SinemaEdebiyat

Kitaplardan Uyarlanan En İyi Filmler

Kitaplardan Uyarlanan En İyi Filmler

Kitaptan uyarlanan filmler genellikle iki farklı şekilde değerlendirilir. Kimi zaman kitaba göre birçok farklılık gösteren yapımlar, dönüşen kurgu sebebiyle eleştirilere maruz kalır. Bu durumlarda film, dramatik olarak ne kadar iyi olsa da kitaptan dolayı önyargılı yaklaşımlarla karşılaşır. Ayrıca kurgusuyla ve çekimiyle kimi zaman da yönetmenin etkisi ile uyarlama filmler, kitabın çok üstünde ilgi ve beğeni ile karşılaşır. Bu yazımızda sizin için kitaplardan uyarlanan en iyi filmler listesini hazırladık. Listemizdeki filmler genel anlamda uyarlandıkları kitapların çok üzerinde ilgi görmüş yapımlardır.

Anayurt Oteli (1987)

Anayurt Oteli (1987)
Anayurt Oteli (1987)

Uyarlama film olmasının yanında Türkiye’de yapılmış en iyi filmler arasında gösterilen Anayurt Oteli, 1987 yılında Yusuf Atılgan’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Anayurt Oteli, durgun ve psikolojik öğelerle dolu bir bilinç akışı ağırlıklı roman olmasına rağmen büyük bir başarı ve uyumla perdeye yansıtılmıştır. Film çekildiği dönem ilgiyle karşılanmış ve birçok ödüle layık görülmüştür.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Ömer Kavur
 • Hikâye: Yusuf Atılgan
 • Senarist: Ömer Kavur
 • Oyuncular: Serra Yılmaz, Şahika Tekand, Macit Koper, Orhan Çağman

Filmin Konusu

Anayurt Oteli’nin son kâtibi ve geçmişin gölgesinde dönüşen dünyaya yabancılaşmış yalnız bir adam olan Zebercet, otele gelen kadın müşterisine hayran olur. Gizemli kadın geri döneceğini söyleyip oteli terk ettikten sonra Zebercet, tek düze hayatında beliren bu biricik umudun peşinde kaybolur.

Dorian Gray’in Portresi (2009)

Dorian Gray’in Portresi (2009)
Dorian Gray’in Portresi (2009)

1890 yılında Oscar Wilde tarafından yazılan Dorian Gray’in Portresi romanı, ilk olarak 1945 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Film kurgu olarak kitaba göre gösterdiği farklılıklardan dolayı bazı eleştiriler alsa da genel anlamda beğeniyle karşılaşmıştır. Wilde’ın aradan geçen yüz yıldan fazla zamandan sonra hala lezzetini koruyan hikayesi, 2009 yılında yeniden sinemaya uyarlanmış ve kült filmler arasında yerini almıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Oliver Parker
 • Hikâye: Oscar Wilde
 • Senarist: Toby Finlay
 • Oyuncular: Ben Barnes, Rebecca Hall, Colin Firth, Ben Chaplin, Rachel Hurd-Wood, Emillia Fox.

Filmin Konusu

Eşsiz güzelliğiyle dikkat çeken ve yüksek sosyetenin güvenini kazanan genç Dorian, çapkın ve pervasız Lord Henry’nin görüşlerinden etkilenmeye başlar. Bu sırada Dorian ile tanışan Basil adlı ressam, büyük bir hayranlıkla gencin portresini çizer ve bütün cevherini, aşk ve şehvetle tabloya yansıtır. Büyülü bir tabloya dönüşen portre, yıllar içinde Dorian’in genç ve güzel kalması uğruna yaşlanır ve yıpranır. Dorian güzelliğin verdiği sarhoşluktan yıllarca uyanmayacak ve günahını tabloyla birlikte tavan arasına hapsedecektir.

Otomatik Portakal (1971)

Otomatik Portakal (1971)
Otomatik Portakal (1971)

Çektiği efsane filmlerle adını ölümsüzleştiren usta yönetmen Stanley Kubrick, uyarlama filmlerin en birkaç örneğini sunmuştur. Lolita, Cinnet gibi uyarlama filmlerle de büyük başarı yakalaya Kubrick, Otomatik Portakal filmi ile de kitabın çok ötesine geçmiştir. Uyarlamaya dair Avrupa’da ve ABD’de farklı kopyalarla yayınlanan romanın ABD’deki “eksik” versiyonuyla filme aktarılması eleştirilmiş, bu durum kitabın yazarı tarafından da dillendirilmiştir. Ancak genel anlamda eleştiriler Kubrick klasiği olarak Otomatik Portakaldan bir şey eksiltmemiştir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Stanley Kubrick
 • Hikâye: Anthony Burgess
 • Senarist: Stanley Kubrick
 • Oyuncular: Malcolm McDowell, James Marcus, Warren Clarke, Adrienne Corri, Mizhael Tarn.

Filmin Konusu

İnsan doğası ve toplumsal yaşamın büyük bir kaosa hapsolmuş Britanya sokaklarında tam bir karmaşa hakimdir. Alex ve çetesi, zayıf insanlara karşı saldırgan tavırlar sergiler, hırsızlık yapar, zorla girdikleri evlerde kadınlara tecavüz eder insanları aşağılarlar. Terk edilmiş bir tiyatro salonunda seyirci koltukları tamamen boştur ve sahnede bir kadına tecavüz edilir. Yaptıkları bütün kötülüklerden sonra tutuklanan Alex üzerinde bir deney yapılır ve sistematik olarak uygulanan ilginç seanslarla tedavi edilir. Peki Alex bütün suçları hasta olduğu için mi yoksa bilinçli olarak mı yapmıştır? İzlerken bu soruyu aklınızda bulunmanızı öneririz.

Nasipse Adayız (2020)

Nasipse Adayız (2020)
Nasipse Adayız (2020)

Nasipse Adayız, 2015 yılında Ercan Kesal’ın kendi adaylık sürecinde yaşadıklarını aktarmak ve siyasetin alinde insanların nasıl dönüştüğünü irdelemek için kaleme aldığı aynı adlı romanından uyarladığı filmdir. Kitaplarını hali hazırda görsel dile yakın bir yöntemle yazan Ercan Kesal, kitabı okurken hissettirdiklerini müthiş bir başarıyla perdeye yansıtmış ve birçok ödülle başarısını taçlandırmıştır. Yapımda Kesal; senaryo, yönetmenlik, oyunculuk ve yapımcığı aynı anda üstlenmiştir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Ercan Kesal

 • Hikâye: Ercan Kesal
 • Senarist: Ercan Kesal
 • Oyuncular: Ercan Kesal, Nazan Kesal, Aslıhan Kapanşahin, Selin Yeninci.

Filmin Konusu

Doktor Kemal Güner, İstanbul’un bir ilçesinde belediye başkanlığına aday adaylığını koymuştur. İlk olarak parti içi seçim için çalışan Güner, parti başkanının gözüne girmek ve partililerden olumlu oy almak için birçok hoşuna gitmeyen harekette bulunmak zorunda kalır.

Guguk Kuşu (1975)

Guguk Kuşu (1975)
Guguk Kuşu (1975)

1975 yılında uyarlama filmleriyle tanınan usta yönetmen Milos Forman tarafından yönetilen bağımsız yapım, 1993 yılında ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunması gereken kültürel miraslar arasına alınmıştır. Film 1962 yılında yayımlanan aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Genel anlamda kitabın çok üzerinde bir performans gösteren yapım, daha sonra kitabın tekrar popüler olmasını da sağlamıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Milos Forman
 • Hikâye: Ken Kesey
 • Senarist: Lawrens Hauben, Bo Goldman
 • Oyuncular: Jack Nicholson, William Redfield, Louise Fletcher.

Filmin Konusu

Akıl hastası numarası yaparak hapishaneden sıyırmaya çalışan Randle, bir akıl hastanesine yatırılır. Kendi başına buyruk hareketleriyle dikkat çeken Randle, zaman içinde diğer hastaların hayatına renk getirmeye başlar. Hastanedeki aşırı çıkışları yüzünden göze batan Randle son çare olarak kaçma planları yapar…

Baba (1972)

Baba (1972)
Baba (1972)

Mario Puzo’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosunu Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola Beraber kaleme almıştır. Günümüzde hala en sevilen filmler arasında sayılan The Godfather, 2.Dünya Savaşından sonraki dönemde yükselen göçmen popülasyonu ve ekonomik buhran nedeniyle piyasaları eline alan mafya ailelerini anlatıyor. Hem filmin hem de kitabın yazarı olan Mario Puzo, yazdığı birçok farklı film ve kitaba karşın, Baba filmi ile adını etkili bir şekilde dünya sinema tarihine yazdırmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Francis Ford Coppola
 • Hikâye: Mario Puzo
 • Senarist: Mario Puzo
 • Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, James Caan, Diane Keaton, Sterling Hayden.

Filmin Konusu

Mafya aileleri arasındaki çatışmaların arttığı dönemde Don Carleone suikaste uğrar ve zayıf düşen Baba’nın yerine ailenin en küçük oğlu Michael Carleone geçer. Aile değişen düzende yerini korumak için yeni atılımlar yaparken aile içinde felaketlerin ardı arkası kesilmez.

Açlık Oyunları (2012)

Açlık Oyunları (2012)
Açlık Oyunları (2012)

Açlık Oyunları, aynı adlı romanın yazarı Suzanne Collins tarafından senaryoya uyarlanmış ve Gary Ross tarafından yönetilmiştir. Filmin atmosferi distopya ve aksiyon öğeleriyle oluşturulmuştur. Yapıldığı yıl iyi bir gişe sonucu elde eden film, devam yapımlarıyla da serüvenini sürdürmektedir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Gary Ross
 • Hikâye: Suzanne Collins
 • Senarist: Suzanne Collins
 • Oyuncular: Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Josh Hutcherson, Woody Harrelson.

Filmin Konusu

12 ayrı bölgeden oluşan Capitol’de yaşayan Panem ulusu, her yıl organize edilen Açlık Oyunları’na katılmak zorundadır. Zorba Capitol yönetimi her bölgelen bir kız bir erkek çocuğunu yarışma için toplamaktadır. Kardeşinin yerine gönüllü olarak yarışmaya katılan Katniss Everdeen, en güçlü adaylardan biridir.

Ejderha Dövmeli Kız (2011)

Ejderha Dövmeli Kız (2011)
Ejderha Dövmeli Kız (2011)

Gizemli ve dramatik yapısıyla dikkat çeken Ejderha Dövmeli Kız, çekildiği 2011 yılından beri büyük ilgi görmüştür. Film Steig Larsson’un aynı adlı romanından Steven Zaillian tarafından senaryoya uyarlanmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: David Fincher
 • Hikâye: Stieg Larsson
 • Senarist: Stevan Zaillian
 • Oyuncular: Rooney Mara, Christopher Plummer, Daniel Craig, Stellan Skarsgard, Robin Wright.

Filmin Konusu

Mikael Blomkvist, gizemli bir şekilde ortadan kaybolan Harriet adlı gensin bulunması için iş adamı Henrik Vanger tarafından görevlendirilir. Bu sırada kendisini takip etmesi için görevlendirilen Lisbet Salander ile yolları kesişir ve birlikte bir dizi cinayeti aydınlatmaya çalışırlar.

Dövüş Kulübü (1999)

Dövüş Kulübü (1999)
Dövüş Kulübü (1999)

Chuck Palahniuk’un etkileyici romanından aynı adla sinemaya aktarılan Dövüş Kulübü, 1999 yapımı bir kült fildir. Etkileyici bir sistem eleştirisi ve gerilim unsuru sunan film, gösterime girdiği dönemde büyük hasılat rakamlarına ulaşmış ve birçok ödül almıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: David Fincher
 • Hikâye: Chuck Palahniuk
 • Senarist: Jim Uhls
 • Oyuncular: Edwad Norton, Helena Bonham Carter, Brad Pitt, Jared Leto, Meat Loaf.

Filmin Konusu

Büyük bir şirkette beyaz yakalı olarak çalışan genç, son dönemlerde tekdüze yaşamından sıkılmış ve bunalıma girmiştir. Bunalımı atlatmak için bir grup terapisine katılır ve Marla adında bir kadınla tanışır. Sistem karşıtı konuşmalar yapan ikili kısa sürede kaynaşır. Bir yolculuğa çıkan genç Tyler Durden adında bir adamla tanıştıktan hemen sonra evi yanar ve adamın yeraltında faaliyet gösteren dövüş kulübüne katılır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)
Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

Efsanevi bir çıkışla 2001 yılında sinemaya uyarlanan fantastik film Harry Potter ve Felsefe Taşı, büyük bir seyirci kitlesi kazandı. Kendinden sonraki seri yapımlarla etkisini sürdüren yapım, önümüzdeki yıllarda yeni filmlerle yeniden perdeye çıkmaya hazırlanıyor.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Chris Columbus
 • Hikâye: K. Rowling
 • Senarist: Steve Kloves
 • Oyuncular: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Ropert Grint, John Cleese, Richard Harris, Richard Griffiths.

Filmin Konusu

Büyücü dünyasında “Sağ Kalan Çocuk” olarak bilinen Harry Potter, anne ve babasının ölümünden sonra yetim kalır ve on yıl boyunca akrabalarında kalır. Hogvards Cadılık ve Büyücülük Okulu’na başlayan Harry, Felsefe Taşı’nın korunmasını sağlayarak iyi bir büyücü olduğunu ispatlayacaktır.

Eğer Harry Potter serisinin hayranlarından biriyseniz Harry Potter Yeni Filmi Ne Zaman Çıkacak? başlıklı yazımıza da uğramalısınız.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)
Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

J. R. R. Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlanan Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, serinin kendinden sonra gelen iki filmi ile aynı zamanda çekilmiştir. İki Kule ve Kralın Dönüşü adı ile çekilen devam filmleri ile de büyük etki yaratan yapım, sinema tarihine gerek hasılat gerekse ödülleriyle başarısını taçlandırmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Peter Jackson
 • Hikâye: R. R. Tolkien
 • Senarist: Franches Walsh, Peter Jackson, Philippa Boyens.
 • Oyuncular: Eliyah Wood, Viggo Mortensen, Ian Mckellen, Liv Tyler, Sean Bean, Sean Astin, Orlando Bloom.

Filmin Konusu

Orta Dünya’yı yüzyıllardır savaşlara hapseden yüzüklerden en sona bir tanesi kalmıştır. Yüzüğü amcasından teslim alan Frodo, Gandalf’tan yüzüğe dair gerçekleri öğrenince dehşete kapılır. Bir grup görevli ile beraber Frodo, yüzüğü yok edebilecekleri tek yer olan Mordor’a doğru yola çıkar.

Rüzgâr Gibi Geçti (1939)

Rüzgâr Gibi Geçti (1939)
Rüzgâr Gibi Geçti (1939)

1939 yapımı bir film olan Rüzgâr Gibi Geçti, yazar Margaret Mitchell’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Akademinin erken dönemlerinde büyük sükse yapan film, 10 dalda Oscar ödülü almıştır. Yapım yıllar içinde dünya genelinde yayılmış ve kültleşmiştir. Tüm zamanların en karizmatik oyuncusu Clark Gable’in başrolünde yer aldığı film, başarılı bir uyarlama olarak görülmektedir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Victor Fleming
 • Hikâye: Margaret Mitchell
 • Senarist: Sidney Howard
 • Oyuncular: Clark Gable, Leslie Howard, Vivien Leigh, Hattie McDaniel, Olivia de Havilland.

Filmin Konusu

Dramatik yapı bakımından hayli karmaşık olan yapım, erken dönem bir uyarlama için oldukça geniş bir hikâye evrenine sahiptir. İrlanda göçmeni bir ailenin kızı Scarlett, âşık olduğu adamın en yakın arkadaşıyla evlenmesinden sonra üç kez evlenir. Son evliliği sırasınca çocukları olur ve bir süre sonra iki çocuğu da ölür. En yakın arkadaşı ölüm döşeğinde iken eşini ve çocuğunu ona emanet edince evli olduğu adama karşı aşkının farkına varır ve arada kalır.

Blade Runner (1982)

Blade Runner (1982)
Blade Runner (1982)

Tüm zamanların en çok ses getiren ve beğenilen bilim kurgu yapımı Blade Runner, 1982 yılında Philip K. Dick’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film kitaba göre büyük oranda fark yaratmış ve kısa sürede kitabı çok geride bırakmıştır. Yapım ilk çıkışında hasılat yapamamış ancak yıllar içinde kült filmler arasına girmiş, büyük takdir toplamıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Ridley Scott
 • Hikâye: Philip K. Dick
 • Senarist: David Peoples, Hampton Fancher.
 • Oyuncular: Harrison Ford, Sean Young, Daryl Hannah, Edward James Olmos, Rutger Hauer.

Filmin Konusu

1982 yılında yayınlanan filmin hikayesi 2019 yılında geçmektedir. Bu dönemde gelişen teknoloji ile insanlardan ayırt edilemeyen robotlar üretilmektedir. Bu robotlar dünya dışı gezegenlerden gönderilen ajanlardır ve Blade Runners’lar tarafından takip edilmektedirler. Rick Deckard adlı Blade Runner, son kez bir robotu yakalamak için görev alır ancak işi hiç kolay değildir.

Dune (2021)

Dune (2021)
Dune (2021)

1965 yılında yayımlanan Dune adlı Frank Herbert romanı ilk olarak 1984 yılında David Lynch tarafından sinemaya uyarlanmıştır. 2021 yılının Ekim ayında yeniden sinemaya uyarlanan Dune, iki bölüm olarak planlanmış ve ikinci film için henüz tarih verilmemiştir. Dune, adından oldukça olumlu söz ettiren bir filmdir. Daha önce yapılan uyarlama da oldukça başarılı olarak görülmüştür. Ancak kitap her seferinde popülerliğini korumuş hatta başka birçok kitaf ve filme de ilham vermeye devam etmiştir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Denis Villeneuve
 • Hikâye: Frank Herbert
 • Senarist: John Spaihts, Eric Roth
 • Oyuncular: Timothee ChalametOscar Isaac, Stellan Skarsgard, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Dave Bautista.

Filmin Konusu

Dune evreni 10191 yılında geçen bir hikâyeye ev sahipliği yapmaktadır. Teknolojik gelişmelerin artık tamamen aşıldığı bu evrende bazı insanların zihni bilgisayar olarak kullanılmaktadır. Evrende bulunan en değerli madde yalnızca Dune’da bulunmaktadır. Madde sayesinde ışık hızını geçmek ve insanüstü düşünce seviyesine ulaşmak mümkündür. Çöl gezegeni olarak bilinen Arrakis’in yönetimine Dük Leto Atreides gelir. Leto aynı zamanda tehlikede olan baharat madenciliğini de korumak zorundadır. Leto aynı zamanda ihanetlere karşı da direnmelidir.

Listemizdeki uyarlama filmlerden izlemedikleriniz varsa uyarlama listenize mutlaka almalısınız. Keyifli seyirler…

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir