Sinema

Jack Nicholson Filmleri

Jack Nicholson Filmleri

Hollywood denildiğinde akla ilk gelen oyunculardan Jack Nicholson, birçok filmiyle adını tarihe yazdırdı. Hem havalı hem de çılgın tiplemeleriyle de ödüllere doymadı. Biz de oyunculuğuyla damga vuran Jack Nicholson filmleri ve detaylarını anlatmadan edemedik. İçeriğimizde en sevilen filmlerini bulabilirsiniz. Şayet, bu filmleri hala izlemediyseniz listemizdeki filmlere mutlaka vakit ayırmanızı öneririz.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (1975)

One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (1975)
One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (1975)

Tutuklu olan Randle, hapisten çıkmak için deli numarası yapar. Bu tavırlardan sonra yeni adresi bir akıl hastanesi olur. Ancak buradaki hareketleri dikkat çekmeye başlar.  Bunun üzerine Ratcherd, Randle’ı gün boyunca takip eder. Olaylar ilerledikçe iki zıt kutbun arasındaki gerilim daha da artmaya başlar.

The Shining – Cinnet (1980)

Jack Torrance, ihtişamlı otel Ovelook Hotel için iş başvurusu yapar. Kış bekçisi olmak için yapılan görüşmede de işi kapmıştır. Kış boyunca otelde kalması gerekmektedir. Bu nedenle eşini ve oğlunu da yanına alır. İşe başladığında otelin aşçısıyla tanışır ve onlara 237 numaralı odanın lanetli olduğunu söyler. Oğlu ise günler geçtikçe halüsinasyonlar görür. Jack de artık delirmenin eşiğine gelmiştir. İş için geldikleri bu otel, ailenin korkunç olaylar yaşamasına neden olmuştur.

Aralarında The Shining’in de yer aldığı Dengenizi Alt Üst Edecek En İyi Psikolojik Filmler listemize mutlaka göz atın.

The Border – Sınır (1982)

The Border – Sınır (1982)
The Border – Sınır (1982)

Charlie Smith, ABD Sınır Devriyesi ajanı olarak görev yapan biridir. Tek derdi ise eşinin daha rahat bir hayat sürmesini sağlamaktır. İşinde yolsuzluğa neden olmasa da bir gün zenginlik hayalleriyle rüşvet karşılığında illegal işlere karışır. Görevi, yasadışı göçmenleri kaçırmak için yardımcı olmaktır. Ancak bir gün hiç beklemediği bir olayla karşılaşır. Maria isimli Meksikalı kadın, çocuğunu onu satmak isteyen bir çeteye kaptırır. Charlie de bu duruma karşı çıkar ve ona yardımcı olmaya kararlıdır.

Broadcast News (1987)

Jane Craig, haber yapımcılığı mesleğine devam etmektedir. Bu esnada işyerindeki yeni muhabir Tom Grunnick’e aşık olmuştur. Ancak başka bir muhabir, Aaron da Jane’e karşı yoğun duygular beslemektedir. Bunun yanı sıra Jane ve Aaron birbirilerinin en yakın arkadaşlarıdır. Büyük bir aşk üçgeninin yaşandığı filmde Tom, Jane’e mesleki anlamda da hayrandır.

Ironweed – Sonsuz Matem (1987)

1938 senesinin Cadılar Bayramında iki arkadaşın hayatı anlatılır. Bu insanlar, hayatları boyunca yanlış kararlar almışlardır. Francis Phela ve Helen Archer ise bu yaşantı sırasında bir gün karşı karşıya gelir. Francis, geçmişte oğlunu kaybetmiştir ve onu öldürenlerin ruhlarından kendini kurtaramamıştır. Helen ise hastadır ve bu iki arkadaş ölümle tekrar burun buruna gelir. Böylece geçmişte yapılan hatalar, adalet ve bağlılık gibi kavramlar tekrar tekrar düşünülür.

Batman (1989)

Batman (1989)
Batman (1989)

Batman’in bulunduğu şehir karanlık güçlerin tehdidi altındadır. Ne savcı Harvey ne de komiser Gordon olayları kontrol altına alabilir. Yapabilecekleri her şeyi yapsalar da işler çok daha kötü hal alır. Şehri kurtarmaksa Batman’e kalmıştır.

The Two Jack – Dedektif Jack (1990)

Filmde özel bir dedektif olan Jack Gittles’ı bir gün emlakçı olan Jack Berman işe alır. Berman’ın eşi, ise onu aldatıyordur ve o da bunu kanıtlamıştır. Böylece Berman eşini suç işlemeye teşvik eder. Bir buluşma esnasında da davalıyı vurur. Gittles ise bu karmaşık durumun tam ortasında kalmıştır. Çok büyük bir baskıyla karşı karşıyadır.

Hoffa (1992)

Hoffa, kötü şekilde anılan Amerikan İşçi Sendikası üyesi Jimmy Hoffa’nın hayatını anlatmaktadır. Bir gün Hoffa, bir suç çetesiyle anlaşma yapar ve Amerika’nın en büyük suçlarından biri gelişir. Bu olayların ardından ise arkasında iz bırakmadan kaybolur.

A Few Good Man – Birkaç İyi Adam (1992)

A Few Good Man – Birkaç İyi Adam (1992)
A Few Good Man – Birkaç İyi Adam (1992)

Guantanamo, Deniz Üssü’nde bir erdir ve bir gün saldırıya uğrayarak hayatını kaybeder. Onu öldüren kişiler ise iki deniz piyadesidir. Guantanamo’nun ölümü üzerine Jo Galloway’in yürüttüğü bir dava açılır. Komutan Albay Jessup’a karşı gelmesi üzerine saldırının gerçekleştirildiği anlatılır. Eğer transferi gerçekleşmezse de saklı kalması gereken her şeyi açıklayacağı söylenir. LT Daniel ise meslektaşını öldürmekle suçlanan iki denizciyi savunmaktadır.

The Crossing Guard – Tehlikeli Bekleyiş (1995)

Freedy Gale, kızını vur kaç yapan biri yüzünden kaybetmiştir. Olaydan sonra ise onu vuran John Booth’un hapisten çıkmasını bekler. Booth’u bulur ve onu bir hafta içinde öldüreceğini söyler. Ancak Booth, bu sürede çevresindekileri affettirmeye ve barışmaya çalışır. Hatta hayatının aşkını da bulmuştur. Gale ise Booth’u öldürme arzusundan dolayı psikolojik olarak git gide yıpranmıştır. Akıl sağlığını da yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Bir hafta geçtikten sonra da bu ikili çarpışacaklardır.

Blood and Wine – Kan ve Şarap (1996)

Alex, pek de iyi bir baba ve eş değildir. Yeni işinde de zengin olmak için soygun yapar. Fakat eşi, bu olanlara karışır ve olaylar da karmaşık hale gelir. Alex, çapkınlığı yüzünden ailesinden tamamen uzaklaşmıştır. Soygun yapacağı günde eşi, onun bu aldatma olaylarına son vermek için takip eder. Ancak olaylar hiç de düşündüğü gibi değildir.

As Good As It Gets – Benden Bu Kadar (1997)

As Good As It Gets – Benden Bu Kadar (1997)
As Good As It Gets – Benden Bu Kadar (1997)

Takıntılı ve kaba bir adam olan Melvin Udall, romantik kurgu yazarıdır. Ancak bir gün komşusu Simon’un köpeğine bakmaya başlar. Bu durum da onun yumuşamasına neden olacaktır. Bütün sorunlarını çözemese de köpek sayesinde kendisini bulur.

The Pledge – Söz (2001)

Jerry Black, bir dedektiftir. Emekli olduğu günün sonunda bir anneye kızını öldüren kişiyi bulacağını söyler. Çünkü Jerry, polislerin doğru kişiyi tutuklamadığını düşünür. Yakın geçmişte de bölgedeki sarışın, küçük kızların öldürüldüğünü fark eder. Kendisine “büyücü” diyen adamı bulmak için zorlu bir yolculuğa başlar.

About Schmidt – Schmidt Hakkında (2002)

About Schmidt – Schmidt Hakkında (2002)
About Schmidt – Schmidt Hakkında (2002)

60’lı yaşlarını geçen Warren Schmidt’in tek amacı vardır. O da eşinin ısrarları üzerine alınan karavanla dolaşmaktır. Eşinin ısrarlı tavrı, onu sürekli rahatsız eder. Kızı da yakın bir zaman da evlenecektir. Schmidt ise bu durumlardan dolayı hiç mutlu değildir. Fakat eşinin aniden ölmesi üzerine kızının düğünü için çılgın bir karavan yolculuğuna çıkar.

Anger Management – Asabiyim (2003)

Dave Buznik, çalışkan olmasına rağmen hiç değeri bilinmemiş biridir. Tüm işleri kendisi yaparken sadece patronu övgü alır. Bir gün ise ona yeni bir görev verilir ve psikopat Dr. Buddy Rydell’den öfke tedavisi alması gerektiği söylenir. Doktorun uyguladığı ilginç tedaviler Dave’in hayatında yeni bir sayfa açacaktır.

The Bucket List – Şimdi ya da Asla (2007)

The Bucket List – Şimdi ya da Asla (2007)
The Bucket List – Şimdi ya da Asla (2007)

Zengin bir adam olan Edward, kanser hastasıdır ve odasını da Carte ile paylaşmak durumunda kalır. Her ikisinin de bir yıldan az zamanları kalmıştır. Bu iki adam son yıllarını doyasıya yaşamak isterler. Yapılacaklar listesi hazırlarlar ve maddeleri tek tek gerçekleştirirler. Çılgın yolculuklarında ölüme yaklaşan iki adam birbirine değer katar.

How Do You Know – Nereden Biliyorsun? (2010)

Lisa, iyi bir voleybolcuyken milli takımdan atılır. Bu esnada George babasının yanında çalışmaktadır. Ancak dolandırıcılık konusunda bir dava açıldığı öğrenilir. İkisi de hayatının en berbat günlerini yaşarlar. Ancak bu olaylardan sonra gerçek aşkı da bulmak isterler. Kader ağlarını ördüğünde ise bu ikili kendisini bir aşk üçgeni içinde bulur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir