GündemEkonomi

İşsizlik Maaşı Alanlar Zamdan Faydalanacak mı?

İşsizlik maaşı alanlar zamdan faydalanacak mı

“İşsizlik maaşı alanlar zamdan faydalanacak mı?” sorusu, yeni asgari ücret rakamının belirlenmesiyle beraber gündeme taşındı. Bu vesile ile 2022 yılı asgari ücret ve 2022 yılı işsizlik maaşlarına dair bilgileri sizin için derledik.

2022 yılına girmemizden kısa süre önce yükselen kur rakamlarıyla beraber son yılların en yüksek asgari ücret zammı ile karşı karşıya bulunuyoruz. 4.250 TL olarak belirlenen asgari ücret, ekonomik anlamda birçok farklı alana da etki edecek gibi görünüyor. Hal böyle iken, işsizlik maaşı alan vatandaşların aklında bazı sorular belirdi. İşsizlik maaşları artacak mı? 2022 yılı işsizlik maaşları ne kadar olacak? İşsizlik maaşı alanlar zamdan faydalanacak mı? Bütün soruların yanıtı yazımızda…

Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapıldı?

Son günlerde artan döviz kurlarının da etkisiyle uzun süren toplantılar sonrasında asgari ücrete yapılacak zam belirlendi. 16.12.2021 itibariyle açıklanan zamlı asgari ücretin tutarı, 4.250 TL olarak belirlendi ve halka ilan edildi. Daha önce 2021 yılı için belirlenen asgari ücret tutarı 2.825 TL olarak güncellenmişti. Açıklanan yeni rakamla beraber yapılan toplam zam tutarı böylece, 1.425 TL oldu. Döviz kurlarının devam eden artışı ise yapılan zammın etkisini hızla düşürüyor. Peki 2022 yılı için belirlenen işsizlik maaşları için durum nedir?

İşsizlik Maaşı Yeni Düzenleme ile Ne Kadar Olacak?

İşsizlik maaşı yeni düzenleme
Yeni düzenlemelerle birlikte işsizlik maaşı alanlar zamdan faydalanacak mı?

Yeni açıklanan asgari ücretle beraber işsizlik maaşının ne kadar olacağı da belirlenmiş oldu. Yukarıda belirttiğimiz hesaba göre işsizlik maaşının en alt seviyesi 1.420 TL olarak belirlenmiş oldu. 2022 yılı için belirlenen işsizlik maaşı tutarlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Alt Kademe İşsizlik Maaşı: 2.130 TL
 • Orta Kademe İşsizlik Maaşı: 2.532 TL
 • Üst Kademe İşsizlik Maaşı: 4.260 TL

İşsizlik Maaşı Nedir?

Yasalarca belirlenen işsizlik maaşı, vatandaşların işsiz kalma durumunda elde edebildiği aylık ödenektir. Yasalara göre belirlenen bir süre boyunca sigortalı ve maaşlı olarak çalışan işçiler, belirli bir süre çalıştıktan sonra yine belirli şartlarda işten ayrılmaları halinde işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.

İşsizlik Maaşından Faydalanma Kriterleri Nelerdir?

İşsizlik maaşı belirli kriterlere göre işsiz kalan vatandaşlara ödenen bir ödenek türüdür. Bu ödeme, belirli koşullar altında kanunlar tarafından sınırlandırılmıştır. İşsizlik maaşına hak kazanan vatandaşların sahip olması gereken kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • İş akdi sonlandırılmadan önce en az 120 gün hizmete tabi olmuş olmak,
 • 120 gün boyunca sigortalı olarak çalışmak,
 • İş akdinin bitiminden önce 600 gün işsizlik maaşı pirimi ödemiş olmak.
 • İşçilerin işsizlik maaşına hak kazanabilmesi için işten sebepsiz yere işveren tarafından çıkarılması gerekmektedir.
 • İş akdi bitiminden sonra 30 gün içinde İŞKUR’a iş başvurusunda bulunup iş bulamamak.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

İşsizlik maaşı hesaplama
İşsizlik maaşı hesaplama; çalışma günü ve maaş faktörlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Yeni yıl yaklaşırken karşımıza çıkan en öneli gelişmelerden biri, asgari ücrete yapılan zamlar oldu. Asgari ücret artışının gündeme gelmesinden sonra gözler işsizlik maaşına çevrildi. 2022 yılında asgari ücretle birlikte işsizlik maaşına da zam geleceği belirtildi.

İşçilerin aylık brüt kazançlarının %40’ına tekabül eden işsizlik maaşı, belirli bir süre çalıştıktan sonra işten çıkarılan vatandaşlara yine belirli bir süre aylık olarak ödeniyor. İşsizlik maaşının en yüksek olduğu durumlarda ise bu rakam asgari ücretin %80’ini bulabiliyor. Bu hesaplama işçinin aldığı maaş üzerinden hesaplanıyor ve asgari ücret ve üzerindeki ödemelerin %40’ına denk geliyor.

İşsizlik Maaşının Süresi

İşsizlik maaşı, belirli koşullara göre zaman dilimlerine bölünmüştür. Maaşın verilme süresi ve miktarı, iş akdinin sonlandırılmasından öncesindeki bazı koşullara bağlanmıştır. Bu durumda iş akdinin sonlandırılmasından önceki uygulamalar işsizlik maaşlarını aşağıdaki gibi etkilemektedir:

 • İşçiler, 600 gün boyunca sigortalı olarak çalıştığı takdirde işsiz kaldığı zaman 180 gün boyunca işsizlik maaşına hak kazanır.
 • 900 gün boyunca sigortalı olarak çalışan işçilerin işsizlik döneminde aldığı işsizlik maaşı, 240 gün ödenir.
 • 1080 gün sigortalı çalışma yaptıktan sonra işsiz kalan işçiler ise 300 gün boyunca işsizlik maaşı almaya hak kazanır.

Artan dolar kurundan geçim derdine düşen işsiz vatandaşlar da zamdan faydalanabilecek. Ancak yeni yıl itibariyle elektrik, su, akaryakıt ve market ürünlerine yapılacak olan zamlarla maaşa yapılan zamlar dengelenebilecek mi, tam bir muamma. Önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

İşsiz olmanız umudunuzu kaybetmenize neden olmasın. Kim bilir belki İnternet Üzerinden Para Kazanmak yazısı size fikir verir!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir