Teknoloji

Kobo Aura H2O İncelemesi

E-Okuyucular, Türkiye de artık oldukça yükselişte. Kitap okumayı seven bütün insanlar hesaplı olması, ergonomikliği ve şarj süresinin oldukça uzun olması nedeni ile normal kitaplar yerine e kitapları tercih ediyorlar. Ayrıca e-kitaplar normal kitaplara göre daha tasarruflu.

Kobo Aura H2O, Türkiye de D&R üzerinden satışa çıkarılmış bir E-Okuyucu. Türkiye de satılan diğer ürünlerin aksine oldukça güvenilir bir firma olduğunu belirtmeliyim. Kobo Aura H2O diğer e okuyucuların aksine su geçirmez özelliği ve Wi-Fi özellikleri ile dikkat çekiyor. Ben de yaklaşık altı aydır kullanmaktayım. Sizlere iyi ve kötü yönleri hakkında derlemelerimi sunacağım.

Kobo Aura H2O Güçlü Özellikleri

İlk kez E-Okuyucu kullanıcısı değilim. Daha önce de Kindle Paperwhite 3 kullanma şansı yakalamıştım. Fakat şarj süresi, hard diskinin yetersizliği ve gün ışığında kullanıldığında ise yazıları okumak oldukça güçleşiyordu. Kobo’ya geçtiğimde ise tüm bu kötü özelliklerden kurtulmuş oldum.

Işık Dedektörü

Kobo özel bir ışık dedektörü barındırıyor içinde. Bu ışık dedektörü sayesinde, gün ışığının fazla olmasında ya da hiç ışık olmaması durumunda kobo ekranını otomatik olarak ayarlıyor ve buna göre okuyucunun gözlerini yormayacak özel bir ışık veriyor. Ayrıca E-Mürekkep teknolojisi sayesinde, gözler için normal kitaplar kadar zararsız. Bilgisayara bakmak ile bir tutmayın e okuyucuya bakmayı.

Suya Dayanıklılık

Suya Dayanıklılık
Kobo su geçirmezlik sertifikasına sahip bir e-okuyucu.

Yağmurda kitap okumak hepimiz için büyük bir eksiklik. Kampa gittiğimizde özellikle bu konuda şikayetçi oluyorum. Fakat Kobo su geçirmezlik sertifikası ile satılıyor. Kendim de denedim, su kesinlikle geçirmiyor. HZO Protection’a sahip olmasnının yanında IPX8 standardının gerekliliklerini de karşılıyor. Bir diğer deyişle 2 metre derinlikteki suda, 60 dakikaya kadar su geçirmeden kalabilir. Bu nedenle havuza düşürmekten endişe etmenize ya da üzerine dökülen su yüzünden panik yapmanıza gerek yok.

Pil Ömrü

Kobo Auro H2O’nun pil ömrü, elbette ki cihazı ne kadar kullandığınızla orantılıdır. E-kitabınızı okumak için parlaklığı sonuna kadar açarsanız ya da bir oturuşta tüm kitabı bitirmeye çalışırsanız, cihazı sık şarj etmeniz gerekebilir. Bunun yanında pil ömrünün oldukça uzun gittiğini söylemek mümkün. Haftalarca şarj etmediğimi hatırlıyorum.

Büyük Ekran Özelliği

Normal E-Okuyucuların boyları oldukça ufakken, Kobo’nun sahip olduğu büyük ekran sizi daha çok hapsetmeyi başarıyor. Bu büyük ekran sayesinde yazıyı küçültmeniz durumunda iki sayfayı tek sayfada okumanız bile mümkün. Yazı puntolarını ve yazı imajlarını değiştirmeniz de mümkün. Wi-Fi den kitap indirebilirsiniz.

Işık Rengi

Ayrıca okuduğunuz yüzeye arkadan verilen ışığın rengi okuduğunuz zamana göre değişmektedir. Uyuma vakti ayarladığınızda, belirlediğiniz bu vakte yaklaştığınızda Kobo’nun verdiği ışık rengi değişmekte. Mum ışığı rengini yavaşça vererek, sizin uykunuz ile aranıza girmeden kitabınızı okumanıza olanak sağlıyor.

Kobo Aura H2O Nasıl Alınır?

Kobo Aura H2O satın almak için tercih edebileceğiniz çok sayıda platform bulunuyor. Amazon, Hepsiburada ya da Trendyol gibi E-Ticaret sitelerine göz atabilirsiniz. Bunun yanında iyi durumda olan ikinci el cihazları Sahibinden.com ya da Letgo gibi platformlar üzerinden araştırabilirsiniz. Aynı zamanda İdefix ya da D&R gibi kitap-kırtasiye siteleri de Kobo Aura H2O için başvuracağınız duraklardan olabilir.

Anıl Kölmük

Pragmatist, sosyolog. Dijital üretir, dışavurur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu