GündemHaberler

IŞİD Sessizliğini Bozdu: En Az 30 Ölü

ISID

Hamas – İsrail savaşıyla bir kez daha gündeme gelen ve liderinin ölümünden sonra gücünü kaybettiği düşünülen IŞİD, sessizliğini bozdu. Hamas’ı başarısız olmakla eleştiren terör örgütü, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin desteğiyle 2019 yılında Suriye bölgesinden büyük ölçüde çıkarılmıştı. 2011 yılında başlayan iç savaş, 500 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açarken ülkenin yarısından fazlası, evlerini terk ederek ülkeyi boşaltmıştı. Gazze’deki savaşın aynı kayıplara yol açmaması bekleniyordu fakat IŞİD, Çarşamba günü bir saldırı düzenledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, militanların Şam rejimine bağlı birliklere yapmış olduğu saldırıda en az 30 kişinin hayatını kaybettiğini duyururken Gözlemevi Yöneticisi Rami Abdel Rahman, ölü sayısının artabileceği yönünde uyarılara bulundu ve dikkatleri Suriye’nin üzerine çekti.

Rusya IŞİD’e Savaş Açtı!

Rakka, Humus ve Deyrizor gibi bölgelerde, askeri mevzilere aynı anda ve ağır silahlarla saldırı gerçekleştiren IŞİD, operasyonunu şafak saatlerinde meydana getirmişti. Saldırıda ölenlerin 4’ünün düzenli ordu askeri, 26’sınınsa ulusal savunma birlikleri mensubu olduğu kaydedildi. Çok sayıda ağır yaralı olduğu ancak henüz sayılarının tespit edilemediği bilgisi de basına duyuruldu.

Bu saldırıların hemen ardından Rus savaş uçaklarının harekete geçerek Şam rejimini desteklemek için IŞİD mevzilerini bombaladığı açıklaması geldi. Gözler Rusya’nın Hamas – İsrail savaşında sergileyeceği tutuma çevrilmişken IŞİD, gündemin seyrini değiştiren eylemiyle Rusya’nın asıl hedefi oldu.

Suriye İç Savaşı Devam Edecek Mi?

“IŞİD hala aktif mi?” sorusu gündemi meşgul etmeye devam ederken terör örgütü, beklenmeyen bir operasyonla Suriye’de iç savaşın sinyallerini vermeye başladı. IŞİD’in asıl amacı, Irak hükümetini düşürmek ve şeriat kanunlarıyla yönetilen bir İslam devleti kurmaktı. 2014 yılında bu amaç için Suriye ve Irak’ın bir bölümünde halifelik ilan etmiş ve iki ülkede de hükümete savaş açarak ciddi oranda can kaybına yol açmıştı.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir