Edebiyat

Paragrafta Niteleyici Sözcük Nedir?

Paragrafta Niteleyici Sözcük Nedir?

“Paragrafta niteleyici sözcük nedir?” sorusuna cevap arayan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu soruya düzgün cevap verilebilmesi için öncelikle nitelemenin ne anlama geldiği öğrenilmelidir.

Niteleme kelimesi varlıkların içlerinde bulundukları durumları, biçimlerini, yapılarını veya renklerini belirtme şeklinde açıklanabilir. Ana kelimenin öncesinde yer alan ve ana kelimenin özellikleri belirten kelimeler niteleyici sözcük şeklinde isimlendirilir.

Niteleyici sözcükler, öncesinde geldikleri kelimelerin anlamını tamamen etkilerler. Kelimelerin, paragraflardaki cümle akışlarını da tamamen etkileyebilen niteleyici sözcükler özellikle edebi anlatılar için fazlasıyla önemlidir.

Niteleyici Sözcükler Nerelerde Kullanılır?

Paragrafta Niteleyici Sözcük Nedir?
Niteleyici sözcüklere neredeyse her tür metinde ihtiyaç vardır.

Niteleyici sözcükleri neredeyse tüm edebi eserlerde kullanılır. Birçok farklı masalda, destanda, hikayede, şiirde ve efsanede niteleyici sözcük örneklerine rastlamak mümkündür. Niteleyici anlatım sayesinde edebi eserlere derin anlamlar kazandırılabilir ve süslenebilir.

Niteleyici sözcükler içerisinde birden fazla özelliği aynı anda belirtme gibi anlamlar bulunur. Bu sözcüklerin arasında birçok sayıda niteleme sıfatı da yer alır. Nesnelerin içlerinde bulundukları durumları, özelliklerini, renklerini ya da yapılarını betimleyen niteleyici kelimeler bazı durumlarda başka edebi özellikler ile karşılaştırılabilir.

Neden kitap okumalıyız?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Niteleyici Sözcüklere Örnekler

Obje, varlık veya nesnelerin çeşitli durumlarını, özelliklerini, şekillerini belirtmek amacıyla kullanılan niteleyici kelimelere aşağıdaki gibi birçok farklı örnek verilebilir:

  • Siyah kitap
  • Kötü adam
  • Yorgun kadın
  • Keskin viraj
  • Eğlenceli gün

Cümlelerin içerisinde farklı anlamlarda kullanılabilen niteleyici sözcükler, zaman zaman kendilerini kelimeler arasına saklayabilir. Cümle içerisindeki kullanımlarına şu şekilde örnek vermek mümkündür:

  • Adam, salına salına yürüyordu. (Salına salına niteleme sözcüğü görevi görmektedir.)
  • Annesi, anlattıklarını dehşetle karşıladı. (Dehşetle sözcüğü niteleme sözcüğü görevi görmektedir.)

Bu tarz sonsuz sayıda örnek verilmesi mümkündür. Örneklerde de görüldüğü üzere niteleyici sözcükler anlatılanların tam olarak anlaşılması yönünden oldukça önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Niteleme Ne Anlama Gelir?

Niteleme; bir varlık, obje veya nesnenin herhangi bir özelliğinin, renginin, şeklinin belirtilmesi anlamına gelir.

Niteleyici Sözcükler Nerelerde Görülür?

Niteleyici sözcüklerin birçok farklı örneği bulunur. Bu örneklere her türden edebi eserde sıklıkla rastlanması mümkündür.

Niteleyici Sözcükler Neden Önemlidir?

Niteleyici sözcükler anlatılmak istenenlerin eksiksiz ve detaylı bir şekilde aktarılmasını sağlar. Aynı zamanda edebi anlatımı güçlendirirler. Bu sebeple önemli oldukları söylenebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir