Edebiyat

Hangi Jane Austen Kitapları Film Olmuştur? 

Hangi Jane Austen Kitapları Film Olmuştur?

Jane Austen, 19. yüzyıla damga vurmuş İngiliz kadın yazardır. Roman yazma hayatına 1798’da başlamış olup, dünyaca ünlü yapıtlara imzasını atmıştır. Yaşadığı dönemde anlam bulan tasvirleri ve kahraman karakterleri, onun romanının klasikleri haline gelmişlerdir. Jane Austen kitapları arasında ön plana çıkan ‘‘Aşk ve Gurur’’, adını duyuran en önemli eserlerinden biridir. Romanlarındaki kahraman tiplemelerinin kadın karakterlerden olmasıysa dikkat çeken özelliklerinden biridir. 

İngiliz Edebiyatında yankı uyandıran klasiklerinin yazarı olup birçok kişiye ilham vermiştir. Günümüzde de oldukça popüler olan Emma ve Gurur ve Önyargı gibi kitapları, güçlü kadın karakterleriyle hafızalara kazınan başyapıt nitelikleri kazanmışlardır. Feminist bir yazar olup, kendi dönemine göre güçlü ve cesur kadın portresi çizmektedir. Jane Austen kitapları içerisinde genel olarak göze çarpan detay, insan zaaflarının ince ve zarif dille işlenmesidir. Kitaptaki kahramanları genellikle mutlu sona kavuşturan yazarın Aşk ve Yaşam, Emma ve İkna başta olmak üzere Mansfield Park, Leydi Susan gibi birçok eseri film olmuştur. 

Jane Austen’ın Film Olmuş En İyi 5 Eseri

Jane Austen, yarattığı kadın kimlikleriyle ilgi çeken önemli kişiliklerden biridir. Kitaplarında hayat bulan olay örgüsü, bu şaheser niteliği kazanan eserleri sürükleyici hale getiren hususlardandır. Aşkı saf ve tutkulu biçimde işleyen Austen, sinema ve film sektörüne yeni bir soluk kazandırır. İşte en çok beğenilen ve film olan Jane Austen kitapları:

Pride and Prejudice (Aşk ve Gurur)

Yazarın kitapları arasında oldukça fazla bilinen ve sinemaya en çok uyarlanan Aşk ve Gurur, beyazperdenin sevilenlerinden biri olmayı başarmıştır. Romanın filmi, ilk dakikalardan itibaren izleyicisini kendine çekmeye başlar. 5 kız kardeşin etrafında dönüp, aile ve dış çevrenin etkisini yansıtır. Elizabeth karakterinin aşk silsilesini gözler önüne seren bu film, kızlarını varlıklı birileriyle evlendirmek isteyen annenin tavrını da net olarak belirtir. 

Emma

Jane Austen eserleri arasında olan Emma da en popüler uyarlamalardan biridir. Adından da anlaşılacağı üzere roman bu karakter üzerinden ilerler. Zeki ve bir o kadar da aklı başında olan kişilik, çöpçatanlığı hayatıyla özdeşleştirir. Kendine münhasır bir birey olup,19. yüzyıl kadın tavrını tüm benliğiyle ortaya çıkarır. 

Sense & Sensibility (Aşk ve Yaşam)

Hangi Jane Austen Kitapları Film Olmuştur?
Jane Austen dünyaya nam salmış, çoğu eseri filmlere uyarlanarak yayınlanmıştır.

Ang Lee’nin yönetimini üstlendiği Aşk ve Yaşam, Jane Austen eserleri arasından fırlayan ve filme uyarlanan çarpıcı hikayeleri konu alır. Yazarın ilk romanı olan bu kitap, zamanın ötesinde bir anlatım diline sahiptir. Dört kadının hayat mücadelesini konu alan eser, sınıfsal çatışmaları ve aşkı izleyiciyle buluşturur. 

Northanger Abbey (Manastırda Aşk)

Jane Austen kitapları arasında yer alan İkna eserinin uyarlamalarından biri, izleyicinin karşısına Northanger Abbey olarak çıkar. Televizyon uyarlaması olan bu eserin merkezinde aşk yatar. Entelektüel bir karakter olan Catherine’in, soylu Allen ailesine katılıp burjuvayı yansıtması en çarpıcı detaylardandır. Yazar, bu eserde kapitalizm’i tüm yanlarıyla birlikte eleştirir. Seyir zevki yaşatan uyarlama, kişinin iç dünyasını da ele almayı ihmal etmez. 

Persuasion

Kitaplar içinde üst sıralarda yer alan eserlerden biri, yazarın ölümünden sonra yayınlanır. Persuasion, genç bir kadın olan Anne ve yakışıklı denizci Friedrich arasında geçen ilişkiyi anlatır. Birbirini seven aşıkların engel tanımayan mücadelesi ve duruşlarını işleyen film, dönemin sevgisini gözler önüne serer. 

Jane Austen’ın Hayatı

Jane Austen hayatı hakkında detaylı bilgi bulunmasa da kendisiyle ilgili mektup ve belgeler günümüze kadar ulaşmıştır. 19. yüzyıl İngiltere’sinde yaşamış olan ikonik isim, İngiliz Edebiyatının da öncü kadın yazarlarındandır. 16 Aralık 1975 yılında dünyaya gelmiş, İngiliz Naipliği adı verilen dönemde yaşamıştır. İyi bir eğitim almış yazar, hayatı boyunca evlilik yapmayıp ailesiyle birlikte kalmıştır. 

Jane Austen kitapları içerisindeki tüm ana karakterler kadındır. Yazar, bu tiplemelerin sonunu genellikle güzel evlilik ve mutlu sonla bitirir. Her bir romanda geçen roller, Jane Austen’ın ustaca kaleme aldığı özgün kişiliklerdir. Kendi döneminde kadınların sınıfsal olarak ayrıldığı çağa feminist olarak yaklaşmış, eserlerini de buna göre şekillendirmiştir. 

Kitaplarında işlediği olay örgüleri toplumsal cinsiyet, edebi ve ulusal normları şekillendirmiş, okuyucularına yol göstermiştir. Austen’ın hayatı, 41 yaşında kansere yakalanmasıyla son bulmuştur. 

Yazar hakkındaki ilginç bilgilerse şu şekildedir;

  • En büyük destekçileri arasında babası bulunuyordu.
  • Eserleri dönemin cinsiyetçiliği yüzünden anonim olarak yayımlanmaktaydı.
  • Aşk onun için çok önemliydi ve evlenmemeyi tercih ediyordu.
  • El yazması düzenlemelerinde iğneler kullanılırdı. 
  • Bira yapma konusunda yetenekliydi.
  • Kitaplarında mükemmelikle betimlenen karakterlerin adı çoğu zaman “Jane”dir.

Romancılığın ortaya çıkmasıyla birlikte Jane Austen’a karşı olumlu görüşlerin yanı sıra negatif eleştiriler de yapılmıştır. Bu olumsuz yorumların merkezinde kurgusal karakterleri ve metinleri bulunmaktadır. Fakat o, her kesimden insana eserlerindeki anlatım dili ve işlediği konularla ilgili katkı sağlamakla birlikte, hayatlarında derin izler bırakmayı başarmıştır.

Uğultulu Tepeler Konusu ve Analizi” yazısını da inceleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir