Edebiyat

Uğultulu Tepeler Konusu ve Analizi

Uğultulu Tepeler Konusu ve Analizi

Victoria döneminde geçen bir aşk hikayesini konu edinen Uğultulu Tepeler, yazar Emily Brontë tarafından kaleme alınmıştır. İngiltere’de, orta sınıfın yükselişe geçtiği XIX. yüzyılda geçen, saplantılı bir aşk hikayesini konu edinen eser, günümüzün klasikleri arasına girmeyi de başarmıştır. İçeriğimizde, Uğultulu Tepeler konusu, analizi ve oyuncularına dair merak edilen tüm detayları görebilirsiniz. 

Uğultulu Tepeler Karakterleri

Bir karakterin hikayesini kendi ağzından dinlediğimiz bu eserde, akıllarda yer eden birçok kahraman da bulunuyor. Gelin, karakterleri birlikte inceleyelim. 

 • Lockwood: Bay Earnshaw’in malikânesini kiralayan ve aynı zamanda romanın anlatıcısı olan kişidir.
 • Earnshaw: Uğultulu Tepeler malikanesinin sahibidir. Genç yaşta sokakta bulduğu yetim Heathcliff’i yanına alır ve onu yetiştirir.
 • Heathcliff: Asık suratlı olmasının yanında soğukkanlı ve sakin tabiatlı bir adamdır. Çocukluk aşkı Catherine ile evlenemeyince hayata küsmüş, kindar bir insan olmuştur.
 • Joseph: Bay Heathcliff‘in yaşına göre gücü kuvveti yerinde yardımcısıdır.
 • Catherine: Bay Heathcliff’in çocukluk aşkı olan Catherine romanın ana karakterlerindendir. Heathcliff’i sevmesine karşın maddiyat ve toplumsal baskılardan ötürü komşu malikanenin varlıklı oğlu Edgar Linton ile evlenmeyi tercih eder.
 • Edgar Linton: Hem Uğultulu Tepeler malikanesine komşu olan mülkün sahibi hem de Catherine’in eşidir.
 • İsabel Linton: Edgar Linton’ın kız kardeşi olan karakter aynı zamanda Catherine ile birlikte olamayan bay Heathcliff’in aşkından intikam almak için evlendiği kişidir.
 • Cathy: Edgar ve Catherine çiftinin kız çocuğudur. O dünyaya geldikten sonra annesi Catherine hayatını kaybeder.   
 • Nelly Dean: Heatcliff’in hizmetçisidir.
 • Hareton Earnshaw: Hindley ve Francis Earnshaw çiftinin oğludur.
 • Linton Hithcliff: Heathcliff ve İsabel Linton çiftinin oğludur.
 • Hindley Earnshaw: Catherine’in erkek kardeşi ve Mr Earnshaw’in tek varisidir.

Uğultulu Tepeler romanında yer alan karakterler kurgu olmaktan ziyade yazarın gerçek yaşantısından da izler taşımaktır.

Uğultulu Tepeler Konusu ve Analizi

Uğultulu Tepeler Konusu ve Analizi
Emily öldükten sonra kız kardeşi Charlotte, eserin ikinci baskısını Emily’nin gerçek ismi ile yayımladı.

Emily Brontë‘nin tek romanı olarak bilinen Uğultulu Tepeler, gotik edebiyat özellikleriyle  romantik öğelerin harmanlandığı önemli bir klasiktir. Victoria döneminde geçen roman, ismini öykünün geçtiği ve adını sert esen rüzgarlardan alan Uğultulu Tepeler adlı konuttan alır.

Yazar, dünya klasikleri arasına giren bu eserinde büyük bir açmaz içinde kalan Catherine’in hikayesini anlatır. Varlıklı bir ailenin kızı olan Catherine, ailesinin beslemesine aşık olur. O dönemin şartlarında imkansız olarak bu birliktelik Catherine’in varlıklı komşu Edgar ile evlenmesi ve iki erkek arasında kalarak sonunda genç yaşta veremden ölmesiyle sonuçlanır.

Romanın ana karakterlerinden olan Heathcliff genç yaşta Uğultulu Tepeler malikanesinin sahibi Bay Earnshaw tarafından sokakta bulunur ve buraya getirilir. Kimsesiz bir çocuk olan Heathcliff ve Bay Earnshaw’ın kızı Catherine çocukluklarında tanışıp birbirlerini severler. Fakat kimse onları yaşadıkları çağın sosyokültürel ortamından ötürü birbirine uygun bulmaz. İkilinin tasvip edilmeyen arkadaşlığı zamanla Heathcliff’i yabanileştirir. Toplum tarafından hor görülmesi sonucu sevdiği kadın Catherine, komşu çiftliğin sahibi Edgar ile evlenir.

Edgar Linton, Heathcliff’e kıyasla daha yakışıklı, eğitimli ve kültürlü bir çocuk olarak büyümüştür. Catherine ise Heathcliff’in aksine, varlıklı olan Edgar’a karşı maddi duygular besler. Edgar ile evlenmesi tamamen maddiyatla ilişkilidir. 

Yetim Heathcliff, aşkı Catherine’nin Edgar ile evleneceğini öğrendikten sonra evden kaçar. Romanda yer alan ilgili bölümde Catherine, Edgar ile evleneceğini söylerken bir yandansa Heathcliff’e olan aşkını arkadaşına itiraf eder. Bu konunun Heathcliff’in kulağına gitmesinin ardından ise hastalanır ve daha sonra komşu malikanenin oğlu Edgar ile evlenir.

Aşkının Edgar ile evlenmesinin ardından evden kaçan Heathcliff evden kaçar. Bir süre sonra malikaneye geri döner. Onun dönüşüyle Egdar ve Heathcliff arasında kalan Catherine yeniden hastalanır. Ölmeden önce Cathy adında bir kız çocuğu doğurur. Heathcliff küçük Cathy’e hep kötü davranır. Büyük aşkı Catherine’in ölümü için küçük kızı suçlar.

Emily Brontë bu eserinde çerçeve anlatı kullanmıştır. Malikanenin kahyası olan Nelly Dean, bütün yaşananlara tanıklık eden biri olarak, geçmişten günümüze Linton ve Earnshaw ailelerinin hikayesini okuyucuya ileten Bay Lockwood’un ağzından anlattırır. Romanda yer alan her karakter sevdiği kişiyle evlenmek yerine maddiyatı ön plana alarak hareket eder.  

Yazar Hakkında

Emily Brontë XIX. yüzyılın başında Yorkshire şehrinde 6 çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kardeşleri arasında kendisi gibi yazar olan Charlotte Brontë ve Anne Bronte yer almaktadır. Annesini erken yaşlarda kaybeden Emily Brontë’nin genç yaşlarda yazdığı şiirler ailesinin dikkatini çekmiştir. Kendisi gibi yazar olan iki kardeşiyle ortaklaşa yazdıkları şiir kitabı basılmıştır. 30 yaşında verem hastalığından hayatını kaybeden genç yazar, arkasında dünya edebiyatının klasikleri arasına giren Uğultulu Tepeler romanını bırakmıştır. 

Palto Kitap Özeti, Karakterleri ve Analizi” yazısı da ilginizi çekebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir