Sağlık

Kış Çayı Malzemeleri ve Kış Çayının İçindekiler Nelerdir?

Kış Çayı Malzemeleri ve Kış Çayının İçindekiler Nelerdir?

“Kış çayı nedir?” sorusuna en güzel yanıt; kış aylarının soğuk havalarında ve çok yaygın gözüken gribal enfeksiyon gibi durumlara karşı vücudunuzun savunma sistemini güçlendiren bir çaydır, olacaktır. Kış çayı malzemeleri yörelere göre değişiklik gösterse de genelde C vitamini ağırlıklı olarak alabileceğiniz aktar ürünlerinden oluşan bir karışımdır. Hazırlamak için temin edeceğiniz ürünlerin tamamı kurutulmuş malzemelerden oluştuğu için, dört mevsim aktarlardan satın alabilirsiniz. Aldığınız ürünlerden göz kararı çaydanlığa koyarak kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamasının ardından beş dakika kadar daha bekledikten sonra ocaktan alın. Mümkün olduğunca kaynar tüketmeye çalışın. Kış çayının içinde Zerdeçal, zencefil, tarçın, havlıcan, hibiskus, limon, karanfil yer almaktadır.

Kış Çayı Nedir?

Kış çayı, savunma sisteminizi güçlendirmek için gündelik hayatta vücudunuza nadir olarak soktuğunuz vitamin ve mineralleri, doğal ürünler yardımıyla vücudunuza soktuğunuz bir çay türüdür. Bu çay türü sayesinde alışılagelmiş çay kültürünüze yenilik kazandırabileceksiniz. Kış çayı tarifi tek kişi için 1 diş zerdeçal, 1 diş zencefil, 1 tutam karanfil, 2 tutam hibüskus, 1 diş tarçın, 1 yarım limon (kabuğuyla kuş başı kesin) çaydanlık içerisinde soğuk su ile atın. Ardından kaynayana kadar bekleyin. Kaynamasının ardından beş dakika kadar daha kısık ateşte tutmanızın ardından kullanıma hazır hale gelmiştir.

Alacağınız ürünlerde ihtiyacınız kadar alarak siz de gıda israfının önüne geçebilirsiniz. Gıda İsrafı Global Ölçekte Eşitsizlik Yaratıyor! başlıklı yazımızda konuyla ilgili detaylı incelemeyi sizinle buluşturduk.

Kış Çayı Ne İşe Yarar?

“Kış çayı ne işe yarar?” sorusunun cevabını merak etmiş olabilirsiniz. Kış çayı, genellikle sizlerin soğuk havalarda vücut sağlığınıza karşı direnç kazanmanız adına kullanabileceğiniz bir çaydır. Özellikle içinde bulunan zengin malzemelerle bunu başarır. Bu durumda kış çayı içindeki malzemeleri ve faydalarını anlatmak daha doğru olacaktır. Kış çayı malzemeleri ise şöyle sıranalabilir:

  • Zerdeçal
  • Zenefil
  • Havlıcan
  • Hibiskus
  • Limon
  • Karanfil

Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Zerdeçal bir çok kanser türüne karşı savunma sistemini güçlendirirken aynı zamanda içerisinde yer alan yüksek C vitamini sayesinde kişinin kış aylarında direncini arttırır. Aizheimer gibi durumlara karşı da onarıcı etkisi olduğu uzmanlar tarafından ortaya çıkmıştır. Benim tavsiyem toz olarak kullanmamanız yönünde. Kurutulmuş hali benim şahsi fikrime göre çok daha faydalı.

Zencefil Ne İşe Yarar?

Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir yer bitkisidir. Yemeklerde ve salatalarda çok kullanılır. Ekstra olarak bir çok Asya ülkesinde turşusu da kurulur. Zencefilin içerisinde yer alan %3’lük kısım tamamen uçucu yağlardan oluşur. Çok zengin B3, B6, demir, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum mineralleri içerisinde vardır. Kış çayı malzemeleri içerisinde C vitamini açısından en dolgun olan materyal olmasına karşın, çiğ şekilde yemeye maalesef hiç müsait değildir. Tadı oldukça acıdır.

Kış Çayı Ne İşe Yarar?
Kış çayının içindeki malzemeler pek çok açıdan faydalı özelliklere sahiptir.

Tarçın Ne İşe Yarar?

Tarçın bilindiği üzere Türk mutfağında yemekten tatlıya bir çok alanda kullanılan bir baharat türüdür aslında. Ancak tarçının içerisinde yer alan bir çok mineral ve vitamin sayesinde, şekerden, romatizmaya bir çok hastalık için bire birdir. Ayrıca gribe karşı dayanıklılığı arttırdığı aşikardır.

Havlıcan Ne İşe Yarar?

Hazım problemleri ve mideden kaynaklanan problemler için birebir olan Havlıcan, ayrıca idrar ve balgam sökücü özelliklere de sahiptir. Sabahları aç karnına alınması tavsiye edilse de benim tavsiyem hazırlayacağınız çayın içerine koymanız yönünde olacaktır.

Hibiskus Ne İşe Yarar?

Diyabet, tansiyon ve bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlık yaşayan kişiler için özellikle tavsiye edilen bir çay yaprağıdır. Burada bunu fazlasıyla koymanızı tavsiye ediyorum, çünkü çok hoş koku ve renk katıyor çaya.

Limon Ne İşe Yarar?

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan limon gençten yaşlıya herkesin gündelik hayatında bir yere sahiptir. Aslında bunun sebebi de vardır. Çünkü limonun faydası sayılmak ile bitmez. Bizim de tavsiyemiz, limonu kabuğundan ayırmadan yıkayıp, ikiye bölerek çaydanlığa atın ve kabuğunda olan asidi de bünyenize katın.

Karanfil Ne İşe Yarar?

Türk lokantalarının yemekten sonra genelde servis ettiği karanfili bilirsiniz. Peki ne işe yaradığını ya da çiğnediğimizde neden garip ve acı bir tat verdiği konusunda hiç fikriniz var mı? Ya da büyüklerimizin ağız kokusu için karanfil tercih etme nedenini biliyor musunuz? Karanfil anti bakteriyel yapısı sayesinde ağız içi hastalıklara karşı doğrudan etki gösterebilir. Ayrıca sinüzit çözücüdür. İçerisinde olan tohumların kırılması ağzınızdaki kötü kokuları giderir.

Eğer hazır almak isterseniz, Lipton’un sattığı Kış Çayı ürününe siz de bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir