HaberlerGündem

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Şu An Ne Yapıyor?

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Şu An Ne Yapıyor?

Son dönemlerde önemli kurumların değişen yönetici haberlerini, Kartal İmam Hatip Lisesi adı süslüyor. Bu nedenle Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları şu an ne yapıyor sorusu da sık sık soruluyor. Çoğunlukla üs düzey yönetimlerde adı anılan K.İ.H. Lisesi mezunlarının resmi kurum ve kuruluşların başına nasıl geçtiği ise vatandaşlar arasında merak konusu oldu. Peki, son yıllarda çok konuşulan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları şu an ne yapıyor?  Yazımızda sizin için bu sorunun cevabını aktaracağız. Öncelikle kısaca Kartal İmam Hatip Lisesi’nin tarihine değinelim.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Ne Zaman Kuruldu?

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Ne Zaman Kuruldu?
AKP hükümeti tarafından desteklenen Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, 1990 senesinde hizmet vermeye başladı.

1985 yılında kurulan lise, 1990 yılından itibaren Kartal’da hizmet vermeye başlamıştır. 1993 yılında ilk mezunlarını veren lise, Anadolu lisesi ve İmam Hatip müfredatlarını birleştiren ilk okul olma özelliğini de taşımaktadır.

Sekiz yıl kesintisiz eğitim yasasının 1999 yılında başlaması itibariyle ilginin azaldığı okul, 2009 yılında katsayı farkının kaldırılmasıyla beraber yeniden popülerlik kazanmaya başlandı ve AKP hükümeti tarafından özellikle desteklendi. Öyle ki; bir dönem İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından uçuk miktarlarda desteklendi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Neden Bu Kadar Popülerleşti?

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, özellikle AKP Döneminde yapılan desteklerden sonra bünyesinde verdiği hizmetlerle popülaritesini artırmıştır. Haliyle İstanbul’un epey dikkat çeken bir noktası haline gelen okul, insanların ilgisini çekiyor. Kartal AİHL, bünyesinde 60 binden fazla kitap bulunan kütüphanesi, uygulama camisi, teknoloji merkezi, spor kompleksleri, sanat atölyeleri gibi birçok alanı AKP ve bazı özel şirketlerin destekleriyle son derece lüks bir şekilde donatılmış bir okul olarak dikkatleri çekiyor.

Okulun ilgi odağı olmasındaki sebepler elbette bunlarla kalmıyor. Son dönemlerde mezunlarının kurumlarda aldıkları konumlar da mevcut öğrencilerin ve ailelerin gelecek planlamasında etkili oluyor. Kartal AİHML, gerek yatılı gerekse gündüz programlarıyla, farklı dillerde eğitim olanağı ve yurt dışı bağlantılarıyla öğrencilere dünyanın farklı yerlerinde eğitim olanağı sunuyor. Bütün bu imkanlar da haliyle insanların akıllarında soru işaretleri bırakıyor.

Bilal Erdoğan ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Bilal Erdoğan ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi
Bilal Erdoğan ve lise arkadaşları önemli kurumlarda yöneticilik yapma şansını yakalayabiliyor.

Bir dönem “gemicikleri” hakkında yapılan haberler ile epey “mağdur” olan Bilal Erdoğan, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 1999 yılında mezun olmuştur. Aslında bu noktaya kadar çok ilginç bir durum yok. Ancak işler, Tam da Bilal Erdoğan ile aynı dönemlerde bu okuldan mezun olan kişilerin önemli kurumlarda önemli görevler almasıyla oldukça ilginçleşiyor.

Son dönemlerde, öncülüğünü yaptığı TÜGVA hakkında da oldukça şaibeli durumların ortaya çıktığı Bilal Erdoğan, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden dönem arkadaşlarının belirli kurumlarda üst düzey yönetici olması haliyle dikkat çekiyor. Ayrıca yine Bilal Erdoğan ve AKP yakınlığıyla bilinen kimi kurumların da söz konusu okula yüklü miktarlarda yatırım yapması suyu daha da bulandırıyor. Dilerseniz biraz da Kartal AİHL’ne yapılan yatırımların kaynaklarına bakalım.

Günümüzde Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları

Kartal AİHL mezunlarının şu an ne yaptığı konusuna gelirsek, son yıllarda oldukça dikkat çekici noktalarda olduklarını söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da mezunları arasında bulunduğu okulun bir hayli parlak bir geleceği olduğunu düşünebiliriz. Hali hazırda şaşırtıcı bir yükselişle Türkiye’nin sayılı zenginleri arasına giren Bilal Erdoğan, okulun mezunları arasında en belirgin konumda bulunuyor. Peki, Bilal Erdoğan’ın okul arkadaşları, yani Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları şu an ne yapıyor?

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunlarından Kimler Varlık Fonu Genel Müdürü Oldu?

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunlarından Kimler Varlık Fonu Genel Müdürü Oldu?
KAİMHL’den mezun olan birçok kişi Varlık Fonu genel müdürü olmaya “hak” kazanmıştır.

2021 yılının ilk aylarında Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi’nde Yönetim Kurulu üyesi olan ve aynı zamanda Genel Müdürlük görevini üstlenen Zafer Dönmez’in görevden alınmasından sonra yerine geçen isim bir Kartal AİHL mezunu. Göreve atanan isim Salim Arda Ermut, daha önce 2002 – 2004 döneminde Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği içerisinde de üye olarak bulunmuş.

Ermut ayrıca, Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı başkanlığı görevinde de bulunmuştu. Sonrasında, 2020 yılının kasım ayında, Berat Albayrak ile aynı dönemde Varlık Fonundan ayrılmıştı. Yerine Türkiye Varlık Fonu’nda Yönetim Kurulu Genel Müdürlüğüne daha önce de Ermut’un peşinden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı (eski adıyla; Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı) görevine getirilen Ahmet Burak Dağlıoğlu atandı. Dağlıoğlu da Kartal Anadolu İmam Hatip mezunu.

Cumhurbaşkanı Danışmanlığından THY Yönetim Kurulu Başkanlığına Giden Bir Mezun Daha

Cumhurbaşkanı Danışmanlığından THY Yönetim Kurulu Başkanlığına Giden Bir Mezun Daha
Bu okulun mezunlarından birkaç tanesi THY yönetim kuruluna girmeyi de başarmıştır.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarından olan İlker Aycı da yine kariyeriyle oldukça dikkat çeken bir isim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı dönemi içinde, Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapan İlker Aycı, bir dönem Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda başkanlık görevine getirildi. 2015 itibariyle Aycı, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunuyor.

Özellikle de Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu İlker Aycı’nın göreve gelmesinden sonra Türk Hava Yolları bünyesinde üst düzey yönetici kadrolarının büyük çoğunluğu Kartal AİHL mezunlarından oluşmaya başladı. Hatta Aycı, aynı kurumda İcra kurulu başkanlığı görevini de üstlendi. THY’de üst düzet yönetime getirilen Kartal AİHL mezunu bazı isimler ise şöyle:

 • Arda Ermut: Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ogün Şanlıer: Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ebubekir Akgül: İnsan Kaynakları Başkanı
 • Rafet Fatih Özgür: Reklam Müdürü
 • Abdulkerim Çay: Genel Müdür Yardımcısı
 • Ahmet Olmuştur: Genel Müdür Yardımcısı
 • Yahya Üstün: Basın Müşaviri

Özellikle 2019 yılında yaptığı 1 milyarlık zararla ve değer kaybeden hisselerle adından söz ettiren Türk Hava Yolları’nın Kartal AİHL mezunlarından oluşan bazı kadroları böyleydi. 70’ten fazla Kartal AİHL mezununun kadro aldığı belirlenen Türk Hava Yolları’nda aynı liseden mezun olan kişilerce doldurulan bazı pozisyonları da şöyle:

 • Basın Müşavirliği
 • İşe Alım Müdürlüğü
 • İş Geliştirme Müdürlüğü
 • Yurt Dışı Muhasebe Müdürlüğü
 • Kurumsal Satış ve Pazarlama Müdürlüğü
 • Frankfurt Müdürlüğü
 • Polonya Müdürlüğü
 • Salzburg Müdürlüğü
 • Newyork İdari ve Mali İşler Müdürlüğü
 • İniş Takımları ve Mekanik Atölyeler Müdürlüğü
 • Pilotlar İstihdam Şefi
 • Birkaç Pilot Pozisyonu
 • Hesap Uzmanı

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarının yer aldığı kadrolar listesi bu şekilde uzayıp gidiyor. Ayrıca devletin farklı konumlarında ve özellikle Cumhurbaşkanı Danışmanlıkları gibi birçok alanda Kartal AİHL mezunları istihdam ediliyor.

Ülkemizde yaşanan problemler ne yazık ki liyakatsizlik ile sınırlı değil. Bir başka örnek görmek istiyorsanız Türkiye Mülteciler İçin Ne Kadar Para Alacak? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir