Evcil Hayvan

Kediler Neden Dilini Dışarı Çıkarır?

Kediler Neden Dilini Dışarı Çıkarır?

Kedilerin dillerini dışarı çıkarması, pek alışıldık bir durum değildir. Dillerini dışarı çıkardıklarında tatlı görünüyor olsalar bile bu durum normal karşılanmaz. Peki öyleyse kediler neden dilini dışarı çıkarır?

Kedilerin yaptığı birçok davranışta sahipleri ve çevresinde bulunanlar tarafından herhangi bir sebep veya işaret aranır. Dışarıdan görünüş açısından kedilerin dilini dışarı çıkarması insanları rahatsız etmese de bu durumun bir sorun yaşandığının göstergesi olduğunu söylemek mümkündür.

Kedilerin dilini dışarı çıkarması, bir rahatsızlık yaşadıklarının göstergesi olabilir. Endişeli olduklarını anlamamızı sağlayan bir işaret görevi de görebilir. Dil, kedilerin en gelişmiş organı olarak tanınır. İnsan dili ile kıyaslandığında hassas bir yapı bulundurdukları bilinmektedir.

Kediler Dillerini Nasıl Kullanır?

Kediler Neden Dilini Dışarı Çıkarır?
Kediler dillerini tat alma dışında farklı amaçlarla da kullanır.

Kediler dillerini, su ve yiyecekleri tutmak amacıyla kullanır. Oldukça gelişmiş ve hassas yapılara sahip dilleri sayesinde yiyecekleri hızlı bir şekilde yakalama kabiliyetlerini kullanabilirler. Kedilerin dillerinin yüzeyleri tat tomurcuklarından meydana gelir. Bu tat tomurcukları zaman içerisinde bir arada toplanarak dillerinin yüzeylerini oluşturur.

Kediler, dillerini istedikleri şekilde kullanılabilir. Dillerini kullanacakları seviyeyi belirleyen unsur miyavlama dereceleridir. Kedilerin dillerini kullanma şekilleri gündelik yaşamları içerisinde de değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler, kedilerin dillerini farklı farklı biçimlerde kullanmaları ile ilgilidir.

Kedi dillerinin sürekli olarak yiyeceklerle ilgilendikleri için enfeksiyon kapma olasılığı vardır. Dil enfeksiyon kaparsa ilerledikçe iltihaplanma da görülmeye başlar ve kediler dillerini kaybedebilirler. Dilleri aracılığıyla hayatlarını sürdürmeye devam edebilen kediler adına böyle bir durum oldukça zordur.

Kedilerin burnu neden beyazlar?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Kedilerin Dillerini Dışarı Çıkarma Nedenleri

Kedilerin dillerini dışarı çıkarmaları çeşitli durumların habercisi olabilir. Böyle bir durum gözlemlendiği takdirde kedinin sıkıntısının ne olduğu detaylı bir şekilde incelenmeli ve tespit edilmelidir. Çözülmesi için gerekenler uygulanmalıdır. Kedilerin dillerini dışarı çıkarma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kediler öksürmeden önce hazırlanırken,
  • Kusmak üzere olduklarında ve mideleri bulunduklarında,
  • Stres ve korku duygularını yoğun şekilde hissettiklerinde,
  • Sıcak havalarda kaldıklarında,
  • Nefes almakta zorlandıklarında,
  • Kendilerini psikolojik olarak iyi hissettiklerinde dillerini dışarı çıkarırlar.

Bu durumlardan bazıları çözülmesi gereken sorunların habercisidir. Örneğin, midesi bulunan kedilerin mide bulantılarının sebebi araştırılmalı ve bir rahatsızlık olabilme ihtimaline karşın veterinere gidilmelidir. 

Stres ve korku hisseden kediler, güvenli hissedebilecekleri ortamlara geçirilmelidir. Bu sayede yaşadıkları stres seviyesinin düşürülmesi sağlanmalıdır. Sıcak havalarda kalan kediler ferahlayabilecekleri soğuk ortamlara geçirilmelidir.

Kediler Arabada Neden Dilini Çıkarır?

Kediler Neden Dilini Dışarı Çıkarır?
Genelde sıcakladıkları için kediler arabalarda dillerini çıkarır.

Kedilerin arabada dilini çıkarmasının birçok farklı sebebi olabilir. Ancak genelde en fazla görülen sebebin, kedilerin araba seyahatlerinde sıcaklıyor olmaları olduğu söylenebilir. Arabalarda sıcaklayan kediler normalde aldıklarından çok daha hızlı bir şekilde nefes almaya başlarlar. Nefes alma hızlarını arttırabilmek için ise dillerini yuvarlak yaparak dışarı çıkarırlar. Bu sayede amaçladıkları şey soluk alma hızlarını fazlalaştırarak kendilerini serinletmektir.

Ayrıca kedilerin arabada dillerini çıkartmalarının bir diğer sebebi de midelerinin bulanması olabilmektedir. Arabalar sürekli olarak hareket ettiklerinden ve kedilerin normal yaşamlarından farklı hissetmelerine sebep olduklarından, kedileri midesi bulanabilir. Midesi bulanan ve kusmak üzere olan kediler ise genellikle dillerini dışarı çıkarırlar.

Kediniz arabada dilini dışarı çıkardığında arabanın daha serin olması için elinizden gelen bir şey varsa yapabilirsiniz. Ayrıca midelerinin bulanmasını önlemek için onları sabit bir yere oturtmak ve minimum derecede hareket etmelerini sağlamak da etkili olacaktır. Bunları uyguladığınız takdirde kedileriniz daha sağlıklı ve iyi hissedebilecekleri bir araba seyahati yaşayabilirler.

Kediler Neden Dili Dışarda Nefes Alır?

Kedilerin dilleri dışarıda nefes almasının üç farklı sebebi olabilir. Bunlardan ilki, hızlı nefes almaya çalışmalarıdır. Genelde sıcak havalarda kediler hızlı nefes alarak kendilerini serinletmeye çalışırlar. Hızlı nefes almalarına olanak tanıyan yöntem ise dilleri dışarıda nefes almalarıdır.

İkinci sebep kedilerin nefes almakta zorluk çekmesidir. Kedileriniz hasta olduklarında nefes almakta zorluk çekebilirler. Böyle durumlarda genellikle dili dışarda nefes alarak kendilerini rahatlatmaya çalışırlar.

Üçüncü bir sebep ise erkek kedilerin sahiplerine kur yapma çabasıdır. Erkek kediler genellikle sahiplerine aşık olurlar ve kimseyle paylaşmak istemezler. Aşık oldukları sahiplerini etkilemek istediklerinde ise dillerini dışarı çıkararak nefes alıp verirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Neden Köpek Gibi Dil Çıkarır?

Kedilerin dillerini dışarı çıkarmalarının birçok farklı sebebi olabilir. Mide bulantısı, öksürme, nefes sıkıntısı yaşama gibi birçok neden sıralanabilir.

Dilini Dışarı Çıkartan Kedilere Ne Yapılmalıdır?

Böyle durumlarda kedilerin sağlık durumlarına daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü kedilerin dil çıkarmaları belirli sağlık sorunlarının göstergesi olabilmektedir.

Kedim Arabada Dil Çıkarıyorsa Sebebi Ne Olabilir?

Bu durumun sebebi, kedinizin sıcak havada bunalması veya mide bulantısı yaşaması olabilir. Bu sorunların önüne geçmek için çabalayabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir