Ne, Ne Değildir?

İngilizce Öğrenmek İçin Kurs Şart mı?

Dünya genelinde İngilizce hem bir topluluk dili hem de kurumsal bir dil konumundadır. Sonucunda da İngilizce konuşma bir amaç değil, bir araç olmuştur. Fakat ülkemizde uzun zaman boyunca verilen İngilizce eğitime nazaran, başarısız bir sonuç ortaya çıkmıştır.

Eğitim saati eğer referans olarak alınırsa, İngilizce eğitim sürelerine sahip okullar arasında en yüksek zamanı ayıran ülke Türkiye olduğu görülecektir. Üniversite dönemine kadar ortalama bir öğrencinin 1296 saat aldığı eğitimin sonucunda ise halen daha başarısız bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Bunun da önüne geçmek veliler İngilizce kurslarına yönelmektedir. “İngilizce öğrenmek için kurs şart mı?” sorusu da tam burada sorulmaya başlanmıştır.

Türkiye’nin eğitim sistemi içerisinde olan değişiklikler her yıl binlerce öğrencinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Değişen Eğitim Sistemi Geriliyor mu? başlıklı yazı içerisinde konu hakkında detaylı bir incelemeye ulaşabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek İçin Kurs Şart mı? En Kolay İngilizce Öğrenme Yolları

İngilizce öğrenmek için kurs şart mı, hayır değil. İngilizce öğrenmek için her insanın öğrenme yapısını kendisine uygun biçimde ortaya çıkartması gerekir. Sonucunda da İngilizce öğrenme yolları arasında kendini geliştirmesi mümkün hale gelir. Kurs içerisinde size okulda verilen eğitimden daha kaliteli bir eğitim verilecek olabilir. Ancak bu durum ile ilgili kesin bir veri yoktur. Zaten zorunlu olan eğitim içerisinde alamadığınız eğitimi yine aynı sınıf ortamında sadece para ödeyerek alabileceğinize dair kesin bir veri yoktur.

Bir diğer önemli kıstas da, kişilerin Türkçe öğrenmeden önce İngilizce öğrenmeye çalışıyor olması. Türkçe bilmek demek, Türkçe konuşabiliyor olmak demek değildir. Türkçe’yi ortalama bir lise mezunu ülkemizde 200 kelime ve dil kurallarını kullanmadan sürdürmektedir. O yüzden İngilizce öğrenmeden önce Türkçe dil kurallarına hakim olmakta fayda olacaktır. İngilizce öğrenmenin en kolay yolu, Türkçe öğrenmekten geçer.

Alternatif İngilizce Öğrenme Yöntemleri

alternatif ingilizce öğrenme
İngilizce öğrenmek için sınıf eğitimi şart değil.

İngilizce öğrenmek için ilk olarak bence kulak aşinalığı kazanmanız gerekmektedir. Bunu da kazanmak için İngilizce şarkılar dinleyip, İngilizce filmler izleyerek başlayabilirsiniz. Ardından Youtube, Facebook, Twitter gibi alanlardan İngilizce paylaşım yapan sayfaları takip ederek yayınlarını kendiniz çevirmeye çalışabilirsiniz. Böylece İngilizce konuşulan alanlar etrafınızda daha fazlalaşmaya başlayacaktır. Sizin gördüğünüz ya da aşina olduğunuz Türkçe terimler ya da nitelendirmeler, İngilizce olarak nitelendirildikçe siz de İngilizce düşünebilmeye başlayabileceksiniz.

İngilizce Düşünebilmek

İngilizce düşünebilmek, İngilizce öğrenmenin en anahtar yapısıdır. Bir dil bir insan atasözü de buradan gelmektedir. Dil yapısını çözümlemeniz için yapmanız gereken şey tam olarak İngilizce düşünme eylemini tamamladığınızda ortaya çıkacaktır. O dile uygun düşünebilmek, o dil yapısını hissedebilmek, o kültürü tamamen anlayabilmekten geçmektedir.

İngilizce Mektup Arkadaşı

İngilizce mektup arkadaşı bulmak en kolay İngilizce iletişim şekilleri arasında yer alır. Dünya üzerinde birçok site bu konuda hizmet etmektedir. Kendinizi, günlük yaşantınızı ve neden İngilizce öğrenmek istediğinizi bu insanlara anlatmaya çalıştıkça, zaman içerisinde İngilizce yapılarınız ve düşünce biçimleriniz gözle görülür biçimde fark edecektir. Eğer karşınızdaki kişi ile anlaşabilirseniz, Skype gibi çeşitli platformlar üzerinden bu insanlar ile sesli görüşmeler yaparak duymak ve konuşmak konusundaki eksikliğinizi de kapatabilirsiniz.

İngilizce mektup arkadaşı bulmak için siz de PenPal‘a kayıt olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba, çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık. Günümüzde ingilzice öğrenmek kolaylaşıyor. Artan online platformlar sayesinde çok kolay öğrenilebiliyor ingilizce. İnternet üzerinden ingilizce öğrenme maksatlı https://preply.com/tr/ingilizce-eğitimi/skype gibi bir sürü platform mevcut. İstediğimiz yerden ve istediğimiz zaman ders alabiliyoruz. Bu açıdan çok kullanışlı bir platform. İlgili arkadaşlara tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu