filmde Amerikan yerlileriyle savaşan Vikingler, savaş alanını terk ederken arkalarında Ghost adlı bir çocuğu bırakırlar. Yerli halk, çocuğu kabilelerine kabul etse de pek benimseyemez. 15 yılını yerlilerle geçiren Ghost, yeni bir Viking saldırısına şahit olur. Bu, Ghost’un taraf seçmesine neden olacaktır. 

Film Hakkında:

 • IMDB Puanı: 5.4
 • Yapım Yılı 2007
 • Yönetmen: Marcus Nispel

Filme konu olan Amerikalı ve Viking karşılaşması tamamen kurgusal bir hikaye değil. Tarihsel olarak İskandinav savaşçılar, Kanadalı Beothuk kabilesiyle karşı karşıya gelmişlerdi.

Thor

İskandinav anlatılarından bahsedip de Thor filmini es geçmek olmaz. Bir Marvel Comics süper kahramanı olan Thor, adını Cermen mitolojisindeki gökyüzü Tanrısı’ndan alıyor. Filmin konusu, süper kahramanımızın dünyaya gelmesiyle yaşadığı hadiselerle şekilleniyor.

Savaşçı Thor (Chris Hemsworth), babası Odin (Sir Anthony Hopkins) tarafından Asgard’dan kovularak dünyaya gelir. Burada bilim insanı Jane Foster’a (Natalie Portman) aşık olan karakter, bilmediği hislerle ve durumlarla karşılaşacaktır.

Film Hakkında:

 • IMDB Puanı: 7.0
 • Yapım Yılı: 2011
 • Yönetmen: Kenneth Branagh

Marvel severler tarafından ilgiyle takip edilen Thor filmini beğenenler devam filmlerini de izleyebilirler.

The Nortman – Kuzeyli

The Nortman
Macera dolu bir film için The Nortman’ı tercih edebilirsiniz.

Listenin en iddialı filmlerinden biri de şüphesiz The Nortman. Film, efsanevi oyuncu kadrosuyla ve konusuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 

Alexander Skarsgard, Nicole Kidman, Ethan Hawke, Björk, Willem Dafoe gibi devlerin yer aldığı yapımın yönetmeni ise The Ligthhouse’tan tanıdğımız Robert Eggers. Hamlet anlatısının destansı bir Viking versiyonu olan film, başkarakter Amleth etrafında şekilleniyor.

Kral Aurvandill War-Raven’ın haksızlığa uğramış oğlu Prens Amleth, nefret ve intikam ateşiyle kendi topraklarına geri döner. Döndüğünde onu, Hamlet’in kaderi beklemektedir.

Film Hakkında:

 • IMDB Puanı: 7.0
 • Yapım Yılı: 2022
 • Yönetmen: Robert Eggers

Film, gişede beklediği hasılatı elde edemese de Rotten Tomatoes’ten The Guardian’a kadar çeşitli eleştirmenlerden oldukça olumlu yorumlar almıştır. Şimdiden bir kült haline gelen film, görsel bir şölen sunuyor.

Outlander – Yabancı

Yine bir intikam hikayesi olarak karşımıza çıkan Outlander’da İskandinav efsanelerine uzaylı anlatısı eşlik ediyor. Vikinglerin hüküm sürdüğü diyarlara uzaklardan gelen bir adam olan Kainan, peşinden Moorwen adında uzaylı bir yırtıcıyı da getirmiştir. Hem Kainan hem de Moorwen kendilerine uygulanan şiddetin intikamını almak isterken rüzgar tersine esmeye başlar. Kainan, sahip olduğu teknolojiyi Viking silahlarıyla birleştirerek Moorwen’i öldürmek isteyenlere liderlik edecektir.

Film Hakkında:

 • IMDB Puanı: 6.2
 • Yapım Yılı: 2008
 • Yönetmen: Howard McCain

Hem uzaylı hem Viking hikayesini bir arada kurgulanan yapım, herkese hitap etmese de farklı bir tema arayanları tatmin edebilir.

The 13th Warrior – 13. Savaşçı

Ahmed ibn Fadlan’ın seyahatnamesindeki Viking anlatısının kurgusal bir metinle beyaz perdeye taşındığını hayal edin. Bir de başrol oyuncusunu Antonio Banderas olarak düşünün. İşte 13. Savaşçı zihninizde belirmiş oldu. Antonio Banderas’ın Müslüman bir diplomat olan İbn Fadlan rolünde gördüğümüz film, kültürlerarası bir sentezi temel alıyor.

Görev nedeniyle Viking diyarına ulaşan İbn Fadlan’ın film boyunca bu kavme nasıl ayak uydurduğunu, kanlı savaşları ve vahşeti seyrediyoruz.

Film Hakkında:

 • IMDB Puanı: 6.6
 • Yapım Yılı: 1999
 • Yönetmenler: John McTiernan ve Michael Crichton

Film, gişede ciddi bir hayal kırıklığına neden olsa da Viking temasının yükselişe geçmesiyle yeniden dikkatleri üzerine topladı.

Beowulf – Ölümsüz Savaşçı

Beowulf
Destansı hikayesiyle Beowulf’u çok beğeneceksiniz.

Eski ve meşhur İngiliz şiiri Beowulf’tan ilham alan film, bilgisayar animasyonlu fantastik kategorisinde yer alıyor. Mitik bir hikayeye yer veren öykünün başkarakteri, cesur Got savaşçısı Beowulf. Asker ekibiyle birlikte Danimarka’ya gelip Kral Hotghar adına savaşan Beowulf’un rakibi, troll benzeri bir canavar olan Grendel’dir. 

Grendel’le olan çetin savaşı kazanan ve ülkeyi tehlikeden kurtaran Beowulf’un başı bu kez daha büyük bir tehlikeye girer. İntikam yeminleri eden Grendel’in annesiyle Beowulf arasında sihir, fantazya ve mitoloji içerikli bir kaos başlar. Grendel’in annesi intikamını alabilecek mi ve gittikçe Faust anlatısına dönüşen bu hikayede Beowulf’un sonu ne olacak?

Film Hakkında:

 • IMDB Puanı: 6.3
 • Yapım Yılı: 2007
 • Yönetmen: Robert Zemeckis

Film, destansı Beowulf şiirinin fantastik öğelerle beyaz perdeye uyarlanmış halidir. 

The Secret of Kells – Büyülü Kitap

Listemizin ikinci animasyon filmi, ilki kadar meşhur olmasa da en az onun kadar iyi The Secret of Kells isimli yapım. Film, İrlanda’da bulunan Latince resimli el yazması bir İncil Kells Kitabı’ndan ilham alınarak kurgulanmış. Ayrıca Kelt mitolojisinden ve Yahudi anlatılarından da esinlenilmiş.

Filmde amcasıyla birlikte Manastırda yaşayan ve Viking saldırısı korkusuyla büyüyen meraklı ve cesur bir çocuk olan Brendan’ın maceralarını izliyoruz. Onun Manastırda diğer keşişlerin Kardeş Aidan hakkında söylediklerini duymasıyla olaylar başlar. Bir bilge olan Aidan “Karanlığı ışığa dönüştüren” Kells kitabına giden yoldur. Brendan’ı yetiştirmeye uygun bulan Aidan, çocuğun çeşitli sınavlardan geçmesi için görevler verir.

Film Hakkında:

 • IMDB Puanı: 7.5
 • Yapım Yılı: 2009
 • Yönetmenler: Tom Moore Nora Twomey

“Karanlığa aydınlığa çevirin!” sloganıyla yayımlanan film, 2010 Akademi (Oscar) Ödüllerine “En İyi Animasyon Film” dalında aday olmuştur. Ayrıca farklı etkinliklerden 9 ödülle ayrılmıştır. 

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir