Ne, Ne Değildir?

Gravel Bisiklet Nedir? Yol Bisikleti midir?

Gravel Bisiklet Nedir

Bisikletler artık farklı kullanım amaçlarına göre üretiliyor ve kullanıcılar ihtiyaçlarına göre seçim yapıyor. “Gravel bisiklet nedir?” sorusunun cevabı ise bir çeşit yol bisikleti olmakla beraber konfor ve çakıl, toprak, taş gibi bozuk zeminlerde rahat kullanım amacı ile üretiliyor. Gravel kelimesi İngilizce “çakıl” anlamına geliyor.

Gravel Bisiklet Özellikleri

Gravel Bisiklet Ozellikleri
Gravel bisikletlerin tırmanış ve tur kabiliyeti yüksektir.

Öncelikle gravel bisikletin bir nevi “melez tür” olduğunu söyleyebiliriz. Asıl üretim ve kullanım amacı bozuk zeminlerde konforlu sürüş olsa da, bazı aksamlarının değiştirilerek şehirde, arazide ve bisiklet turlarında da kullanıma uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bir tür yol bisikletidir ve görünüş olarak klasik yol bisikletine benzer ancak bire bir aynı değildir. Örneğin, lastikleri yol bisikletinden daha geniştir. Gravel bisiklet özellikleri şöyle sayılabilir:

 • Lastikleri geniştir ve bu özelliği ile toprak, çakıl zeminde kullanımına uygundur.
 • Bozuk zeminlerde konfor sağlayabilmesi amacı ile kadro kısmındaki açılar standart bisikletlerden farklıdır. (Kadro bisikletin ana bölümüne verilen isimdir ve üzerinde gidon, sele, tekerlekler ve diğer bileşenleri barındırır.)
 • Zorlu zemin, yağış, sarsıntı ve engebelerle başa çıkabilmek için disk fren kullanılır.
 • Klasik bisikletlere göre akslar arası mesafe daha fazladır. (Aks, jant göbekleri anlamına geliyor.) Yine klasik bisiklete göre üst botu daha kısadır ve sürüş stabilizasyonunu artırır.
 • Tırmanış ve tur kabiliyeti yüksektir. Bu amaçla kullanılabilmesi için kadro üzerinde bagaj ve çamurluk takma yerleri bulunur.
 • Bagaj kullanımı seçeneği nedeni ile ağır yükleri taşıyabilmesi için standart bisikletlerden daha ağırdır.
 • Alın borusunun yüksek olması sebebi ile klasik bisiklete nazaran daha dik ve rahat bir duruş sağlar. Ancak aynı sebepten ötürü yüksek hızlara çıkmak için daha çok efor ve süre gerektirir.
 • Gravel lastikler viraj alma kabiliyeti yüksek, farklı zeminlere uygun ve hızlı dönebilen sırt özelliği ile dikkat çekiyor.
 • Gidonu genel olarak drop gidon olarak üretilir. Az sayıda düz gidonlu gravel bisiklet de bulunur fakat drop gidon, ellerin doğal konumda kalmasını sağlayıp uzun süreli sürüşlerde yorgunluğu azaltır. Ayrıca sürüş performansının da artmasını sağlar.
 • Genel anlamda cyclocross ve dağ bisikletinin birleşimi olarak tanımlanabilir.

Tüm bu özellikler ışığında “Gravel bisiklet nedir?” ve “Ne amaçla kullanılır?” sorularının cevabı bulunabilir. Hangi amaca uygun bisiklet aradığınıza karar verdiyseniz tüm bisiklet türlerini araştırarak kendinize en uygun olanını bulabilirsiniz. Gravel bisikletin kimlere uygun olduğuna bakalım.

Gravel Bisiklet Kimler için Uygundur?

Çok amaçlı kullanıma uygun olan gravel bisiklet farklı ihtiyaçlara hitap ediyor. Dayanıklılık ve konfor ihtiyaçlarını ön planda tutan bu bisiklet türü şu kullanım amaçlarına hizmet ediyor:

 • Doğa keşfinde konfor
 • Engebeli ve bozuk yollarda minimum yorgunluk
 • Bagajda yük taşıma ve çok eşyalı yolculuk
 • Orman ve patika gezintileri
 • Rampa tırmanışları
 • Uzun şehir turları

Gravel bisiklet kullanacak kişiler daha ağır bir araç kullandıklarını fark edeceklerdir. Bu ağırlık ise tüm bu özelliklerde görüldüğü üzere hem yük taşıma esnasında dayanıklılık hem zorlu yol koşullarında güvenlik hem de sürücü için daha az efor sağlamayı amaçlar.

Gravel Bisiklet Yol Bisikleti midir?

Gravel Bisiklet Yol Bisikleti mi
Gravel bisiklet de bir çeşit yol bisikletidir.

Klasik yol bisikleti ile gravel bisiklet arasında temel farklar bulunur ancak gravel bisiklet de bir çeşit yol bisikletidir. Aralarındaki en büyük farkın ise hız olduğunu söyleyebiliriz. Klasik bir yol bisikletinden bu türe geçecekseniz aradaki hız ve hızlanma farkını direkt hissedeceksinizdir. Gravel bisiklet hız vadetmez.

Kaç Çeşit Bisiklet Türü Var?

Bisikletler kullanım amacına göre farklı türlerde üretilir. Hangi zeminde kullanılacağından “Hız mı dayanıklılık mı?”, “Konfor mu performans mı?” gibi birçok tercihe göre değişim göstermektedir. Temel olarak 5’e ayrılır.

 • Yol bisikleti
 • Cyclocross bisiklet
 • Dağ bisikletleri – MTB (Kendi içerisinde Hardtrail, Freeride, Downhill olarak 3’e ayrılır.)
 • Hibrit bisikletler (Gravel bisiklet türünü içerisinde barındırır.)
 • Katlanır bisikletler

Her türün ayrı özellikleri bulunur ve farklı sürücülerin ihtiyaçlarına yönelik hizmet eder. Gravel bisiklet ise hibrit bir tür olarak diğer tüm türlerden bazı özellikleri barındırır. Özellikle yol bisikleti ve dağ bisikleti melezi olarak özetlenebilir.

Bisikletlere meraklıysanız, ilginizi çekebilecek bir içeriğimiz daha var: Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler

Sıkça Sorulan Sorular

Gravel Bisikletle Yük Taşınır mı?

Evet, bu bisikletler yük taşıma mekanizması kurulabilen ve ağırlık kaldırabilecek hacme sahip olan ürünlerdir.

Gravel Bisiklet Şehir Turu için Uygun mu?

Şehir turları için uygun özelliklere sahip olan bisikletlerle, dilerseniz kamp ve doğa turlarına da katılabilirsiniz.

Gravel Bisikleti ile Yol Bisikleti Farklı mı?

Gravel bisiklet ile yol bisikleti benzer özellikler gösterse de birbirlerinden ayrılmalarına neden olan temel farklılıkları vardır.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir