Sinema

Hipnotizma Film İncelemesi

Hipnotizma Film İncelemesi

Sürükleyici bir psikolojik gerilim filmi olan Netflix yapımı Hipnotizma geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Richard D’Ovidio’nun yazıp Matt Angel ve Suzanne Coote ikilisinin yönettiği 2021 yapımı film 1 saat 29 dakikalık bir serüven. Çıkış tarihinin ardından hızlıca büyük bir izleyici kitlesine ulaşan filmin IMDb puanı şimdilik 5,2. Popülaritesi ise gitgide artıyor. Bu nedenle sizler için Hipnotizma film incelemesi yazımızı hazırladık. Çekimleri Kanada’da tamamlanan film 13 yaş ve üzeri izleyici kitlesine hitap ediyor. Hypnotic orijinal ismi ile gösterime giren filmin orijinal dili de İngilizce. Hipnotizma filmi konusu, oyuncuları ve filmle ilgili yorumları merak edenler için yanıtlarımız bu yazıda.

Hipnotizma Filmi Oyuncuları

Hipnotizma Filmi Oyuncuları
Hipnotizma filminde beğenilen birçok oyuncu yer alıyor.

Korku ve gerilim türünde ön plana çıkan ve beğenilen oyunculuğu ile göz dolduran Amerikalı aktrist Kate Siegel’in yine başarılı bir performans gösterdiği filmde diğer rollerde ise şu oyuncular yer alıyor:

  • Kate Siegel / Jenn Tompson
  • Jason O’Mara / Doktor. Collin Maeda
  • Dulé Hill / Dedektif Wade Rollins
  • Lucie Guest / Gina Kelman
  • Jaime M. Callica / Brian Rawley
  • Tanja Dixon-Warren / Doktor Stella Graham
  • Luc Roderique / Scott Kelman
  • Devyn Dalton / Tabby
  • Stephanie Cudmore / Andrea Bowen
  • Jessie Fraser / Amy

Hipnotizma Filmi Konusu

Hipnotizma Filmi Konusu
Hipnotizma filminin ana temalarından biri ölümdür.

Portland emniyetinde dedektif olarak çalışan Wade Rollins’e telefonla ulaşmak isteyen fakat ona ulaşamayan Andrea Bowen bilinmeyen bir numaradan aranır. Aramanın kimden geldiği belli değildir ve telefon görüşmesi sonrası asansöre binen Andrea asansörde gördüğü klostrofobik hayaller sonrasında ölür.  İzleyici olarak anlam veremesek de bu sahne beynimizin bir köşesini filmin devamı boyunca da meşgul eder.

Ölüm kayıtlarına kalp krizi olarak yansıyan bu olay faili meçhul ölümlerin sorumlusuna ulaşılmasında etkili olacaktır. İşsiz ve içine kapanık bir yazılım mühendisi olan Jenn, arkadaşları Gina ve Scott’ın yeni ev kutlama partisine katılır. Partide eski nişanlısı ile karşılaşan Jenn, susama karşı alerjisi olan eski nişanlısı Brian’ı geçirdiği alerji atağından ve dolayısıyla ölümden kurtarır. Gecenin sonunda arkadaşı Gina Jenn’e desteğe ihtiyacı olduğunu ve iyi bir hipnoterapist olan Dr. Meade ile görüşmesi gerektiğini söyler.

Doktor Meade ile İlk Görüşme

Dr. Meade Jenn
Filmin ana karakterlerinden biri Dr. Meade Jenn’dir.

İlk seansta Jenn’in uzun süre önce nişanlı olduğu Brian ile nişanlılığı döneminde altı aylık hamile iken düşük yaptığını öğrenen Dr. Meade Jenn ile hipnotreapi yöntemiyle tedavi olması yolunda anlaşmaya gider. Haftada bir kez hipnoterapi için bir araya gelen Jenn ve Meade yaklaşık üç ay boyunca görüşür. Üç ay sonunda Jenn hayatını bir nebze de olsa düzene koymuş, en azından bir iş bulmuş ve yeni işine başlamıştır.

Brian ile yaşadığı tesadüfi karşılaşmada onu akşam yemeğine davet eder. Brian ile yiyeceği akşam yemeği için hazırlıklara başlayan Jenn, market alışverişi sırasında bilinmeyen bir numaradan aranır ve telefonla gelen zihinsel talimat sonrası şuurunu kaybeder. Şuuru tekrar yerine geldiğinde ise Brian beraber yedikleri yemek sonrası geçirdiği alerji atağı sebebiyle komaya girmiştir.

Düğüm Çözülüyor

Düğüm Çözülüyor
Filmdeki düğümün çözülmesi “susam” sayesinde gerçekleşmektedir.

Evde tesadüfen eline geçen market alışveriş fişinde o akşamki yemek için aldığı malzemeler arasında susam yağı da olduğunu fark eder. Oysa susama ağır alerjisi olduğunu bildiği Brian’a hazırladığı yemekte susam yağı kullanması imkansızdır. Doktoru Collin Meade’den şüphelenmeye başlayan fakat kafası çokça karışan Jenn doktoru hakkında yaptığı araştırmada birbiriyle bağlantılı pek çok noktaya rastlar ve bunları arkadaşı Gina ile paylaşır. Gina ilk etapta hipnoz ile bir insanı kendini ya da başkalarını öldürecek bir katile dönüştürme fikrine inanmasa da bağlantıları gördükçe o da ikna olur.

Tam Bir Kedi-Fare Kovalamacası

Tam Bir Kedi-Fare Kovalamacası
Filmin sonuna doğru gerilimin dozu yükselmektedir.

Doktor Meade’nin zekâsı ve elindeki en büyük koz olan hipnoz etkisi ile Jenn’in hayatta kalma ve doğruları öğrenme gücü karşı karşıya gelir. Yüksek tempo bir gerilim ve pek çok korku unsuru ile klasik şeytanlı, büyülü, ayinli korku filmlerinden ayrılan Hipnotizma’da filmin sonuna yaklaştıkça çözülen düğümler sayesinde hem her bir gerçeğe ulaştığımızda rahatlıyor hem de bizim için gizemini koruyan unsurları sonuna kadar düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Kötü ve iyinin, haklı ile haksızın, güçlü ile güçsüzün savaşında hep iyi, haklı ve güçsüzün yanında olduğumuz için de ulaştığımız gerçeklik bizleri finalde mutlu ediyor.

Psikolojik gerilim filmlerinden keyif alıyorsanız Kynodontas İncelemesi: Hastalıklı Bir Lanthimos Filmi adlı yazımıza da bir şans verebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir