Ne, Ne Değildir?

İçimi En Güzel Biralar

İçimi En Güzel Biralar

İster sıcak bir yaz gününde ister en sevdiğiniz yemeğin yanında tüketin, bira her zamana ve her koşula uyum sağlayabilir. Bira dünyası oldukça geniş bir kültüre sahip ve bu yüzden çok sayıda çeşidi bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu kadar çeşit arasında en iyi birayı seçmek zor olsa da merak etmeyin. Sizin için içimi en güzel biralar içinde en iyi olanları bu yazıda bir araya getirdik. İşte severek tüketeceğiniz içimi en güzel biralar:

Efes Glutensiz

Efes Glutensiz

Efes’in en son piyasaya sürülen birası olan Glutensiz, özellikle çölyak hastaları için üretilmiş olsa da herkesin hoşuna gidecek bir lezzete sahip. Tahıl olarak sadece karabuğday kullanılan bu birada düşük gövdeli malta uyum sağlayan bir şerbetçiotu kullanılmış. Şerbetçiotunun az bir miktar kullanıldığı belli olsa da oldukça aromatik olduğunu söyleyebiliriz. Lager mayası kullanılarak üretilen %4 alkollü Efes Glutensiz’de kestane ve kayısı tatlarının yanı sıra yoğun çiçeksi tatlar da almak mümkün.

Tuborg Frederik Yakima IPA

Tuborg Frederik Yakima IPA

Frederik serisinin 4. birası olan Yakima IPA, Amerikan şerbetçiotlarıyla Türk maltının güzel bir sentezi. Aynı serinin 2. IPA’i olan Yakima’nın, serinin diğer IPA’ine taş çıkardığını söyleyebiliriz. Genelde IPA biralarda oldukça yoğun şerbetçiotu kullanılırken, Yakima’da yine yoğun fakat acılığı olmayan bir şerbetçiotu aroması olduğunu belirtmeliyiz. Genel olarak IPA biralardan hoşlanmıyorsanız, %6,5 alkollü Frederik Yakima IPA’e bir şans verin deriz.

Guinness

Guinness

Listemizin üçüncü sırasında büyük bir hayran kitlesine sahip Guinness bulunuyor. Bir irish stout olan Guinness’i daha önce denemediyseniz, çok şey kaçırdınız. Malt tatlılığı ve şerbetçiotu acılığının mükemmel bir dengesi olan Guinness’te kavruk maltın sebep olduğu kahve ve çikolata tonları hâkim. Aynı zamanda nitrojen gazıyla servis edildiği için oldukça kremamsı ve hoş bir dokusu var. Damakta bıraktığı tat orta-uzun bir süre kalsa da hiç geçsin istemeyeceksiniz.

Garaguzu Ters Köşe

Garaguzu Ters Köşe

Gerçekten adı gibi ters köşe olan bu birada, yoğun şerbetçiotu kullanımı ile ilk yudumda IPA izlenimi verirken, daha sonra beklenmedik bir parlaklık ve düşük gövde hissedebilirsiniz. Bunun sebebi Ters Köşe’nin bir IPA değil IPL yani Indian Pale Lager olması. Lager mayasının yakışıp yakışmadığına dair yorum yapmak bize düşmez ama bu ters köşe olma deneyimini mutlaka yaşayın.

Efes Summer Blue

Efes Summer Blue

Yaz gelsin de içsek dediğimiz Efes Summer Blue, bu yaz ikinci kez bizlerle. Sınırlı sayıda yaz aylarında üretilen Summer Blue’nun favori biramız olduğunu söyleyebiliriz. Damla sakızı, yeşil çay, çam tatları, yoğun çiçek ve daha sayamayacağız birçok tat bu birada. Yoğun aromasını buğday maltına ve baskın olarak kullanılan amerikan şerbetçiotuna borçlu. Kullanılan ale mayasıyla neredeyse bir IPA izlenimi verse de Blonde Ale demek daha doğru.

Weihenstephaner

Weihenstephaner

Buğday biralarının efendisi olan “vayhenşitefhane”, listemizde olmasa olmazdı. Gerçekten bir lezzet bombası olan Weihenstephaner, buğday maltının yoğun aromatiklerini taşıyor. Karanfil ve muz tatlarının yanında yoğun maya tadı da almak mümkün. Ağızda dağıla dağıla bitmeyen yoğun gövdesi ve buna rağmen oldukça kaygan yapısı ile Weihenstephaner’ın gönlümüzde bıraktığı etkiyi unutmamız mümkün değil.

Efes Özel Seri

Efes Özel Seri

Efes’in en iyi birası olmasa da kesinlikle can kurtaran görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Satış yaygınlığı sebebiyle nerede olursanız olun karşınıza çıkan Özel Seri’yi almadan önce iki kere düşünmek zorunda değilseniz. Oldukça dengeli ve kolay içime sahip olan bu bira, asla ağırlık yapmadan birkaç tane yuvarlayabileceğiniz türden.

2021 yılı güncel alkol fiyatlarını öğrenmek için Alkol Fiyatları 2021 yazımızı inceleyebilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

  • Dilara
    Dilara
    18 Aralık 2021 at 07:04

    Bu içerik sayesinde yeni tatlar keşfettim, teşekkür ederim!

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir