Edebiyat

İnsan Ne ile Yaşar Özet, Konusu ve Yorumu

İnsan Ne ile Yaşar özet

Tolstoy’un okurken yaşatan, yaşatırken düşündüren eseri “İnsan Ne ile Yaşar” kitabı son derece etkileyici bir eserdir. Kitap birbirinden farklı hikayelerden oluşmaktadır. Her hikaye de insanın varoluş amacına göndermeler yapar. Biz de şimdi eser içindeki tüm öykülerin özetini yazarak içeriğimize başlayacağız. Ardından tüm hikayelerin konusu ve analizine değineceğiz. Hazırsanız “İnsan Ne ile Yaşar Özet, Konusu ve Yorumu” içeriğimizi okuyalım.

İnsan Ne ile Yaşar Kitabı Ne Anlatıyor?

İnsan Ne ile Yaşar Kitabı Ne Anlatıyor?
İnsan Ne ile Yaşar, 4 farklı öyküden oluşuyor.

İnsan Ne ile Yaşar kitabı, 4 hikayeden oluşmaktadır. Bu hikayelerle Tolstoy, insanı düşündürmeye sevk eder. Ayrıca birçok noktada insanın kendini bulmasına da atıfta bulunur. Eserdeki hikayelerin isimleri sırasıyla aşağıdaki gibidir:

  • İnsan Ne ile Yaşar
  • Üç Soru
  • İnsana Ne Kadar Toprak Lazım
  • Tek Kıvılcım Tüm Evi Kül Eder

Gelin, İnsan Ne ile Yaşar kısa özeti ile başlayalım.

İnsan Ne ile Yaşar Özet

Bir tüccar olan Simon, kış geldiğinde kürk almak için köylülerden borçlarını toplamak ister. Ancak köylülerin hiç parası yoktur. Bu nedenle Simon, parasını bir türlü denkleştiremez. Elindeki parayla da bir meyhaneye gidip bir şeyler içmeye başlar. Çıktığında ise kilisenin önünde çıplak bir adam görür. Adamın adı Michael’dir ve Simon onu eve götürür. Yemek yedirip bir şeyler içirir ve yanında çırak olarak çalışmaya başlamasını sağlar.

Simon’ın eşi, ilk etapta Micheal’e ısınamamıştır. Ancak zaman içinde ona karşı daha merhametli davranmaya başlamıştır. Simon ve Michael, beraber çalışmaya başlarlar ve bir gün bir adam ayakkabı diktirmek için gelir. Michael, adama bakıp gülümsemiştir ve bu durum Simon’ı şaşırtmıştır. Ancak Michael, adama ayakkabı yerine terlik diker ve Simon’ı kızdırır. Ancak kısa bir süre içinde zengin adamın yardımcısı dükkana gelip adamın öldüğünü ve ayakkabı yerine terlik dikilmesini söyler.

Bu durum, Simon’ın şaşırmasına yola açar. Yine, başka bir gün öz olmaya ikiz kızları olan bir kadın gelir. Kızları için ayakkabı diktirmek istediğini dile getirir. Michael, bu duruma karşı da gülümser ve Simon ile eşi bir şeyler olabileceğini düşünür. Kadın gittikten sonra ise Michael bir meleğe dönüşür. Bu durum, Simon ve eşini şok etmiştir.

Michael, aslında bir melek olduğunu ve Tanrı’ya karşı geldiği için cezalandırıldığını söyler. Tanrının gerçekleri görmesi ve sorularına cevap bulması için dünyaya gönderildiğini anlatır. Artık sorularının cevabını bulmuştur. O, Simon’ın eşinin merhametiyle sevgiyi, zengin adamın geldiği gün arkadaşı ölüm meleğinin yanına gelip gülümseyişle ve ikiz kızlarıyla gelen kadını gördüğünde insanın yalnız yaşayamayacağını anlatır. Bunları söyledikten sonra da gider.

Üç Soru Özet

Ülkeyi yöneten bir kral, aklındaki sorulara cevap bulmak için tüm büyücü ve alimleri toplar. Ancak sorduğu sorulara aldığı cevaplardan hiçbir şekilde tatmin olmaz. Kral da bunun üzerine aklındaki soruların cevabını almak için insanların arasına karışır. Tam bu esnada ise karnından yaralanmış birini görür ve ona yardım eder.

Kral, adamın yarasının temizlenip iyileşmesi için elinden geleni yapar. Adam bir gün uyanır ve karşısında kralı görünce şaşırır.  Çünkü adam, kralı öldürmek için saraya gelmiştir. Ancak onu bulamayınca geri dönerken karnından yaralanmıştır. Şuan da karşı karşıya olduğu krala da bu durumu anlatır. Kral onu affetmiştir ancak adam krala hayattaki en önemli olan anın şimdi olduğunu ve en gerekli kişinin de şuan da yanında olan ve en önemli uğraşında iyilik olduğunu söyler.

İnsana Ne Kadar Toprak Lazım Özet

Pahom, köylü bir adamdır ve elindeki tüm parayla toprak alır. Arazisi büyüdükçe hırsları da büyümeye başlar. Bir gün daha az parayla daha fazla arazi alabileceğini öğrenir. Pahom, o alacağı arazi için yola düşer. Ancak toprak sahiplerinin ona bir şartı vardır. Tarlalarında belli bir ölçüye kadar işaret koyacaktır ve gün boyunca gün batana kadar ne kadar yürürse o kadar toprak alabileceğini söylerler.

Pahım, bu şartı kabul eder ve öğle zamanı yürümeye başlar. Ancak bir süre sonra sıcaktan dolayı kendinden geçer. Yine de kendini zorlamaya devam eder ve sürekli kendini hırpalar. En sonunda ise bu denli kendini yoran Pahom ölür.

Tek Kıvılcım Tüm Evi Yok Eder Özet

İvan ismindeki adam, oğulları, gelinleri ve babasıyla birlikte köyde yaşar. Bir gün İvan’ın gelinlerinden biri komşularıyla tartışır. Bu tartışmada kavgaya dönüşür. Komşu Gabriel de bu kavgadan dolayı İvan’ı mahkemeye verir. Gabriel de bir gün İvan’ın gelinine el kaldırır ve İvan da mahkemeye başvurur. Gabriel’e bu noktada dayak cezası verilir.

Gabriel’in dayak cezasına çarptırılması, onu kaldıramayacağı bir yükün altına sokar. Bu yüzden de İvan’ın evini ateşe vermeyi planlar. Ancak İvan’ın evini ateşe verirken bütün köyü yakar. İvan’ın babası da bu yangında ölmüştür. İvan ve Gabriel yaşanan bu kötü durumdan sonra aralarındaki düşmanlığı uzatmak istemezler. Böylece her ikisi de barışmaya karar verir.

İnsan Ne ile Yaşar Kitabının Konusu

İnsan Ne ile Yaşar Kitabının Konusu
İnsan Ne ile Yaşar, her kötülüğe karşı insanın iyi tarafı seçebilmesine odaklanıyor.

Tolstoy İnsan Ne ile Yaşar konusu kapsamında, genel olarak insanların her kötü duruma rağmen iyiliğe yönelmesine odaklanmıştır. Her hikayede farklı farklı olayları anlatan yazar, insanların hırslarına, meraklarına değinir. Yani İnsan Ne ile Yaşar eserinde aslında kendimizi de görürüz. Sürekli benliğimizi aradığımızda bazen biz de hırslarımıza, öfkemize yenik düşeriz.

Ancak kendimize yöneldiğimizde içimizdeki karanlık yönün yanı sıra aydınlığında var olduğunu keşfederiz. Kitabın içinde bulunan öyküler, genel anlamda bu konuları bize sunsa da her öykünün konusu farklıdır. Bu nedenle biz de tek tek öykülerin konusunu anlatmaya karar verdik. İçeriğimizi okumaya devam ederek öykülerin konularını öğrenebilirsiniz.

İnsan Ne İle Yaşar Öykü Konusu

İnsan Ne ile Yaşar öyküsü, insanların sevgi ve merhametle birbirine yaklaşması gerektiğini konu alır. Çünkü insan, yalnız yaşayamayacak bir varlıktır. Birlikte mutlu bir şekilde yaşanması içinde merhamet ve sevgi duygusuna ihtiyaç vardır. Aynı zamanda kişinin kendisi için merak ettiği sorulara değinilir. İnsan, merak ettiklerini ancak belirli bir arayış içindeyken bulabilir.

Üç Soru Öykü Konusu

Bir kralın aklındaki soruları bulması için halka karışmasıyla başlayan eser de iyiliğe karşı bir yönlendirme vardır. Özellikle güçlü biri olan kralın, merak ettiklerini bir kenara bırakarak iyiliğe yönelmesini konu alır. Ayrıca onu öldürmek içine gelen adamın söyledikleri, insanın anı yaşaması gerektiğini vurgular.

İnsana Ne Kadar Toprak Lazım Öykü Konusu

İnsanın içindeki hırslarının kendisine neler yapabileceğini çok iyi biçimde anlatır. İnsan, sadece hırsa ve güce odaklanmamalıdır. Çünkü bu durum en sonunda insanı kötü bir duruma sürükler. Bazen ne yaparsa yapsın insan, kendi emellerine ulaşamaz. Böyle bir durumda da güç arzusuna yönelmeye devam ettiğinde insan, kendisini tüketir.

Tek Kıvılcım Tüm Evi Yok Eder Öykü Konusu

İnsanın içinde barındırdığı öfke duygusunun nelere yol açabileceği anlaşılır. Ancak kurtuluş bu öfke duygusunun yerini iyiliğe, sevgiye ve barışa yöneltmesidir. Aksi takdirde insan, her zaman çok daha kötülük yapar. Böylece tüm sevdiklerini, önemsediklerini kaybedebilir. Önemli olan ise insanın hırs ve öfkesinden daha fazla zarar görmeden kurtulmasıdır.

İnsan Ne ile Yaşar Kitap Analizi

İnsan Ne ile Yaşar Kitap Analizi
İnsan Ne ile Yaşar analizi için her hikayeyi kendi başına ele almak gerekir.

Farklı öyküleri içinde barındıran kitap, insanın güç, hırs ve egosuna karşı barış, sevgi ve merhameti koyması gerektiğini anlatır. Çünkü insanlar bu sayede ilk olarak kendilerine zarar vermez. İkinci olarak da insan yanlış yaşayamayacağı için bu kötü duygulardan kendini arındırmalıdır. Ancak her öykünün ayrı ayrı analizini yapmak, çok daha etkili sonuçlara ulaşmamıza neden olacaktır.

İnsan Ne ile Yaşar Öykü Analizi

Kitabın ismini aldığı öykü, aslında Tolstoy’un kendisini de anlatmaktadır. Bu noktada Tolstoy’un kendi arayışlarını anlattığını söylememiz mümkün. Çünkü Tolstoy, Hristiyanlık dinine bağlı bir insandı. Ancak bazı düşünceleri Ortodoks mezhebiyle uyuşmamaktaydı. Bu nedenle de dinden aforoz edilmişti. Yani, hikayedeki Michael ile Tolstoy arasında bir benzerlik vardır.

Bir melek olan Michael, aynı Tolstoy gibi bir arayışın içindeydi. Tanrıya karşı çıkmış ve cezalandırılmıştı. Aklındaki soruları bulmak için de dünyaya geldi. Burada yaşarken ilk olarak Simon’un ve eşinin merhametini gördü. Ona karşı olan tavırları sayesinde merhametin gerekli olduğunu anladı. Daha sonra ise zengin adam ayakkabı diktirmek istediğinde yanındaki Azrail’i fark etti.

Yani, insan ölürken bile tek başına değildi. Son olarak öz olmayan ikiz kızlarına ayakkabı yaptıran anneyi fark etti. Burada Michael, insanların tek başına yaşayamayacağına kanaat getirdi. Bir arada yaşamak için ise sevgi ve merhamet duygusuna ihtiyaç vardır. Yani, insan ne kadar yalnız olsa da tek başına yaşayamazdı. “İnsan ne ile yaşar?” sorusunun cevabı merhamet ve sevgi duygusuyla birlikte insanlarla yaşamaktı.

Üç Soru Öykü Analizi

Üç Soru öyküsü, insanın merak duygusuna atıf yapmaktadır. Çünkü güçlü bir kral, sorularının cevabını almak için halkın arasına karışır. Orada hiçbir mecburiyeti olmamasına rağmen yaralı bir adama yardım eder. Burada kralın iyilik duygusuna yöneldiğini söylememiz mümkündür. Çünkü tüm gücü eline almış biri, yaralı bir kişiye yardım etmek zorunda değildir. Ancak o, merhamete yönelerek yaralı adama yardım eder.

Adam ise aslında onu öldürmek için gelmiştir. Ancak kralın ona yardım ettiğini görmüştür. Daha sonrasında ise kralın sorularına bir cevap verir. En önemli anın şimdi olması, geçmişi ve geleceği önemsizleştirir. Çünkü insan şuanda yaşar, geçmişi değiştiremez, geleceği ise öngöremez. Bu nedenle tüm anların en değerli vakti şuanda yaşadığımız zamandır mesajı verilir.

En gerekli kişinin yanındaki kişi olması da önemlidir. Tolstoy, burada insanların bir yolda olduğunu bize gösterir. Çünkü insan birlikte yola çıktıklarıyla her an ayrılabilir. Bu nedenle şuanda yanımızda olan kişi, en gerek duyduğumuz kişidir. En önemli uğraş ise iyiliktir cümlesi, insanın tüm hırsına, gücüne rağmen iyiliğe yönelmesi gerektiğini söyler. Çünkü insanın içinde her zaman bir aydınlık duygusu vardır ve onunla doğru olanı bulur.

İnsana Ne Kadar Toprak Lazım Öykü Analizi

İnsan, çoğu zaman içindeki iyiliği hırsları ve güç sevgisi yüzünden unutur. Bu hikayede de sürekli toprak almak isteyen Pahom’un egosu için ne durumlar yaşadığını görüyoruz. Sürekli toprak alıp arazisini büyütme hırsı yüzünden insan, kendisini tüketir. Ayrıca insanın yapamayacağı koşullarda bile egosuna yenik düştüğü gözümüze çarpar.

Tolstoy’un bu güzel eserinde Freund’un id tanımına da değinmemiz gerektiğini düşünüyoruz. İnsanın içindeki güç arzusunun aslında içgüdüsel olduğu ve buna aşırı yönelmenin büyük zararlara neden olabileceği karşımıza çıkar. Şayet, burada dönemin özelliklerine de değinmemiz gerekir. O dönemlerde arazi sahibi olmanın büyük bir güce neden olduğu düşünülürdü.

Güçlü bir insan olmak için Pahom da kendine bir hırs edinmişti. Ayrıca daha ucuza arazi alabileceğini öğrendiğinde de bu yola düşmüştü. Kendisine sunulan katı şartları da içinde ki güç hırsıyla kabul etmişti. Ancak burada amacına ulaşmak için gittiği yolda hayatını kaybetti. İnsanın en önemli noktası ise içgüdüsel olan hırslarına yenik düşmemektir.

Tek Kıvılcım Tüm Evi Yakar Öykü Analizi

Bu hikayede daha çok öfkenin insanlara neler yaptırabileceği karşımıza çıkar. Gabriel de İvan’da öfkeleri nedeniyle birbirlerine zarar veren iki insandır. Yine, daha güçlü olduğunu gösterme çabasının da hikayede olduğunu söylememiz mümkündür. Ancak bu öfke en sonunda tüm köyün hayatını mahveder.

Tek bir ateş ile bütün evler, yanmış ve Gabriel’in öfkesi ve hırsı yüzünden sevdikleri insanları kaybetmişlerdir. Ancak eserin sonunda ikisinin de barıştığını görüyoruz. Burada ise insan ne kadar kötülük yaparsa yapsın en sonunda içindeki aydınlığa ulaşabilir mesajı vardır. Çünkü kötülük ve iyilik insanın içinde var olan duygulardır. Önemli olan ise insanın tercihleridir.

Tolstoy’un bu muhteşem öyküleri, insan olmanın ne demek olduğuyla alakalı çok iyi bir öğreti niteliğindedir. İnsanı, düşünmeye iterek nereye yönelmesi gerektiğini çok iyi bir biçimde anlatır. Bunu bazen merak duygusuyla bazen hırs ve öfkeyle ele alır. Merak duygusu için insanın öğrenmesi gerektiği karşımıza çıkar. Öfke ve hırs duygusu ise genel olarak bize zarar verir. Burada önemli olan içindeki “iyilik” duygusuna yönelmektedir. Peki, iyilik nedir? Belki de eseri okuduktan sonra bu soruyu kendimize sormalıyız.

Farklı kitap analizlerini incelemek isterseniz, Edebiyat sayfamızda sayısız içerik keşfedebilirsiniz. Beyaz Gemi Özeti ve Analizi bunlardan sadece biri.

Sıkça Sorulan Sorular

İnsan Ne ile Yaşar kitabının orjinal adı nedir?

İnsan Ne ile Yaşar kitabının orijinal dili Rusçadır. Orijinal adı ise Чем люди живы şeklindedir.

İnsan Ne ile Yaşar kitabı kaç sayfa?

İnsan Ne ile Yaşar kitabı sayfa sayısı, yayınevi ve çeviriye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 100 sayfadır.

İnsan Ne ile Yaşar roman mı hikaye mi?

İnsan Ne ile Yaşar kitabı, Rus yazar Lev Tolstoy'un yazdığı 4 kısa hikayeden oluşur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir