Sinema

Kadir İnanır Filmleri: Yeşilçam’ın En Sevilen Yapımları

Kadir İnanır filmleri

Kariyeri boyunca 150’den fazla filmde rol alan Kadir İnanır, gerek dram gerekse komedi türünde en renkli yapımlara imza atmıştır. Sanat ve sinema camiasına 52 yıllık bir emekle hizmet eden usta oyuncu, sosyal meselelerle ve politikayla da her zaman ilgili oldu. Kadir İnanır’ın Türk Sinemasına kazandırdığı 15 sinema filmini sizin için derledik. İşte en iyi Kadir İnanır filmleri…

Üç Arkadaş (1971)

Üç Arkadaş (1971)
Üç Arkadaş (1971)

Sanat yaşamına 1968 yılında yer aldığı Dertli Gönlüm adlı Sadri Alışık filmiyle başlayan Kadir İnanır, 1971 yılında Memduh Ün’ün Üç Arkadaş adlı yapımında yıldızını parlatmayı başardı. Üç Arkadaş filmi, Türk Sinemasında oldukça önemli bir yapım olarak dikkat çekmektedir. Turgut Ören kitabından uyarlama 1958 yapımı Üç Arkadaş filminin yeniden yapımı olan film, Kadir İnanır’ın Türkiye’de tanınmasını sağlamıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Memduh Ün
 • Hikâye: Turgut Ören
 • Senarist: Memduh Ün, Aydın Arakon, Duygu Sağıroğlu
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Hülya Koçyiğit, Müşfik Kenter, Halit Akçatepe.

Filmin Konusu

Üç Arkadaş; niyetçi Murat, ayakkabı boyacılığı yapan Mıstık ve fotoğrafçı Mösyö Artin Dartanyan adlı üç can dostunun Gül Peri adlı firketeci kızla kesişen yollarını anlatan dramatik bir aşk filmidir. Kör olan Gül Peri, yersiz yurtsuz kalmış ve yolu üç sempatik arkadaşla kesişmiştir. Kendisini misafir eden bu iyi insanların gerçekte zorluk içinde yaşayan garibanlar olduğunu anlamayan Gül’e zengin olduklarını söylerler. Gül’e âşık olan Murat ve arkadaşları, gözlerinin açılması için ellerinden gelen her şeyi yapacaktır.

Bitirim Kardeşler (1973)

Bitirim Kardeşler (1973)
Bitirim Kardeşler (1973)

Kadir İnanır’ın en eğlenceli yapımlarından biri olarak karşımıza çıkan Bitirim İkili, daha sonrasında devamını da talep ettirecek kadar beğenilmişti. Kartal Tibet’le beraber başrolü paylaştığı bu filmde Kadir İnanır, komedi alanında da ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Zeki Ökten
 • Senarist: Erdoğan Tünaş, Fuat Özlüer.
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Meral Zeren, Kartal Tibet, Yeşim Tan.

Filmin Konusu

Birbirine düşman olacak kadar kızgın iki kardeş Ali ile Veli, ağır işlerde çalışan güçlü yapıda karakterlerdir. Karşılaştıkları zaman yoruluncaya kadar kavga eden kardeşler birbirlerini yerken babaları hasta numarası yaparak ikiliyi barıştırmaya çalışır. Gönülsüz de olsa bir araya gelen ikili mafyayla karşı karşıya gelir ve güçlerini birleştirirler.

Yaban (1973)

Yaban (1973)
Yaban (1973)

Yaban, Türk Sineması’nın ilk Stockholm sendromu temalı filmlerinden biri olarak bilinmektedir. Gülşen Bubikoğlu ve Kadir İnanır’ın başrolü paylaştığı film, usta oyuncunun Stockholm sendromu temasıyla çekilen filmlerin aranan oyuncusu haline getirmiştir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Osman F. Seden
 • Senarist: Bülent Oran, Erdoğan Tünaş
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Gülşen Bubikoğlu, Salih Kırmızı.

Filmin Konusu

Alev adlı sosyete mensubu genç ve güzel kadın, zengin dostlarıyla eğlenmek için yatla denize açılmıştır. Yanaştıkları kıyıda Ali adlı yaban hayatı yaşayan delikanlıyla alay eden arkadaşlarına katılan Alev daha sonra boğulma tehlikesi geçirir. Ali tarafından kurtarılan Alev, onunla beraber geçirdiği süre içinde âşık olacaktır.

Uyanık Kardeşler (1974)

Uyanık Kardeşler (1974)
Uyanık Kardeşler (1974)

Kadir İnanır’ın Müjdat Gezen’le beraber kamera karşısına geçtiği Uyanık Kardeşler, yalnızca usta oyuncunun değil Türk Sineması’nın en eğlenceli yapımlarından biridir. Romantik komedi türünün en iyi örneklerinden olan film, dönemin dramatik Yeşilçam atmosferine neşeli bir etki bırakmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Hulki Saner
 • Senarist: Müjdat Gezen, Hulki Saner, Renan Fosforoğlu.
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Müjdat Gezen, Hulusi Kentmen, Leman Akçatepe, Arzu Okay, Selen Büke.

Filmin Konusu

Fabrikatör Temel Ali beyin okuyup başarılı birer bilim insanı olmasını istediği oğullarından Doğan futbolcu, Erkan ise şarkıcı olmuştur. Uzun süre babalarından bu işlerini gizlemeyi başaran uyanık kardeşler, kariyerlerinde ilerlemektedir. Temel Ali Bey fabrikasının battığı haberini alırken büyük paralar kazanan iki kardeş fabrikayı kurtaracaktır.

Pisi Pisi (1975)

Pisi Pisi (1975)
Pisi Pisi (1975)

Klasikleşmiş dramatik aşk filmlerinden romantizm özellikleriyle sıyrılan Pisi Pisi, Kadir İnanır’ın en farklı yapımlarından biridir. Zeki Ökten’in senaryosunu yazıp yönettiği film, estetik öğeleriyle dikkat çekmektedir. Yapımın müziklerini ise Bülent Ortaçgil yapmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Zeki Ökten
 • Senarist: Zeki Ökten
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Müjde Ar

Filmin Konusu

Hayatını fotoğraf çekerek kazanan Sinan kazara zengin bir kadının fotoğrafını çeker. Ayşin adlı kadın bu fotoğraf karşısında hayranlık duymaya başlayan Sinan’ın fotomodellik teklifini reddeder. Ancak zamanla ikili arasında bir aşk yaşanacak, Ayşin’in hastalığı bu aşkın güzelliğine gölge düşürecektir.

Köprü (1975)

Köprü (1975)
Köprü (1975)

Kadir İnanır’ın yer aldığı politik yapımların ilki Köprü’dür. Şerif Gören’in yönetmenliğiyle çekilen film, Ahmet Üstel’in hikayesinden senaryolaştırılmıştır. Film, çekildiği dönemin sayılı politik yapımlarından biri olarak yer almıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Şerif Gören
 • Hikâye: Ahmet Üstel
 • Senarist: Fuat Özlüer
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Fikret Hakan, Necla Nazır.

Filmin Konusu

Yıllarca yokluk içinde okumaya çalışan Ahmet, annesinin boğularak öldüğü Fırat nehir üzerinde köprü yapmaya karar vermiştir. Köyüne bu idealini gerçekleştirmeye giden Ahmet, kendisine karşı çıkan köylüye rağmen bu idealinden vazgeçmeyecektir.

Devlerin Aşkı (1976)

Devlerin Aşkı (1976)
Devlerin Aşkı (1976)

Devlerin Aşkı, Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın yıllarca sinemaları dolduran efsane aşk filmlerinin zirve noktalarından biridir. Senaryosu Bülent Oran tarafından yazılan filmin yönetmenliğini Osman F. Seden üstlenmiştir. Film çekildiği dönemde izlenme rekorları kırmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Osman F. Seden
 • Senarist: Bülent Oran
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Türkan Şoray, Savaş Başar.

Filmin Konusu

Tarık ve Türkan, yıllar önceden birbirini seven iki gençtir ve ayrılmıştır. Bir süre sonra Tarık, iş adamı Süreyya Bey ile yakınlaşır ve düşmanlarına karşı onu koruduğu için sağ kolu olur. Tarık Türkan’ın Süreyya Beyle arasındaki ilişkiyi öğrenince bütün dengeler değişecektir.

Dila Hanım (1977)

Dila Hanım (1977)
Dila Hanım (1977)

Dila Hanım, Kadir İnanır’ın Türkan Şoray ile beraber kamera karşısına geçtiği bir başka aşk filmidir. Romeo ve Juliet tarzı bir yapım olan film, Necati Cumalı’nın romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini Orhan Aksoy üstlenmiştir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Orhan Aksoy
 • Hikâye: Necati Cumalı
 • Senarist: Safa Önal
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Türkan Şoray, Erol Taş, Hüseyin Peyda, Kadir Savun, Zerrin Egeliler.

Filmin Konusu

İki düşman ailenin arasındaki kan davası yüzünden kocası öldürülen Dila Hanım, kanlısı Rıza’ya âşık olur. Sonradan adamın düşmanı olduğunu ve kocasının katili olduğunu öğrenen Dila Hanım, aşkıyla kan davasının arasında kalmıştır.

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)
Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Cengiz Aytmatov’un ölümsüz eserinden uyarlanan Selvi Boylum Al Yazmalım, Ali Özgentürk tarafından senaryolaştırılırken Atıf Yılmaz tarafından yönetilmiştir. Yıllarca adından söz ettiren ve Anadolu halkının gönlünü fetheden yapım, aşk ile mantık arasında gidip gelen bir aşk üçgeninin hikayesini anlatır. Film gerek oyunculuklarıyla gerek sinematografisi ve Cahit Berkay tarafından yapılan efsane müziğiyle hafızalara kazınmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Atıf Yılmaz
 • Hikâye: Cengiz Aytmatov
 • Senarist: Ali Özgentürk
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Türkan Şoray, Hülya Tuğlu, Ahmet Mekin, Nurhan Nur, İhsan Yüce.

Filmin Konusu

İlyas ve Asya’nın yolları, baraj inşaatı sırasında köy yakınlarında kesişir ve ikili âşık olur. Kısa sürede kaynaşan iki aşık kaçarak evlenirler. Tutkulu bir aşkla kurdukları yuvada bir de Samet adında bir çocukları olur. Bir süre sonra iş ve aile hayatı arasında sıkışan İlyas, yaşadığı problemlerden sonra evinden uzaklaşır. Bu sırada çocuğuyla ortada kalan Asya Cemşit adında biriyle tanışır, kendisine ve çocuğuna sahip çıkan bu adamla evlenmeye karar verir. Yıllar sonra yolda kalan İlyas, Cemşit’in yardımıyla kurtulur ve evde Asya ile oğlunu bulur. Asya, aşkını unutmamıştır ve aşkıyla iyi yürekli Cemşit arasında bir seçim yapması gerekir.

Yılanların Öcü (1985)

Yılanların Öcü (1985)
Yılanların Öcü (1985)

1962 yılında Metin Erksan tarafından sinemaya uyarlanan Fakir Baykurt romanı Yılanların Öcü, 1985 yılında Şerif Gören tarafından yeniden perdeye aktarılmıştır. Filmin en önemli özelliklerinden biri, sansür kurulunun Metin Erksan yapımında kestiği bölümleri barındırıyor olmasıdır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Şerif Gören
 • Hikâye: Fakir Baykurt
 • Senarist: Yavuzer Çetinkaya
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Serpil Çakmaklı, Fatma Girik, Erdal Özyağcılar, Nur Sürer.

Filmin Konusu

İki düşman ailenin arasında geçen anlaşmazlıklar, bütün köyü huzursuz eden olaylara neden olur. Huysuz kişiliği ile bilinen Haceli, Iraz ananın evinin karşısına ev yapmaya çalışırken anlaşmazlıklar büyüyecek ve aralarındaki kavga büyük kayıplara yol açacaktır.

Katırcılar (1987)

Katırcılar (1987)
Katırcılar (1987)

Doğu sınırlarında yaşayan ve zorlu hayat mücadeleleri veren yerel halkın kaçakçılık yüzünden yaşadıkları kayıpları anlatan Katırcılar, politik sinemamızda önemli bir yere sahiptir. Film, Yılmaz Güney filmlerinde de yönetmenlik yapan usta yönetmen Şerif Gören tarafından çekilmiştir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Şerif Gören
 • Senarist: Eyüp Halit Türkyazıcı, Hüseyin Kuzu.
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Ayşegül Aldinç, Halil Ergün, Bülent Bilgiç, Necmettin Çobanoğlu.

Filmin Konusu

Bingöl’de çekilen filmin konusu bölgede yaşayan üç kaçakçının hikayesine dayanmaktadır. Bölge halkı kaçakçılık yaparak zar zor geçinmektedir. Katırlarla sınırın ötesine geçip para eden eşyalarla dönen kaçakçılarla jandarmalar arasında köşe kapmaca oynanmaktadır. Bölgedeki üç katırcı jandarmalarla zorlu mücadelelere girer.

Tatar Ramazan (1990)

Tatar Ramazan (1990)
Tatar Ramazan (1990)

1990 yılında ilk filmi çekilen Tatar Ramazan serisi, Kerim Korcan’ın aynı isimli eserinden uyarlanmıştır. Dönemin en sevilen ve halk arasında yaygınlaşan filmi haline gelen Tatar Ramazan, Melih Gülgen tarafından çekilmiş ve müzikleri Ahmet Kaya tarafından yapılmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Melih Gülgen
 • Hikâye: Kerim Korcan
 • Senarist: Safa Önal, Kerim Korcan.
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Hikmet Taşdemir, Esin Moralıoğlu, Yaman Okay, Salih Kırmızı.

Filmin Konusu

Direnişin sembolü ve toprak ağaları karısında efsane roman karakteri İnce Memed’i andıran Tatar Ramazan, toprak sahiplerinden birini vurup hapse girmiş, çıktığında ise sevdiği kadını yanına almıştır. Ancak kan davası güden toprak sahipleri Ramazan’ın peşini bırakmaz ve Tatar Ramazan katil olur. Tatar Ramazan yeniden hapse girer ve burada da başı belalardan kurtulmaz.

Komser Şekspir (2001)

Komser Şekspir (2001)
Komser Şekspir (2001)

2000 yılı ve sonrasında çokça konuşulan bir yapım olarak karşımıza çıkan Komser Şekspir. Dinemin en farklı filmlerinden biridir. Kadir İnanır’ın kariyeri açısından da oldukça farklı bir yere sahip olan yapım, hem eğlenceli hem trajik bir hikayeyi perdeye taşımıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Sinan Çetin
 • Senarist: Mesut Ceylan
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Gazanfer Özcan, Mesut Ceylan, Pelin Batu, Selahattin Duman, Okan Bayülgen, Vahdet Çakar, Müjde Ar, Mustafa Altıoklar, Özkan Uğur.

Filmin Konusu

Cemil adlı sert mizaçlı komiser, kızının lösemi hastalığına yakalanmasıyla yıkılır. Kızının hastalığı yüzünden hayatı alt üst olan komiser biricik evladının mutlu olması için gözaltında olan tutuklulara Pamuk Prenses ve 7 cüceler oyunu oynatmaya karar verir. Son anda vurulan kraliçe rolündeki mafya babası oyuna katılamayınca komiser, onun yerine rolü üstlenecektir.

Gönderilmemiş Mektuplar (2003)

Gönderilmemiş Mektuplar (2003)
Gönderilmemiş Mektuplar (2003)

Unutulmaz Türkan Şoray ve Kadir İnanır filmleri yıllarca seyircilerin dilinden düşmedi ve her zaman coşkuyla yenisi beklendi. 2003 yılında nihayet Gönderilmemiş Mektuplar filmiyle seyircilerin bu isteği karşılık buldu. Senaristliği ve yönetmenliği Yusuf Kurçenli tarafından yapılan film, bir tarafıyla politik göndermeleri de içeriyor.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Yusuf Kurçenli
 • Senarist: Yusuf Kurçenli
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Türkan Şoray, Aytaç Arman, Rojda Demirer.

Filmin Konusu

12 Eylül olayları sırasında kardeşinin ölümüyle sarsılan Cem Amerika’ya yerleşmiş ve uzun yıllar geri dönmemiştir. Babasının hastalığını haber alan Cem döndüğünde babasının cenazesi ile karşılaşırken, ailesi ve akrabaları tarafından ayıplanır. Yıllar önceki aşkı Gülfem ise evlenmiş ve bir de kız çocuğu olmuştur. Cem ile Gülfem’in kızı Ceren’in yolları kesir. Ceren tesadüf eseri tanıdığı bu donanımlı ve hikayeleri olan adamı radyo programına davet eder ve Cem’in gönderilmemiş mektupları ortaya çıkar.

Kapı (2019)

Kapı (2019)
Kapı (2019)

Türkiye’de yayınlanan son filmi olan Kapı ile Kadir İnanır, geçmişinin yolunu tutan bir adamı canlandırmıştır. Göçmenlik üzerine bir hikâye ile Anadolu yollarını arşınlamamızı sağlayan bu yapımla aynı zamanda bir dede torun arasındaki kuşak farkını büyük bir etkiyle aktarır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Nihat Durak
 • Senarist: Filiz Üstün Durak
 • Oyuncular: Kadir İnanır, Aybüke Pusat, Vahide Perçin, Sermet Yeşil, Sermet Yeşil, Nilay Erdönmez.

Filmin Konusu

Yakup ve Şemsa, yıllar önce oğullarının kaybolması üzerine oğulları bulunmayınca köydekilerin çoğu gibi evlerini terk etmiş ve Berlin’e taşınmışlardır. Kurulu bir düzenleri olan aile bir gün oğullarının ölümü ile ilgili bazı gelişmeler olduğu haberini alır ve köye doğru yolculuğa çıkma kararı alırlar. Yola çıkarken yanlarına torunları Nardin’i de alırlar. Köye gittiklerinde kapılarının yerinde olmadığını fark eden Yakup, kapının nerede olduğunu sorgulamaya başlar ve kendini kapıyı bulmak üzere yollara vurur. Nardin de dedesini bu yolculukta yalnız bırakmaz. Bu yolculukla beraber, geçmişe doğru derin bir yolculuğa çıkarız.

Kadir İnanır’ın birbirinden güzel filmlerini derlediğimiz listemizle efsane Yeşilçam sinemasında özlem dolu bir yolculuğa çıktık. Usta oyuncunun 150’den fazla filmi arasından yalnızca farklı özellikleri ile öne çıkan 15 filmi aktardık. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Yeşilçam yapımlarını izlemekten keyif alıyorsanız Tarık Akan Filmleri: Damat Ferit’ten Yeşilçam Efsaneleri başlıklı içeriğimize de mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir