Teknoloji

Photoshop Chrome’da Nasıl Açılır?

Photoshop Chrome'da nasıl açılır

Fotoğraf düzenleme devi Adobe Photoshop’u kullanabilmek için bazı teknik öğeler gerekiyor. Her şeyden önce uygulamanın kendisine sahip olmalısınız. Diğer bir faktör de uygulamayı kolay çalıştırabilecek güçlü bir bilgisayara sahip olmanız gerekir. Tabi artık durum tam olarak böyle değil. Photosop’u tarayıcı aracılığıyla da kullanmanız mümkün. Peki ama Photoshop Chrome’da nasıl açılır? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Photoshop ve Google İş Birliği

Adobe‘nin dünyaca ünlü fotoğraf düzenleme uygulaması Photoshop’u duymayan yoktur. Bu uygulama, bugüne kadar bilgisayarlarda bağımsız bir şekilde kullanılıyordu. Ancak yazılım şirketi, hem Photoshop hem de Illustrator’ın artık bağımsız bir program olarak değil, bir web uygulaması olarak kullanılabileceğini duyurdu. Şu anda hala beta durumunda olan sürüm yakında platformlar arası web uygulamaları aracılığıyla herkes tarafından erişilebilir hale getirilecek.

Pratik Tarayıcı Uygulaması

Pratik Tarayıcı Uygulaması
Photoshop tarayıcıda kullanılabiliyor olsa da Illustrator için biraz daha beklemelisiniz.

Adobe’nin konferansı olan Adobe MAX sırasında şirket, en başarılı yazılım programlarından ikisi için tarayıcı uygulamalarını başlatacağını duyurdu. Photoshop ve Illustrator’ı bu noktaya getirmek için İnternet şirketi Google ile bir yıllık iş birliği yapıldı.

Şu anda uygulama beta sürümüyle deneme aşamasında. Beta durumuna rağmen, sonuçların zaten etkileyici olacağı sürpriz değil elbette. Özellikle Photoshop web uygulaması, birçok kullanıcı için oldukça kullanışlı olacak.

Şimdilik Photoshop uygulaması, Creative Cloud aboneleri tarafından indirebilir. Ancak Illustrator’ı web uygulaması olarak kullanmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Adobe’ye göre vektör grafiklerini takip edebilmek için yazılım şu anda hala kapalı beta aşamasında.

Kendinizi bir testçi olarak uygun buluyorsanız şimdiden gelişmeleri takip etmenizde fayda var. Tek yapmanız gereken Adobe’den uygulamayı kullanabilmek için bir davet istemek.

Photoshop için Planlanan Diğer Özellikler

Daha önce de belirttiğimiz gibi Creative Cloud aboneleri Photoshop’un beta sürümünü kullanabiliyorlar. İlk bakışta Photoshop web uygulamasının işlevleri biraz sınırlı görünebilir. Şu anda yalnızca kendi Creative Cloud’unuzda bulunan dosyalara erişebilirsiniz. “.psdc” ile biten belgeler daha sonra görüntülenebilir ve yorumlanabilir hale gelecek. Basit düzenlemeler için birkaç araç da mevcut. Bunlara silgi ve fırça gibi klasikler ve basit düzenleyici öğeler.

Tabii ki, hikâyenin tamamı silgi ve fırçadan ibaret değil. Adobe, konferansında diğer birçok aracın zaman içinde web uygulamasına girmesi gerektiğini vurguladı. Eğer dosyalarınızın web uygulamasına nasıl eklendiğini merak ediyorsanız cevap çok basit. Tek yapmanız gereken, önce Creative Cloud’unuzu açmak. Burada istediğiniz belgeyi seçin ve “Web beta üzerinde Photoshop’ta aç” seçeneğini seçin.

Web Uygulaması Depolama Alanından Tasarruf Sağlayacak

Web Uygulaması Depolama Alanından Tasarruf Sağlayacak
Adobe teknolojileri sayesinde tarayıcıdan açılan Photoshop artık daha az yer kaplayacak.

Adobe Photoshop’un geleneksel yazılımına göre web uygulaması bazı avantajlara sahip olacak. Büyük avantajlardan biri, web uygulamasının daha az bellek ile kullanılabilir olmasıdır. Birkaç yüz megabaytlık yazılıma alternatif olarak ihtiyaç duyulacak boyut, 20 MB’ın altında olacak.

Daha az yer kaplama sayesinde uygulama, yalnızca depolama alanından tasarruf etmekle kalmaz. Aynı zamanda ev bilgisayarınız veya kendi dizüstü bilgisayarınızda olmadığınızda size daha hızlı erişim sağlar. Çünkü yazılımın küçük web uygulaması her yerden hızlı bir şekilde indirilebilir. Birçok veri de servis çalışanları tarafından kaydedilebilir.

Web uygulamasına bir kaynak dosya gönderdiğinizde, internet bağlantısı olmasa bile önbelleğe alınacaktır. Daha sonra tarayıcıda belgeyi açarsanız, sisteminize gönderilmesi gereken sadece 150 kilobayt veridir.

Tarayıcı Uygulamaları Ailesi Büyüyor

Adobe’nin bu hareketi kesinlikle övgüye değer ve trendin nereye doğru gittiğini açıkça ortaya koyuyor. Güvenilir internete hemen hemen her yerden erişebildiğiniz için günümüzde web uygulamaları oluşturmak oldukça popüler.

İnternet sektörüne şöyle bir baktığınızda, web uygulamalarının sayısının her zaman arttığını göstereceksiniz. Artık Photoshop ve Illustrator ile tarayıcı uygulamaları çemberinde iki önemli “yazılım klasiği” bile var. Beta durumundan çıktıktan sonra iki uygulamanın hangi kaliteyle övünebileceğini şimdiden merak ediyoruz.

Adobe Photoshop Alternatifleri

Adobe Photoshop Alternatifleri
Pixlr uygulaması Photoshop’a alternatif olarak kullanılabilir.

Eğer Adobe’nin web uygulamalarının yaygın bir şekilde kullanılmasını beklemeye vaktiniz yoksa iyi bir haberimiz var! Adobe Photoshop’a alternatif uygulamalar ile tarayıcıdan fotoğraf düzenlemeniz mümkün. Yine de bu uygulamaların Adobe Photoshop kadar kapsamlı olmadıklarını en başından belirtelim.

Daha az komplike işlemleri gerçekleştirmek için tarayıcıdan çalıştırabileceğiniz bazı uygulamalar var. Bunlar:

  • Pixlr
  • Photopea,
  • Figma,
  • PhotoDiva,
  • Apple Photos vb.

Eğer fotoğraf düzenlemek için çok detaylı çalışmanız gerekmiyorsa bu uygulamalardan birini de mutlaka denemelisiniz. En azından Adobe’nin tarayıcı uygulaması yaygın hale gelene kadar bu tarz uygulamalar günü kurtaracaktır.

Eğer Photoshop’ta ürettiğiniz tasarımlarınızdan kazanç elde etmek istiyorsanız Envato’dan Nasıl Para Kazanılır? başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir