Ne, Ne Değildir?

İngilizce Öğrenmek İçin Kurs Şart mı?

İngilizce Öğrenmek İçin Kurs Şart mı?

Eğitim saati eğer referans olarak alınırsa, İngilizce eğitim sürelerine sahip okullar arasında en yüksek zamanı ayıran ülke Türkiye olduğu görülecektir. Üniversite dönemine kadar ortalama bir öğrencinin 1296 saat aldığı eğitimin sonucunda ise halen daha başarısız bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Bunun da önüne geçmek veliler İngilizce kurslarına yönelmektedir. “İngilizce öğrenmek için kurs şart mı?” sorusu da tam burada sorulmaya başlanmıştır.

Türkiye’nin eğitim sistemi içerisinde olan değişiklikler her yıl binlerce öğrencinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Değişen Eğitim Sistemi Geriliyor mu? başlıklı yazı içerisinde konu hakkında detaylı bir incelemeye ulaşabilirsiniz.

 

İngilizce Öğrenmek İçin Kurs Şart mı? En Kolay İngilizce Öğrenme Yolları

İngilizce öğrenmek için kurs şart mı, hayır değil. İngilizce öğrenmek için her insanın öğrenme yapısını kendisine uygun biçimde ortaya çıkartması gerekir. Sonucunda da İngilizce öğrenme yolları arasında kendini geliştirmesi mümkün hale gelir. Kurs içerisinde size okulda verilen eğitimden daha kaliteli bir eğitim verilecek olabilir. Ancak bu durum ile ilgili kesin bir veri yoktur. Zaten zorunlu olan eğitim içerisinde alamadığınız eğitimi yine aynı sınıf ortamında sadece para ödeyerek alabileceğinize dair kesin bir veri yoktur.

Bir diğer önemli kıstas da, kişilerin Türkçe öğrenmeden önce İngilizce öğrenmeye çalışıyor olması. Türkçe bilmek demek, Türkçe konuşabiliyor olmak demek değildir. Türkçe’yi ortalama bir lise mezunu ülkemizde 200 kelime ve dil kurallarını kullanmadan sürdürmektedir. O yüzden İngilizce öğrenmeden önce Türkçe dil kurallarına hakim olmakta fayda olacaktır. İngilizce öğrenmenin en kolay yolu, Türkçe öğrenmekten geçer.

Peki Neden Özellikle İngilizce?

İngilizce Öğrenmek İçin Kurs Şart mı
İngilizce günümüzde evrensel bir ortak dil halini almıştır.

İngilizce, tüm dünyada ortak olarak kullanılan ve herkes tarafından bilinmesi gereken bir dil haline gelmiştir. Dünyanın bir ucuna bile gitseniz eğer İngilizce biliyorsanız derdinizi anlatabilir ve rahatlıkla işlerinizi halledebilirsiniz. Hal böyle olunca bu ortak dili bilmeye olan ihtiyaç günden güne artmıştır ve okullarda, iş yerlerinde ve sosyal hayatta İngilizce daha fazla önem kazanmıştır. Bu durum, dili bilmenin gerekliliğini herkes için neredeyse zorunlu kılmıştır.

İngilizce Öğrenmek için Seçenekler

Türk dili ile İngilizcenin yapısal farklılıkları insanların dili öğrenmesini zorlaştırmaktadır. Resmi okullarda ise dersler genellikle ezberci eğitim sisteminde gerçekleşebiliyor. Bu eğitim metodu, yeterli olmadığı ve sürdürülebilirliği az olduğu için fazla etkili olmamıştır. Dil öğrenmek isteyen kişilerin, İngilizce kurslarına olan ilgisi bu sebeple artış göstermiştir.

Peki gerçekten de dil öğrenmek için İngilizce kursuna gitmek şart mıdır? Sizler için kalıplaşmış bu soruyu cevaplayacağız. Hayır, İngilizce öğrenmek için kursa gitmek şart değildir. Günümüzdeki imkanlar, eskiye nazaran gelişme göstermiştir. Artık neredeyse her evde bulunan internet üzerinden bu dili öğrenmek mümkündür.

alternatif ingilizce öğrenme
İngilizce öğrenmek için sınıf eğitimi şart değil.

İngilizce Mektup Arkadaşı

İngilizce mektup arkadaşı bulmak en kolay İngilizce iletişim şekilleri arasında yer alır. Dünya üzerinde birçok site bu konuda hizmet etmektedir. Kendinizi, günlük yaşantınızı ve neden İngilizce öğrenmek istediğinizi bu insanlara anlatmaya çalıştıkça, zaman içerisinde İngilizce yapılarınız ve düşünce biçimleriniz gözle görülür biçimde fark edecektir. Eğer karşınızdaki kişi ile anlaşabilirseniz, Skype gibi çeşitli platformlar üzerinden bu insanlar ile sesli görüşmeler yaparak duymak ve konuşmak konusundaki eksikliğinizi de kapatabilirsiniz.

İngilizce mektup arkadaşı bulmak için siz de PenPal‘a kayıt olabilirsiniz.

Yabancı Diziler

Altyazılı bir şekilde yabancı dizi izleyebilirsiniz. Hatta eğitimciler filmi ya da diziyi önce orijinal dil ve İngilizce altyazıyla izledikten sonra tekrar Türkçe altyazı ile izlemenin günlük dil kullanımına büyük katkı sağladığını söylemektedir.

Youtube Ders Videoları

Youtube’dan ders videoları izleyebilirsiniz. Youtube sınırsız erişimi olan bir kaynaktır. Gerçek hayatta ders alma imkanınızın zor olacağı birçok öğretmen tarafından çekilmiş ders kayıtları bulunmaktadır. Ders kayıtlarını dikkatle dinleyerek İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Global Haber Kanalları

Yabancı haber sitelerinde dolaşabilirsiniz. Google üzerinden yabancı kaynaklara ulaşarak çeşitli sitelerden bilgi edinebilirsiniz.

Orijinal Dilinde Kitaplar

İnternet üzerinden Türkçesini bildiğiniz kitapların İngilizcesini okuyarak kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte kendi seviyenize uygun kitaplarda bilmediğiniz kelimeleri araştırmak, ingilizce seviyenizi arttır.

Online Kurslar

Online kurslara katılabilirsiniz. İnternet ortamında verilen ve gerçek zamanlı eğitimlere nazaran daha uygun fiyatlı olan bu kurslara katılım sağlayabilirsiniz.

İngilizce Oyunlar

İngilizce öğrenmek isteyenler için özel olarak tasarlanmış oyunlar bulunur. Bu oyunlar puzzle, adam asmaca ve eşleştirme gibi kolay oyunlar üzerinden yeni kelimeler öğrenmenizi sağlar.

Sosyal Medya

Sosyal medya üzerinden yabancı hesapları takip etmek dilinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Özellikle ünlülerin hesaplarını takip ederek yaptıkları paylaşımlar üzerinden, kullanılan günlük dili rahatlıkla görebilirsiniz.

Sadece internet üzerinde değil, günlük hayatta da İngilizce öğrenebileceğiniz yerler bulunur. Ülkemiz tatil sektöründe önemli bir yere sahiptir. Tatil beldelerine özellikle yaz aylarında turist akını yaşanır. Doğru zamanda doğru yerde bulunarak etkileşimi arttırabilir ve dilinizi geliştirebilirsiniz.

Toparlayacak olursak İngilizce öğrenmek için pahalı kurslardan birine gitmek şart değildir. Günümüz koşullarında dil tek başına da öğrenilebilir. Yeterli derecede çalışarak dilin üzerine eğildiğinizde dil zamanla size açılacaktır. Böylelikle bir kursa gitmeden gerekli özveriyi göstererek İngilizce’de ilerleyebilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

  • mert sağlık
    mert sağlık
    4 Haziran 2017 at 14:39

    Merhaba, çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık. Günümüzde ingilzice öğrenmek kolaylaşıyor. Artan online platformlar sayesinde çok kolay öğrenilebiliyor ingilizce. İnternet üzerinden ingilizce öğrenme maksatlı https://preply.com/tr/ingilizce-eğitimi/skype gibi bir sürü platform mevcut. İstediğimiz yerden ve istediğimiz zaman ders alabiliyoruz. Bu açıdan çok kullanışlı bir platform. İlgili arkadaşlara tavsiye ederim.

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir