Sinema

İnternette En Çok İzlenen Yabancı Filmler

İnternette en çok izlenen yabancı filmler

İnternette en çok izlenen yabancı filmler ev veya diğer ortamlarda kullanıcıların merak edip araştırdığı konulardan biridir. İnternet ortamında film izlemek özellikle film severler için bulunmaz bir nimettir. Özellikle günümüzde filmlere ulaşım oldukça kolaydır. Bununla ilgili internet ortamında birçok platform ve web sitesi bulunmaktadır.

Son yüzyılın en büyük küresel salgını olarak anılan koronavirüs (Covid-19) salgınından sonra internet ortamında film izlemek daha popüler hale gelmiştir. Netflix, Amazon Prime, Blu TV, Exxen, Disney+, vb. gibi sanal platformlarda eski ve yeni birçok film yer almaktadır. Bu yazımızda sizler için internette en çok izlenen yabancı filmler hakkında bir liste oluşturduk. Listede yer alan tüm filmler seyircilerden olumlu geri dönüş alan ve birçok ödüle layık görülen filmlerdir. Keyifli okumalar dilerim.

Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

İnternette en çok izlenen yabancı filmler ile ilgili ilk sırada 1994 Amerikan yapımı Esaretin Bedeli filmi gelmektedir. Filmde Red ve Andy isimli iki hapishane arkadaşının parmaklıklar altında kurdukları kendi dünyalarının hikayesi anlatılmaktadır. Andy başarılı, genç ve yakışıklı bir zengindir. Karısını ve onun sevgilisini öldürme suçundan hapis cezası alır. Onun kaldığı Shawshank hapishanesinde her türlü dayak, tecavüz ve işkence gibi kötü durum yaşanmaktadır.

Yaşadıkları tüm olumsuz durumlara rağmen Andy ve Red hayata karşı umutludur. Bu davranışları etrafındaki kişileri de etkiler. Andy etrafındaki mahkumlara özgürlük hayalleri kurdurur ve onlara buna inandırır. Yaşama umudu ve sevinci duygusunu bizlere tekrar tattıran bu film bir Stephen King uyarlamasıdır. Filmin başrollerinde Tim Robbins be Morgan Freeman yer almaktadır. Ayrıca film 1995 senesinde 7 dalda Oscar ödüllerine aday gösterilmiştir.

Deadpool

Deadpool serisi filmleri de internet ortamında en fazla izlenen filmlerdendir. Filmde Wade Wilson isimli bir adamın fantastik hikayesi konu edilir. Daha önce özel kuvvetlerde çalışan Wade Wilson, işinde yaşadığı sorunlardan dolayı ordudan ayrılmıştır. O artık özgür bir adamdır. Vanessa isimli bir kadınla tanışıp sevgili olur. Tam her şey yolunda giderken kanser hastalığına tutulur. Hastalığının tedavisi yoktur. Daha sonra tedavi için bilimsel ve deneysel bir projeye katılır. Ancak bu projede yapılan tedaviler yan etki olarak DNA’ları etkilemektedir.

Tedaviyi kabul eden Wade, zorlu aşamalar sonrası üstün yeteneklere sahip olacaktır. Bu üstün özelliklerin amacı ise Ajax Francis’ten intikam almaktır. Filmde Wade’nin dönüşümü ve intikam hikayesinden kesitler verilmektedir. Amerika Marvel stüdyolarında üstün görüntü efektleri ile çekilen bu filmin yönetmenliğini Tim Miller, senaryosunu Rhett Reese ve Paul Wernick üstlenmiştir. Ayrıca filmin başrolü Deadpool karakterine hayat veren kişi ise ünlü oyuncu Ryan Reynold’dur.

The Godfather 2

The Godfather 2
The Godfather 2

The Godfather 2 filmi ilk filmin devamı olarak çekilen bir filmdir. Yapım 1972’de çekilen ilk filmden daha çok ilgi toplamıştır. Filmin yönetmenliğini yazar Mario Puzo ve Francis Ford üstlenmiştir. Filmin konusunda ise Genç Corleone’nin hayat mücadelesi anlatılmaktadır. Corleone Amerika’ya yerleşir. Burada 1917 yılında New York’taki yerel mafyalardan en önemli olanını öldürür. İşlediği bu cinayet ona büyük bir saygınlık kazandırır ve insanların korktuğu biri haline gelir.

Başrolünde ünlü aktör Robert De Niro’nun yer aldığı bu film internette en çok izlenen yabancı filmler arasında yer alan önemli yapımlardandır. Film ayrıca yayınlandığı dönemde altı adet Oscar ödülüne layık görülmüştür. Gişe başarısıyla dikkat çeken bu film günümüzde hala en fazla izlenen filmler arasında kendisine yer bulmuştur.

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1

Yayınlandığı dönemde birçok hayran kitlesi edinen Alacakaranlık Efsanesi film serisinin birinci filmi en çok izlenen filmlerdendir. Film ünlü Amerikan yazar Stephenie Meyer’in çok satan Alacakaranlık roman serisinden uyarlanmıştır. Filmin konusunda ise Bella Swan ve vampir Edward Cullen’in yaşadıkları imkansız ve bir o kadar da büyük aşk hikayesi anlatılmaktadır.

Bella Swan için bir vampire aşık olmak adeta kabusun gerçeğe karışmasıdır. Ayrıca filmde Bella Swan ile kurt adam olarak bilinen Jacob Black arasındaki derin bağ da işlenmiştir. Oscar ödüllü yönetmen Bill Condon’un yönettiği filmin devamında Bella ile Edward’ın aşk ve kavuşma hikayesi fantastik bir şekilde işlenmiştir. Filmin senaristliğini ise Melissa Rosenberg üstlenmiştir. Alacakaranlık seri filmlerinin çeviri ve yayın hakları belgesi yaklaşık olarak 50 ülkeye satılmıştır. Bu anlamda önemli bir filmdir.

Altıncı His

Altıncı His
Altıncı His

Film eleştirmenleri tarafından olumlu yorumlar alan Altıncı His filmi internette en çok izlenen yabancı filmler arasında üst sıralarda yer alır. Filmin konusunda psikolog Crewe geçmişinde korkunç olaylar yaşamıştır. Bu olayların izlerini hala yaşamaktadır. Cole adlı bir çocuğa danışmanlık yapan Crowe zamanla onunla derin bir bağ kuracaktır. Çünkü bu çocuk da onun yaşadıklarını yaşamıştır. Yönetmenliğini M. Night Shyamalan’ın üstlendiği bu film sürpriz son kavramının öncüsü olan bir filmdir.

Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı

Bu film serinin en çok izlenen filmidir. Sincap Scrat ve diğer buz devri kahramanlarının maceralarının anlatıldığı bu filmde dinozorlar vardır. Buz devri ahalisi bu kez dinozorlar ile mücadele edecektir. Dinozorlar buzların erimesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu da onların var olduğu tezini kanıtlar niteliktedir. Bu animasyon filmi özellikle çocukların ilgisini çekmiştir. Sid, Diego, Manny ve komik sincap Scrat ile hayat bulan bu film komedi animasyon anlamında önemli yapıtlardandır.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule
Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filminde, Yüzük Kardeşlerinden her birinin her birinin, kardeşliklerinin bozulması ve bundan sonra yaşadıkları zorluklar anlatılmaktadır. Kahramanlar Frodo ve Sam, Tek Yüzük’ü düşmanın kalbine ulaştırmaya çalışmaktadır. Ancak bu yolda onları zorlayan Hobbit canavarlar bulunmaktadır. Bu anlamda İki kule filmi film serisinin en heyecanlı bölümüdür.

J.R.R. Tolkien’in 3 kitaptan oluşan ölümsüz eserinden uyarlanan bu filmin çekimleri de oldukça zorlu olmuştur. Film serisi yaklaşık 1 yılda çekilmiştir. 2002 yılında vizyona giren bu film günümüzde de internette en çok izlenen yabancı filmler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Batman ve Supermen: Adaletin Şafağı

2016 yılı yapımı olan bu film internette en çok izlenen yabancı filmler arasındadır. Dünyaya barış ve umut getireceği düşünülen Superman birçok yıkım ve savaşa neden olmaktadır. Bu da insanlık için bir tehdit unsurudur. Bu yüzden Gotham şehrinin koruyucusu Batman ile bir savaşa gireceklerdir.  Zack Snyder imzalı bu film tarihte ilk kez iki süper kahramanın rol aldığı bir film olmuştur. Filmin başrollerinde Ben Affleck, Bruce Wayne, Henry Cavill ve Clark Kent yer almaktadır.

Matrix Reloaded

Matrix Reloaded
Matrix Reloaded

Bilimkurgu filmleri arasında en çok izlenen filmlerden biri de Matrix serisidir. Serinin en gözde filmi 2003 yılında vizyona giren Matrix Reloaded izleyicilerin hala yoğun ilgisini toplamaktadır. Filmde ana karakter Neo insanların elinde kalan son şehir olan Zion’u kurtarmak için çabalar. Neo bu görevde sadece kendisini değil tüm insanlığı kurtarmak için savaş verir. Milyonlarca insan içinden seçilmiş olduğunu anlayan Neo Anahtarcı’yı bulup hem kendisinin hem de tüm insanlığın gizli sırlarını aralamaya çalışmaktadır.

Büyük bir heyecanla beklenen Matrix serisinin son filmi hakkında detaylı bir analiz okumak için Matrix Resurrections İnceleme içeriğimize göz atabilirsiniz.

2012

Yayınlandığı dönemde oldukça ses getiren yapımlardan olan 2012 filmi internette en çok izlenen yabancı filmler listesinde üst sıralarda yer alır. Bu film dünyanın sonunu getirecek büyük bir felaketin ardından, sağ kalan kişilerin kahramanca savaşlarını anlatan destansı bir macera filmidir. Asırlar önce takvimleri icat eden mayalılar, bu takvimde insanlığın son gününü de yazmışlardır. Astrologlar, numeroloji uzmanları bu takvimden şifreler çıkarıp insanlığın son gününü 2012 yılı olarak hesaplamışlardır. 2012 yılının felaket sahneleri ile adeta bir başyapıt niteliğinde olan bu film mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan biridir.

Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı

Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı
Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı

Çılgınca maceraları ile tanınan, talihsiz Jack Sparrow, yelken açtığı sularda yaklaşan kötü olayları hisseder. Korkunç Kaptan Salazar ve etrafındaki diğer korsanlar denizlerdeki bütün korsanları öldürerek şeytan üçgeninden kaçarlar. Geride sadece korsan Jack kalır. Jack, Salazar’dan kurtulmak için Poseidon Asası’nı bulmalıdır. Bu önemli asayı bulmak için zeki ve güzel gökbilimci Carina Smyth ile anlaşmalıdır. Bu maceralarında onlara Denizci Henry’de yardım edecektir. Poseidon Asası peşinde birtakım maceralara atılan Jack’in yaşadıkları filmde anlatılmaktadır.

Filmin yönetmenliğini Espen Sandberg ve Joachim Rønning üstlenmiştir. Senaryo ise Jeff Nathanson’a aittir. Johnny Depp, Javier Bardem, Kevin R. McNally Brenton Thwaites gibi oyuncuların yer aldığı film en çok izlenen yapımlardan biridir.

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

The Hobbit serisinin son bölümü olan bu film en çok izleyici kitlesine sahip olan filmdir. Filmin konusunda günahkar Hobbit Gollum’dan ünlü güç yüzüğünü alır ve sağ salim eve ulaşır. Evlerine tekrar kavuşan Hobbitler, Ejderha Smaug’u Göl Kasabası’nın masum yerlileri üzerine saldıkları gerçeğiyle yüzleşmek zorundadırlar. Cüce, Elf ve İnsanlar ya birleşecek ya da hep birlikte yok olacaklardır. Daha sonra hepsi birleşip savaşmaya karar verirler. Görüntü efektleri ve fantastik konusu ile dikkat çeken bu film yayınlandığı 2014 yılında tüm dünyada oldukça ilgi görmüştür.

Truva

Truva
Truva

Tarihi filmler arasında önemli filmlerden olan Truva filmi izleyiciyi gerçekçi hikayesi ile kendisine çekmiştir. M.Ö 1250.sonlarında, gelişmekte olan 2 miller, Truva Prensi ile savaşmaya girişir. Paris, Sparta Kraliçesi, Helen’i, eşi Menelaus’u bırakması ve Truva’ya gelmesi için ikna eder. Menelaus bunu öğrenir ve erkek kardeşi Agamemnon’dan yardım diler. Agamemnon için bu bir fırsattır. Yardım teklifini kabul eder. Bundan sonra 50.000 Yunanlı asker ve 1000 gemiyle Truva’ya savaş açar.  Böylece Truvalılar ile savaş başlar. Bu savaşın hikayesinin anlatıldığı film internette en çok izlenen yabancı filmler arasında yer alır.

Avengers: Sonsuzluk Savaşı

2018 yapımı Avengers: Sonsuzluk Savaşı filminde, dünyayı tehdit eden büyük bir felakete karşı tüm kahramanların mücadelesi anlatılmaktadır. Kahramanların hepsi kendine yakın olanlar ile dünyayı korumaya çabalarlar. Ancak sonsuzluk taşının peşine düşen Thanos dünya için büyük bir tehdittir. Thanos’a karşı verilen bu mücadele kahramanlar tarafından başarı ile sonuçlanacaktır.

Avatar

Avatar
Avatar

Farklı senaryosu ve görüntü efektleri ile dikkat çeken Avatar filmi oldukça beğenilen yapımlardan biridir. Filmin konusunda yarı felçli Jake Sully, Pandora adındaki dünyadan farklı bir gezegene gitmeye karar verir. Bu yerde Na’vi adında bilinmeyen bir halk yaşamaktadır. Jake zamanla bu gezegenin insanları ile bütünleşir. Ancak bir şirket bu gezegeni keşfeder ve buradaki kaynaklara sahip olmak ister. Bunun için Jake’yi kullanmak zorundadır. Fakat zamanla Pandora gezegeni ile bütünleşen Jake burayı kendi geldiği gezegenden korumaya çalışır.

Üç boyutlu, son teknoloji görüntü kalitesi ve yüksek çekim bütçesi ile bilinen bu film, ünlü yönetmen James Cameron tarafından çekilmiştir.

Hızlı ve Öfkeli 8

Bu film Hızlı ve öfkeli serisinin en çok izlenen filmidir. Dominic Toretto ve eşi Letty ile balayındayken esrarengiz biri olan Cipher’ın saflarına katılmışlardır. Cipher bir teknoloji uzmanıdır. Amacı gerçek bir kaos ortamı çıkararak Dom’u yanına çekmektir. Bunu başaran Cipher yanındakilerin dikkatini çeker.  Ekip artık Cipher ve Dom’u durdurmak ister. Bunun için de Deckard Shaw’a ihtiyaçları vardır.

Titanik

Titanik
Titanik

Eski ve asla unutulmayan yapımlardan biri olan Titanik filmi, dünyada unutulmayan Titanik Felaketi’ni anlatmaktadır. Yönetmen James Cameron’un çektiği bu filmde insanların doğa karşısında kurtulma çabası ve sonunda yaşadıkları anlatılır. Titanik gemisinde bulunan Jack ve Rose isimli iki gencin aşkının işlendiği bu film geminin hazin sonunu izleyiciye aktarmıştır. Bu film tam 14 dalda Oscar ödülü alan nadir yapımlardan biridir.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Dünya Genelinde En Çok İzleyiciye Sahip Film Hangisidir?” state=”close”] Dünya genelinde en çok izlenen film yüksek bütçesi ve gelişmiş görüntü efektler ile bilinen Avatar filmidir.[/toggle]

[toggle title=”IMDb’de En İyi Puana Sahip Film Hangisidir?” state=”close”] IMDB platformunda en yüksek puana sahip olan The Shawshank Redemption filmidir. Film 10 üzerinden 9.3 puan almıştır.[/toggle]

[toggle title=”Dünyadaki İlk Film Hangisidir?” state=”close”] Le Voyage Dans La Lune (Ay’a Yolculuk) filmi dünya tarihindeki ilk film olarak bilinir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir