Psikoloji

Kokoloji Testi Nedir?

Kokoloji Testi Nedir?

Kokoloji; Japonca anlamı akıl ve ruh olan “Kokoro” kelimesinden türemiştir. Loji bilimi anlamına gelir. Japon bilim insanları, Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilmiştir. Temel psikolojik gerçeklere dayandırılan Kokoloji testinin amacı, kişinin kendini keşfetmesini sağlamaktır. Belirli sorulara verilen yanıtlara göre kişilik analizi yapılır.

Testin yaratıcıları Saito ve Nagao, bu testle kişinin kendi kendini tanıma sürecini eğlenceli hale getirmeyi amaçlamıştır. Bireyin; aile, arkadaşlar, iş, aşk, cinsellik,  benlik ve daha birçok kavram hakkında gerçekten neler hissedip düşündüğünü ortaya çıkarmaktadır. Doğru sonuçlara ulaşabilmek için aklınıza ilk geleni söylemek oyunun en önemli kuralıdır. 

Birbirini ve kendini tanımaya destek olan Kokoloji Testi, “pop-psiko quiz” olarak adlandırılan kategorinin içindedir. “Pop-psiko” (popüler psikoloji), psikolojinin bilimsel verilerini tüketici kitle için anlaşılabilir kılma girişimlerinin her biri olarak tanımlanabilir. Popülerleştirme, psikolojiyi ve bilgiyi erişilebilir, anlaşılabilir ve kullanılabilir hale getirme çabası taşır. Testteki her soru, bir kavramı simgelemektedir. Bu sayede verdiğimiz cevaplar bilinçaltımızda bulunan kolektif ve bireysel kodları ortaya çıkarmaktadır. Başlangıçta 53 farklı soru halinde bir kitap olan test; farklı ülkelerdeki insanlarda değişik versiyonlarla da uygulanmıştır. Bu nedenle testin farklı versiyonlarını da görmeniz mümkündür. İlk kitabın yoğun ilgi görmesinin ardından ikinci bir kitap daha çıkarılmıştır.

Kokoloji Testi ile Kişilik Analizi

Kokoloji Testi Nedir?
Kokoloji testi sıklıkla kişilik analizi için kullanılır.

İnsanlar, farklı özelliklere sahip olmalarına karşın bazı düşünce ve deneyimlerde ortaklaşır. Kokoloji testi sayesinde kişilik analizi bireylerin tercihleri üzerinden bu ortaklaşmalar ve ayrılmalar gösterir. Kişinin kendisini ve çevresindekileri tanımasına yardımcı olmaktadır. Gelin; arkadaşlarınız, aileniz, sevgiliniz ve hatta kendinizle yeni iletişim yolları açarak daha çok tanışmaya fırsat yaratan bu testi ve kurallarını daha yakından inceleyelim. Kokoloji Testini çözerken;

 • İlk kural aklınıza gelen ilk şeyi söylemektir.
 • Kendinize karşı dürüst olmak oyunun olmazsa olmazıdır.
 • Basit düşünün ve sorunun nereye gittiğini düşünmeyin.
 • Henüz sırası gelmeyen soruları okumayın.

Özellikle yeni tanıştığınız ve düşüncelerine dair pek bilgi sahibi olmadığınız kişileri daha iyi tanıyabilmek amacıyla bu testi uygulayabilirsiniz. Böylece onlar hakkında hiç kimsenin -belki kendilerinin bile- haberi olmayan sonuçları elde etmek mümkündür. 

Kokoloji Testi’nin İçeriği

Kokoloji testi, psikoloji alanında uzman kişilerce hazırlanmış olmasına rağmen herhangi bir bilimsel geçerliliği bulunmamaktadır. Bu nedenle testler, her zaman doğru sonucu vermez. Sorularda ve cevap seçeneklerinde herhangi bir mantık bulunmaz. Ancak verilen yanıtlar ve sorulardaki simgelerin bireyin bilinçaltında denk geldiği kavramları değerlendirmektedir. Kendini tanımanın eğlenceli hali olan bu testin uyulması gereken kurallarını aksatmadan gizli kalmış yönlerinizi ortaya çıkarmayı deneyebilirsiniz.

İşte sorulardan bazıları;

“Masada bir yumurta duruyor. Sizce bu yumurta hangi hayvanın yumurtasıdır?”

 1. a)   Yılan yumurtası
 2. b)   Tavuk yumurtası
 3. c)   Dinozor yumurtası
 4. d)   Kaplumbağa yumurtası

Bu soruda yumurta; bilinçaltınızdaki gelecek nesilleri ve çocuklarınızı simgelemektedir. Seçiminiz çocuklarınıza dair umutlarınız ve dileklerinizi anlatmaktadır. Verdiğiniz cevap yılan ise bilge ve gizli servete; tavuk, normallik ve sıradanlığa; dinozor, sıra dışılık ve benzersizliğe kaplumbağa da sağlık ve uzun ömür isteğine işaret eder.

“Bugün doğum gününüz ve hiç beklemediğiniz bir tebrik kartı aldınız. Bu kartı yollayan kişi kim?”

Bu soruya verdiğiniz cevap ve kartı gönderdiğini düşündüğünüz kişi; ilgisiyle şefkatini istediğiniz/arzuladığınız kişidir.

İnsanlara korku saçan bir canavar ülke çapında durdurulamıyor ve sizin olduğunuz tarafa doğru yaklaşıyor. Canavar, çok öfkeli ancak onunla konuşup ikna etmek mümkün değil. Sizce canavarın bu kadar öfkeli olmasının sebebi hangisidir?”

 1. a) Karnı aç ve yemek bulmak için avlanıyor.
 2. b) Kaybettiği sevgilisini arıyor
 3. c) Çok çirkin olduğu için mutsuz
 4. d) Tüm dünyaya öfkeli

Bu sorudaki “canavar” herkesin karanlık tarafını temsil etmektedir. Canavarın öfkesi olarak adlandırarak verdiğimiz cevap bizi hayatımızdaki stres kaynaklarına yöneltmektedir.

Cevabınız; “karnı aç ve yemek bulmak için avlanıyor” ise bu yakın zamanda bir diyet yapmaya çalıştığınız, kilolarınızı dert ettiğiniz anlamına gelmektedir. “Kaybettiği için sevgilisini arıyor” cevabı; romantik ilişkiler konusunda bir boşluk ve eksiklik hissettiğiniz anlamına ya da bu konudaki kaygılarınıza işaret eder. Canavarın mutsuzluğunu çirkinliğine bağlamak kendi dış görünüşünden mutlu olmamak anlamındadır. “Tüm dünyaya öfkeli” olarak değerlendirmeniz, karamsar ve öfkeli olduğunuzu gösterir.

Yazımızda çözdüğünüz sorular, dikkatinizi çektiyse bunlar gibi 53 sorudan oluşan test ve diğer versiyonlarını çözerek kendi bilinçaltınıza doğru derin bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Duyu terapisi nedir? Yazımıza göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir