TarihNe, Ne Değildir?

Holi Festivali Nedir? Holi Festivali Ne Zaman Yapılacak?

Holi Festivali nedir

Festival denilince renkli ve neşeli sahneler akla gelir. Dünyayı kasıp kavuran festivallerden biri olan Holi, Türkiye’de popülerlik kazanmaya başlayan festivallerden biridir. Peki, Holi Festivali nedir? Bu sorunun cevabı ve daha fazlası için yazının devamını okuyunuz.

Holi Festivali Nedir?

Holi Festivali
Holi Festivali, Renkler Festivali olarak da bilinir.

Birçok kişi “Holi Festivali nedir?” sorusunu sormaktadır. Bu festival, Hint kültürünün en büyük festivallerinden biridir ve “Renkler Festivali” olarak bilinir. Kışın son dolunayında, baharın gelişinin kutlandığı bir toplumsal şölendir. “Holi Festivali nedir?” sorusunun net cevabı ise; Hindistan’da düzenlenen, geleneksel bir Hindu kutlamasıdır. Bu festivalin kökleri Hinduizm geleneklerine dayansa da bugün birçok ülkede kutlanan uluslararası bir festival haline gelmiştir.

Holi Festivali’nin en büyük etkinliği olan Rangwali Holi’de, insanlar bayram boyası atarak eğlenmektedirler. Bu etkinlik, şubat ayı sonlarında veya mart ayı başlarında gerçekleşen Dolunay’da düzenleniyor. “Holi Festivali nedir?” sorusunu yönelten kişiler, bu festivalin Hindistan’ın 28 eyaletinde kutlanan bir festival olduğu bilgisini de edinebilirler. Bunun yanı sıra bugün Holi Festivali’nin 50’den fazla ülkede kutlanıldığı bilinmektedir.

Holi Festivali’nin Kutlandığı Ülkeler

Holi Festivali, bir Hindu renk festivalidir. Bir Hindu festivali olmasına rağmen, artık tüm dinleri ve kültürleri içeren uluslararası bir etkinlik statüsüne ulaşmıştır. Pek çok ülke bu festivali neşeyle kutlamaktadır. Holi Festivali’nin kutlandığı bazı ülkeler ise şu şekildedir:

  • Sri Lanka
  • Nepal
  • Jamaika
  • Guyana
  • Tobago

Özetle, başlangıçta bir Hint festivali olan bu şenlik, daha sonra tüm dünyanın festivali olmuştur. Bunun en önemli sebeplerinden biri de bu festivalin eğlenceli olmasıdır.

Holi Festivali Miti

Holi Festivali Miti
İyiliğin kötülüğe karşı zaferi olduğuna inanılan Holi Festivali, adını Holika’dan almıştır.

Kötü kral Hiranyakashipu, Brahma adı tanrı tarafından ölümsüzlük ile ödüllendirilmektedir. Ancak zamanla, bu kral kibirli hale gelir ve herkesin sadece ona itaat etmesini talep eder. Kralın oğlu Oan Prablah, bu isteğe karşı çıkmaktadır. Kral da bu yüzden oğlunu öldürmeye karar vermiştir. Başka bir tanrı, Vishnu da Prablah’ı her zaman koruyup gözetlemektedir.

Bir gün kral, Holika’nın kız kardeşinin kucağında uyurken oğlu Prablah’ı diri diri yakmaya çalışır. Holika yanmaz bir şal giymektedir. Bu şalı kardeşine verir. Prablah kurtulmaktadır ama Holika orada ölür. Tanrı Vishnu da zalim kral Hiranyakasipu’yu öldürüp yerine oğlu Prablah’ı koyar.

İyiliğin kötülüğe karşı zaferi olduğuna inanılan Holi Festivali, adını Holika’dan almıştır. Her yıl baharın geldiği dolunay zamanında düzenlenen bu festivalin ilk gününde, Holika’nın kül dönüşümü canlandırılır. Holi-hai’nin çığlığı ve ikonik bir şeytan figürü için yapılan yeminler eşliğinde büyük bir ateş yakılır.

Holi Festivali Ne Zaman Kutlanır?

Holi Festivali Hindu takvimine göre Phagun ayının 11’i ve 12’sinde kutlanır. Ayın 12’sinde, Holi’nin gözlemlendiği gün, kışın son dolunayı var. Holi’nin tatili ile kışın son dolunayına veda edilir. Ayın 11’inde Holika ateşi yakılır. Miladi takvime bakılırsa festival, şubat ayının ile mart ayının son haftası arasında yapılmaktadır. Yıllara göre ise;

  • 2020 Yılında 9-10 Mart,
  • 2021 Yılında 28-29 Mart,
  • 2022 Yılında 17-18 Mart olmak üzere festivalin kutlanış tarihi değişkenlik gösterebilmektedir.

Genel olarak kutlamalar, şubat ve mart ayının sonlarında gerçekleşmektedir. 2023 yılında ise 8 Mart günü festivalin başlaması planlanıyor.

Holi Festivali Nasıl Kutlanır?

Holi Festivali Nasil Kutlanir
Festival günü, önce insanlar evde aileleriyle kutlamaya başlar ve birbirlerinin yüzüne boya bulaştırırlar.

Holi Festivali tamamen sokakta gerçekleşen bir festivaldir. Festivalden birkaç gün önce insanlar kavşaklarda ve meydanlarda yanıcı malzemeleri (odun, gübre) toplamaya başlar ve yaklaşık 2 metre uzunluğunda bir yığın oluştururlar. Bu yığınlar şehrin her yerinde bulunabilmektedir. Hava kararıp ay yükselir yükselmez insanlar, Holika ateşini yakmak için toplanmaya başlarlar. Mahallenin en yaşlılarından biri dualarla ateşi yakmaktadır.

Festivalin ikinci gününde erken kalkılır. Önce insanlar evde aileleriyle kutlamaya başlamaktadırlar. Birbirlerinin yüzüne boya bulaştırırlar. Evde boyama yapıldıktan sonra insanlar meydanlarda ve bazı tapınaklarda toplanarak müzik ve renkler eşliğinde 2-3 saat eğlenirler. Genellikle öğlen 12 civarında sokaklardaki hareketliliğin çoğu azalmaya başlar. İnsanlar evlerine çekilip temizliklerini yaptıktan sonra büyüklerini ziyarete giderler.

Sıkça Sorulan Sorular

Holi Festivaline Gitmek için Ne Yapabilirim?

Festival tarihleri yaklaşırken Hindistan’a turistik seyahatler düzenleyebilir, festivalin misafiri olabilirsiniz.

Holi Festivali Dini Figürler İçeriyor mu?

Evet, mitolojik bir hikayeden esinlenerek düzenlenen festivalde, şeytan ve Tanrı gibi dini figürler ön plana çıkarılıyor.

Holi Festivali Hangi Aylarda Yapılıyor?

Şubat ve mart aylarında yapılan festivalin tarihleri, değişkenlik gösterebiliyor.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir