PsikolojiNe, Ne Değildir?

Kişilik Tipleri ve Özellikleri Nelerdir?

kişilik tipleri ve özellikleri nelerdir

Kendimizi ve çevremizi anlamak için başvurabileceğimiz farklı analiz yöntemleri vardır. Her insanın biricik olduğu düşünüldüğünde hiçbir analiz yöntemi kim olduğumuzu tamamen anlatamaz. Ancak az çok karakterimizle alakalı bilgi verebilirler. Eğer siz de kişilik tipleri ve özellikleri nelerdir merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Kişilik Tipleri

Kişilik Tipleri
Carl Gustav Jung kişilik tipleri konusunda öncü olmuştur.

Astroloji, felsefe, psikoloji veya spiritüalizm… Tarih boyunca kim olduğunu anlamak isteyen insanlar farklı yöntem ve disiplinlere başvurmuşlar. Kişilik tahlili pek çoğumuz için ilgi çekici bir konu olagelmiştir. Aslında psikoloji gibi bir bilimin de kimi zaman kişilikleri tahlil etmeye kafa yorduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda karşımıza çıkan önemli bir isim Alman psikanalist Carl Gustav Jung’tur.

Myers-Briggs kişilik tipleri, Carl Gustav Jung’un psikolojik öğretisine dayanmaktadır. Bu envarter, her insanın genel itibariyle 16 tip kişilikten birini taşıdığını iddia etmektedir.

Daha 1944 yılında, rüya tabiri teorisiyle de tanınan ünlü bilim adamı Carl Gustav Jung , temel psikolojik tiplerini oluşturmuştur. Yıllar sonra, Amerikalı Katharine Cook Briggs ve kızı Isabel Myers, bu teoriyi geliştirmiştir. Anne-kız ekibi Myers-Briggs, Psikolojik Tip Uygulamaları Merkezi’ni kurmuştur.

Brigss-Myers’in Psikolojik Tip Uygulama Merkezi, bilimsel bir kişilik değerlendirmesi herkesin erişimine açık hale getirmiştir. Bu kişilik tipi testine göre kendinizle ilgili daha net bir bilgiye sahip olmanız mümkün görünüyor.

Kişilik Tipleri Nelerdir?

Kişilik Tipleri Nelerdir?
Kişilik tipleri dört ana gruba ayrılmaktadır.

INFC, MBTI, ENFJ ve diğerleri… İlk etapta ne garip isimler bunlar diyebilirsiniz. Ancak gittikçe daha fazla insan, kendilerini bu kategorilerle bağlantılı olarak tanımlıyor. Bu harflerden oluşan kategoriler, kişilik tiplerine verilen isimlerdir.

Görünüşte birbiriyle bağlantısız görünen dört harf, Myers-Briggs’in kişiliği sınıflandırdığı dört kategoriye atıfta bulunur. Bu kategoriler, dört temel sınıftan oluşur. Bu kategoriler şunlardır:

  • İçe Dönük (I) veya Dışa Dönük (E)
  • Sezgisel (N) veya Rasyonel (S)
  • Düşünen (T) veya Hisseden (F)
  • Yargılayan (J) veya Algılayan (P)

Kişilik Tiplerinin Özellikleri

Kişilik Tiplerinin Özellikleri
Kişilik tipleri farklı kategorilerdeki farklı özelliklerin bir araya gelmesi ile oluşur.

Bir insana ait kişilik tipi belirlenirken her bir kategoriden bir seçenek dikkate alınmaktadır. Şimdi bu kişilik tiplerinin özellikleri nelermiş birlikte bakalım.

İçe Dönükler ve Dışa Dönükler

Kendinizi iyi hissetmek için çevrenizdeki insanlara mı ihtiyacınız var yoksa genellikle yalnız olmayı mı tercih edersiniz? İçedönükler yalnız olmayı severken, dışadönükler başkalarıyla vakit geçirmek isterler.

Daha anlaşılır bir tanıma göre içe dönükler; ruh hallerini, duygu ve düşüncelerini paylaşmaktan hoşlanmazlar. Dışa dönükler ise iletişime daha açıktırlar.

Sezgiseller ve Rasyoneller

Altıncı hissinizin kuvvetli olduğunu düşünür müsünüz? Olayları olmadan önce hissediyor musunuz? Sezgisel kişilik tipine sahip olanlar bu sorulara evet cevabını verecektir. Rasyonel kişilik tipine sahip olanlar ise karar verirken somut gerçekleri görme eğiliminde olanlardır.

Hissedenler ve Düşünenler

Herhangi bir karar alırken duygularınızı mı dinleme eğilimindesiniz düşüncelerinizi mi? Bazı insanlar karar verirken duygusal davranma eğilimindedir. Bunlar, Myers-Briggs modelinde hissedenler olarak adlandırılırlar.

Diğer kişilik tipi ise aldığı kararlarda duygulardan çok düşüncelere önem verenlerin kişilik tipidir. Bunlar da düşünenler olarak adlandırılır.

Yargılayanlar ve Algılayanlar

Son kategori kararlara bağlılıkla ilişkilidir. Kimi karar verdikten sonra ona sıkı sıkıya bağlı kalma eğiliminde iken kimileri ise daha değişkendir.

Karar verildikten sonra kararlarına inatla tutunanlar yargıçlardır. Bu kişilik tipindekiler kendilerini ikna etmeye izin vermezler. Daha esnek olanlar ve sabit yargılara göre yaşamayanlar ise algılayanlardır.

Kişilik Tiplerinin Sınıflandırılması

16 kişilik tipini gruplandırırken bireysel karakterler dört ana kategoride sınıflandırılırlar. Bunlar; idealistler, sanatçılar, rasyonalistler ve koruyuculardır. Aşağıda, bu boyutlardaki bireysel türleri neyin ayırt ettiğini size açıklıyoruz.

İdealistler

İdealistler
Kişilik Tipleri – İdealistler

Her zaman gelişmek için yeni fırsatlar arıyorsunuz ve dünyayı biraz daha iyi hale getirmek istiyorsunuz.

ENFJ: Kahraman

İnsanları yönetebilirsiniz! Diğerleri karizmanızdan ve net vizyonunuzdan çok etkilenir.

Büyüleyici, motive edici, ilgili, heveslisiniz.

INFJ: Danışman

Kendi kendine yeten ve başkalarına çok ilham veren bir insansınız. İnsanlarla nasıl iletişim kuracağını ve arabuluculuk yapacağını biliyorsunuz. Bu arada: Bu kişilik tipi oldukça nadirdir!

Odaklanmış, yaratıcı, becerikli, uyum ihtiyacı içindesiniz.

INFP: Şifacı

İyileştirilmesi gereken ne var diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Statükodan memnun değilsiniz. Sanata yatkınsınız, çok fazla hayal gücünüz var ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istiyorsunuz.

Özverili, yardımsever, sevecensiniz.

ENFP: Savaşçı

Olumlu ve kendine güvenen mizacınız başkalarına ilgi çekici geliyor. Ne olursa olsun, ayağa kalkıp gülümsemek için bir sebep bulmaya devam ediyorsunuz.

Kalıcı, kararlı, esnek, özenli, arkadaş canlısısınız.

Sanatçılar

Sanatçılar
Kişilik Tipleri – Sanatçılar

İyi bir ruh hali, karizma ve pozitiflik, tüm bunlar sanatçı grubunun özellikleridir. Her zaman yeni şeylerle ilgileniyorsunuz ve yeni deneyimler için çabalıyorsunuz. Kimi zaman bu gruba sanatçılar yerine araştırmacılar da denilmektedir.

ESTP: Girişimci

Pek çok konuda performans göstermeyi seviyorsunuz ve ilgi odağı olmakta sorun yaşamıyorsunuz. Sonsuza kadar düşünmek yerine sorunları çözen bir yapıcısınız.

Açık, iyimser, aktif, cesur, esprili birisin.

ISTP: Virtüöz

Başkalarının cesaret edemediği pek çok şeye cüret ediyorsunuz. Cesaretiniz ve dürüstlüğünüz, size saygı kazandırıyor.

Bağımsız, sadık, pratik ve esneksiniz.

ESFP: Şovmen

Gücünüz bulaşıcıdır! Hayatı büyük bir coşkuyla yaşıyor ve spontane gezileri ve arkadaşlarınızla eğlenceli akşamları seviyorsunuz.

İletişimsel, canlı, işbirlikçi, duygusalsınız.

ISFP: Maceracı

Başkalarına çok sempatik görünen kozmopolit bir insansınız. Her zaman keşfedecek yeni şeyler arıyorsunuz.

Detay odaklı, şefkatli, arkadaş canlısı ve sanata eğilimlisiniz.

Rasyonalistler

Rasyonalistler
Kişilik Tipleri – Rasyonalistler

Myers-Briggs’e göre, tüm rasyonalistler güvenilir, detay odaklı ve mükemmel problem çözücülerdir. Fikirlerini uygulamak için hayal güçlerini ve sezgilerini kullanırlar.

ENTJ: Komutan

Sizin için sınır yok! Cesurca kendi yolunuza gitmekte çekinmezsiniz. Ayrıca engellerin sizi üzmesine izin vermiyorsunuz.

Stratejik, yaratıcı, korkusuz, hırslı, strese dayanıklısınız.

INTJ: Araştırmacı

Kişilik tipleri arasında mükemmeliyetçiliğinizle ön plana çıkıyorsunuz. Her zaman bir B planınız vardır ve hiçbir şey sizi kolaylıkla yıldıramaz.

Güvenilir, meraklı, doğrudan, analitik bir yapınız var.

ENTP: Mucit

Yaratıcılık ve sağduyu. İkisine de sahipsiniz! Sizin için zorluklar, yeni şeyler öğrenebileceğiniz fırsatlardır.

Yenilikçi, meraklı, bağımsız, kışkırtıcısınız.

INTP: Mantıkçı

Siz her zaman bir çözüm bulan pratik özgür bir ruhsunuz. Fırsatlar ve çatışmalarla akıllıca ve cesurca yüzleşirsiniz.

Analitik, çalışkan, zeki, dürüst, odaklanmışsınız.

Gardiyanlar

Gardiyanlar
Kişilik Tipleri – Gardiyanlar

Gardiyanlar sabit rutinleri, açık kuralları ve düzenli ilişkileri severler. Sahip oldukları her şeyle değer verdiklerini savunan sevecen karakterlerdir.

ESTJ: Organizatör

Ne istediğinizi tam olarak biliyorsunuz! Karar vermek sizin için kolaydır. İnsanları veya bir şeyleri organize etmeyi seviyorsunuz. Bunu yaparken hem aklınızı hem de duygularınızı kullanırsınız.

Organize, rasyonel, sorumlu, baskınsınız.

ISTJ: Müfettiş

Güvenilirliğinize ve yardımseverliğinize birçok kişi değer verir. Birinin pratik yardıma ihtiyacı olduğunda her zaman oradasınız.

Vicdanlı, disiplinli, mantıklı, ısrarcısınız.

ESFJ: Hostes

Başkalarıyla ilgilenmeyi seviyorsunuz. Bu sebeple bu kadar popüler olmanıza şaşmamalı! Empati ve sosyallik en güçlü yönlerinizdir.

Eğlenceli, girişken, empatiksiniz.

ISFJ: Sağlayıcı

Siz alçakgönüllü ve sıcak kalpli bir insansınız. İnsanlar için çok fazla özveri gösteren gerçek bir güneş ışığı haline gelebilirsiniz.

Sabırlı, sadık, geleneksel, yardımsever, güvenilirsiniz.

Myers-Briggs modeli, karakteri analiz etmenin sadece bir yoludur. Her biri farklı bir odak noktası olan birkaç teoriden daha bahsedilebilir. Enneagram kişilik tipleri, hogan kişilik testi kendinizi tanımak adına başvurabileceğiniz teorilerdendir.

Bireylerin kişilik tipinin oluşmasını sağlayan faktörler karakter özellikleri ve huylarıdır. Ancak bu iki kavram sık sık karıştırılabilir. İkisi arasındaki ayrımı öğrenmek için Huy Nedir? Huy ve Karakter Arasındaki Fark Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir