Sağlık

Göz Tansiyonu Nasıl Düşürülür?

Göz Tansiyonu Nasıl Düşürülür?

En önemli organlarımızdan biri olan gözler, yaşamın bütün detaylarını görmemizi ve keşfetmemizi sağlar. Bunun yanında ufak bir olayda dahi hasar görebilecek kadar hassas organlardır. Durum böyleyken gözlerle ilgili önemli sağlık sorunlarını dikkate almak ve geç kalmadan gerekli tedavileri almak gerekir. Dikkate alınması gereken ciddi göz rahatsızlıklarının başında göz tansiyonu gelir. Eğer göz tansiyonu hastasıysanız olası hasarları engellemek, günlük hayatınızı iyileştirmek ve göz sağlığınızı korumak adına atmanız gereken adımlar vardır. Bunlardan ilki “Göz tansiyonu nasıl düşürülür?” sorusunun cevabı olabilir.

Göz tansiyonunuzu düşürmek için medikal tedaviler yanı sıra bitkisel yolla iyileştirme yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemleri öğrendiğinizde tedavinizi evde de yapabilirsiniz.

Göz Tansiyonu için Medikal Tedavi

Göz tansiyonunuzun düşürülmesi için medikal tedavi yöntemi, en etkili yöntemdir diyebiliriz. Bunun için göz doktoruna gitmeli ve gerekli muayenelerden geçmelisiniz. Muayene esnasında göz tansiyonunuz ölçülür, sonrasında rutin kontrolleriniz yapılır. Sıklıkla göz tansiyonunuz yükseliyorsa size tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilir. Bununla birlikte göz tansiyonunuzu düşürmek için uygulanan medikal tedavi yöntemi şu şekildedir:

 • İlaç tedavisi: Kullanılan ilaçlarla göz içindeki sıvı dengelenir. İlaç tedavisiyle göz tansiyonu düşmediyse cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Cerrahi müdahale: Bu müdahale ilaçların yetersiz kaldığı kişilerde yapılır. Göz içi sıvısının drenajının kolaylaşması için işlem yapılmaktadır. Gözde oldukça küçük bir delik açılır. Ve bu delikten fazla sıvı alınır. Bu tedavi yöntemi hemen hemen çoğu kişinin göz tansiyonu düşürür ve hastalığını ortadan kaldırır.
 • Lazer tedavisi: Lazer ışını yardımı ile göz tansiyonu sorunu olan kişilerde olası kriz durumları engellenir. Oldukça basit bir işlem olan bu tedavide göz tansiyonu kolayca düşürülür ve hastalık büyük oranda engellenir.

Göz Tansiyonu için Evde Tedavi Yöntemleri

Göz Tansiyonu için Evde Tedavi Yöntemleri
Göz tansiyonu yüksek olan kişiler gün içinde domatesi sıkarak suyunu içmeli ya da domatesi çiğ olarak yemelidir.

Göz tansiyonu, bitkisel tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilen ve hatta iyileştirilebilen bir hastalıktır. Öyle ki pek çok uzman tarafında doğal tedavi yollarıyla iyileştirme yolları da anlatılır.

Göz tansiyonunuzu bitkisel yolla düşürmek için evde tedavi yöntemleri konusunda ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Evde göz tansiyonunu düşürmek için uygulayabileceğiniz bitkisel çözüm yöntemleri şöyle açıklanabilir:

 • Domates: Göz tansiyonu yüksek olan kişiler gün içinde domatesi sıkarak suyunu içmeli ya da domatesi çiğ olarak yemelidir. Domates suyu göz tansiyonunu düşüren bir etkiye sahiptir. Tansiyonu düşürerek göz sağlığını korur.
 • Bakla: Göz tansiyonunu düşürmek için etkilidir. Haftada en az bir defa tüketilmelidir. Baklayı değişik çeşitlerle hazırlayarak öğünlerinize ilave edebilir ve göz tansiyonunuzu düşürebilirsiniz.
 • Çörek Otu: Çörek otunu peynir ve yoğurt üstüne koyarak tüketebilirsiniz. Düzenli olarak her sabah1 çay kaşığı kadar çiğneyerek tüketirseniz göz tansiyonunuzun düşmesini sağlar ve dengede tutabilirsiniz.
 • Havuç: Göz sağlığı için tavsiye edilen havuç, göz tansiyonu yüksek olan kişilerin bitkisel ilacıdır. Gün içinde havuç tüketerek veya salatalara çiğ olarak ekleyerek göz tansiyonunu düşürebilirsiniz. Ayrıca havuç suyunu içerek de göz tansiyonunuzu dengelersiniz.
 • Ispanak: Göz tansiyonunu düşürmektedir. Göz tansiyonu hastalığı olanlar düzenli olarak ıspanak tüketmelidir.
 • Acı Biber: Göz tansiyonu olan kişiler hücre onarımını gerçekleştiren acı biberi kullanmalıdır. Vücudun bağışıklık sistemini koruyan acı biber, göz tansiyonunu düşürür ve iyileştirici bir özelliğe sahiptir.
 • Keten Tohumu: Göz tansiyonu yüksek olan kişiler, tansiyonun düşmesi için keten tohumunu sıklıkla tüketmelidir. Bir tatlı kaşığı keten tohumunu ağız yoluyla aldığınızda göz tansiyonunuzu kontrol altına alma şansınız yükselir.

Göz tansiyonuna ne iyi gelir?” öğrenmek için Prof. Dr. Ahmet Akman tarafından hazırlanan çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Göz Tansiyonunu Düşürmek için İçilmesi Gereken Bitki Çayları

Göz tansiyonu sorunu yaşıyorsanız, bazı bitki çaylarının mucizevi desteğini de alabilirsiniz. Tansiyonu kontrol altına almak için içebileceğiniz bitki çaylarına birkaç örnek şöyle verilebilir:

 • Zerdeçal: Pek çok hastalığın ilacıdır. Zerdeçallı çay ve zerdeçallı besinler kullanmak göz tansiyonunun düşmesini sağlar.
 • Soğan Suyu: Göz içinde bulunan basıncı düşürmenin bir yolu da soğan suyu içmektir. Soğan suyunda olan antibiyotik etki nedeniyle göz tansiyonu düşer ve kontrol altına alınır. Ayrıca görme duyusu güçlenir.
 • Rezene: Göz tansiyonunu düşürür. Göz içinde oluşan yüksek basınç dengelenir. Tanılı göz tansiyonu hastalığınız varsa düzenli olarak rezene çayı tüketmeniz gerekiyor.
 • Dut Ağacı Yaprağı ve Okaliptüs Yaprağı: Göz tansiyonunu düşürmeye yararlar. Bu yapraklardan bitki çayı yapıp içmek göz tansiyonunu düşürür, dengeyi sağlar.
 • Karabaş Otu: Kaynatılıp bitki çayı gibi tüketilirse göz tansiyonunu düşürmektedir. Karabaş otunu gün içinde bir fincan içerek göz tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.
 • Melisa Çayı: Göz tansiyonunuzu düşürmek için ölçülü ve düzenli melisa çayı tüketmelisiniz.

Göz tansiyonunuzun dengede olması için düzenli olarak göz muayenesine gitmelisiniz. Yıllık yapılan göz muayenelerinde sadece görme yetinizin derecesi tespit edilir. Göz tansiyonu ile ilgili muayene talebinizi özel olarak belirtmeniz gerekecektir. Toplumun pek çoğunda görülebilen göz tansiyonu, günlük rutin işleri fazlasıyla etkiler ve her yaşta ortaya çıkabilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer sağlık sorunu olan insülin direnci hakkında bilmeniz gereken her detayı İnsülin Direnci Nedir? yazımızda bulabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir