Ne, Ne Değildir?Sağlık

Kanserojen Nedir, Kanserojen Maddeler Hangileridir?

Kanserojen Nedir ve Kanserojen Maddeler Hangileridir?

Kanserojen maddeler, insan vücudunda kansere sebep olabilir ya da kanser hastası olan kişilerin durumunu daha da kötüye döndürebilir. Ayrıca kimyasal maddeler, ışınım ya da virüsler üzerinde de gözükebilir ve maruz kalan kişilere etki edebilir.

Kanserojen Maddeler Nelerdir?

Bilinen yaklaşık beş yüze yakın kanserojen bulunmaktadır. Bunların bir çoğu hayatımızın en temelinde olan şeylerken bazıları ise oldukça tesadüfi olarak rastlayabileceğimiz maddelerdir. Buna en basit örnek olarak da kullandığımız telefonları örnek olarak gösterebiliriz. Yakın bir zaman da yapılan araştırmalar ile Palm Yağının (Daha önce konu ile ilgili yazılan makaleye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.) da kanserojen içerdiğini gösterdi. Palm yağı bilmeyenler için, gündelik olarak tükettiğimiz bir çok hazır gıdanın içerisinde, kullanımı aşamasında kullanılan bir yağdır.

Ayrıca yemekleri ısıtmak için kullandığımız mikrodalga fırınlar da çok ağır kanserojen içermektedir. Mümkün olduğu süre içerisinde minimum kullanmaya dikkat etmeliyiz. Cep telefonları, televizyon, baz istasyonları, patates kızartması, trans yağı ve daha niceleri içerisinde kanserojen barındırmaktadır.

Ayrıca bazı maddeler de şunlardır;

  • Karbontetraklorür: Kuru temizleme ve çeşitli temizlik ürünlerinin, temizlik aşamasında kullandıkları bir etken maddedir. İçerisinde son derece yüksek kanserojen barındırır.
  • Dioksan: Günümüzde hemen her kozmetik ürünün üretiminde kullanılan bir maddedir. En basit olarak deodorantların üretiminde kullanılmaktadır.
  • Benzidin: Hususi kullanım boyalar (Ev ve iş yerimizde duvarlara kullandığımız ya da çeşitli el işçiliklerinde kullanılan boyalar gibi) içerisinde yer alan bir baz maddedir.
  • Naftilamin: Cam sanayisinde çalışan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken maddelerden biridir. Çünkü cam kesiminde kullanılan bu madde yüksek kanserojen içermektedir.

Kanserojen Olmayan Maddeler Neler?

İçerisinde kanserojen olmayan maddeler arıyorsanız, tamamen organik ürünlere yönelmeniz gerekmektedir. İçerisine kimya bulaşan bütün gıdalar ve içerisinde radyasyon olan bütün teknolojik aletler insan sağlığı için risk barındırmaktadır. Bunun için öncelikli olarak beslenmemize ardından da gündelik olarak yürüyüş yapmaya dikkat etmeliyiz. Böylece aldığımız radyasyonun etkilerini en azından azaltmış olacağız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir