Ne, Ne Değildir?Spor

Golf Nedir, Golf Nasıl Oynanır?

Golf Nedir, Golf Nasıl Oynanır?

“Golf nedir?” sorusu için verilecek en iyi cevap; kişinin kendi başına da oynayabileceği fakat otoriteler tarafından en az iki kişinin oynaması tavsiye edilen bir oyundur. Bu oyunu diğer oyunlardan ayrılan en önemli özellik büyük zorluğun rakibiniz değil, saha ve hava koşulları olmasıdır. Bu yüzden sportmenlik oldukça önemlidir ve turnuvalarda başarılı oyunculardan çok sportmen sporculara yer verilir.

Çim, toprak, kum ya da düz zemin üzerinde doğal ya da yapay düzlükler ve engellerin arasında on sekiz sıralık top deliklerine, sopa yardımı ile topu sokma oyununa golf denir. Golf’ün püf noktalarını ve nasıl oynanacağı hakkında ipuçlarını yazım içerisinde siz değerli okurlarım ile paylaşıyorum.

Golf Tarihi

İlk olarak İskoçya’da ortaya çıktığı düşünülen golf, 15. yüzyıldan bu yana oynanmaktadır. Daha da eski kaynaklar milattan önce Antik Yunanistan Olimpiyat oyunlarında benzer bir oyun oynandığı yönünde de gösterilmektedir. Fakat bu kaynakların bir kesinliği yoktur.

İskoçya’da halk arasında oynanmaya başlayan golfün zaman içinde asil ve asilzadelere özgün bir spora dönüştüğü bilinir. Sopalar yardımıyla yuvarlak taşların deliklere sokulmaya çalışıldığı oyun, kısa süre içinde tüm dünyaya yayılmıştır. Önceleri Avrupa’da etkinliğini sürdürmüş, çok geçmeden dünyadaki pek çok noktada golf sahaları açılmaya başlanmıştır.

Profesyonel bir spor haline gelmesi uzun sürmeyen golf için belli başlı kurallar, ortaya çıktığı ilk günden bu yana değişmezdir. Örneğin, topa elle temas etmek yasaktır ve topa ilk vuracak kişi kura ile belirlenir.

Tüm dünyanın beğenisini kazanan bu oyunun ülkemize gelmesi ise oldukça yakın bir tarihi gösterir. 1895 yılı itibariyle Türkiye’de de golf sporu yapılmaya başlanmış ancak büyük oranda ilgi görmemiştir.

Golf Nasıl Oynanır?

Golf Nasıl Oynanır?
İyi bir golf oyunu çıkarmak için golf ekipmanlarını bilmek gerekir.

Golf oynamak için öncelikli olarak ekipmanları tanımanız gerekmektedir. Amacınız yukarıda da belirttiğim gibi topu delikten geçirmek üzeredir. Fakat sahanın yüzölçümü ve saha şartları sürekli değiştiği için, buna göre vurucu sopa seçmek zorundasınız (Örn: Kum saha ve Toprak saha için kullanılan sopalar farklıdır).

Golf sporunda ayrıca, saygı çok önemli bir faktördür. Oyuncuya ve sahaya verilen saygı, sporcunun kalitesini belirleyen en önemli unsurdur (Örn: Vurma sırası bir oyuncuya geldiğinde rakip oyuncu ya da izleyiciler sessiz olmak zorundadır.)

Oyun ilk başladığında uzun çimli alanda başlar, ardından ilk amacınız kısa çimli alana topu taşımaktır. Sonrasında deliğe doğru yapacağınız hareketler daha da kolaylaşacaktır çünkü.

Deliğe gidene kadar topa en çok vuran kişi kaybeder. Deliğe en az sopa vuruşu ile topu ulaştıran kişi ise oyunu kazanacaktır.

Golf Görgü Kuralları

Hemen hemen her spor türünün birbirine benzer kuralları vardır. Ancak golf için farklı olan bir durum var: Görgü kuralları. Golf sporunu yapan her oyuncu, sahada yer alan diğer oyunculara karşı saygılı olmalı ve gereken görgü kurallarına uymalıdır. Bu kurallara dair kesin ve değişmez sınırlar bulunmaz. Yine de başarılı bir golfçü olmak için görgü kurallarına dikkat etmek önemlidir. İşte bazı golf görgü kuralları:

  • Sahadaki oyunculardan biri vuruşunu yaparken hareket etmeyin, konuşmayın ya da oyuncuya atışı engelleyecek kadar yakın durmayın.
  • Önünüzdeki grup yoldan çekilmeden topa vurmayın.
  • Golf sopanızı başkalarına çarpacak yakınlıkta tutmayın.
  • Hızlı oynayan gruplara öncelik verin.
  • Çim kapaklarını kaldırdığınızda tekrar yerine koyun.
  • Diğer oyuncu ya da oyuncuların pata hattına basmayın.
  • Sopanızı ya da çantanızı yere atmayın.

Golfü Kimler Oynayabilir?

Golfü Kimler Oynayabilir?
İsteyen herkes golf oynayabilir.

Golf oynamak için belirli standartlara sahip olmaya gerek yoktur. Bu nedenle her yaştan insan rahatlıkla oynayabilir. Stres atmak için oldukça etkili bir oyun olması nedeniyle genç, yaşlı ya da çocuk fark etmeksizin herkes golfte şansını deneyebilir.

Dünyanın En İyi Golf Sporcuları

Tiger Woods bütün otoritelerce dünyanın gelmiş geçmiş en iyi golf oyuncusudur. Kendisi ayrıca dünyanın en çok kazanan sporcusudur. Dünyada golf sporunun sevilmesine ve tanıtılmasına da yardımcı olmuştur. Ülkemizde de iki kıta arasında atış deneyimi bulunmaktadır.

Arnie and Jack olarak tanınan Arnold Palmer ve Jack Nicklaus da spor içerisinde oldukça bilinen golfçülerdir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir