Ne, Ne Değildir?

Şehir Efsaneleri Dizisi 6: Kola Neyden Yapılır?

kola neyden yapılır

Dünyada soğuk olarak tüketilen içecekler arasında birinci sırada şüphesiz ki, kola yer alır. Şekerli ve gazlı bir içecek olan kola, alkolsüz içeceklerin de en popüleridir. Fakat halk arasında kulaktan kulağa yayılan bazı düşünceler, kola tüketimi konusunda endişelere yol açmaktadır. Öyle ki, yayılan bilgiler içerisinde kolanın böcekten yapıldığı dahi yer almakta! En büyük şehir efsanelerinden olan kolanın ilginç içeriği, halk tarafından merak edilmektedir. Hem markanın adını zedeleyen hem de tüketim oranlarını düşüren bu şehir efsanesinin doğru olup olmadığı ise birçok kişi tarafından bilinmiyor.

Bu yazımızda şehir efsanesi dizimize devam ederek, “Kola neyden yapılır?” sorusunu cevaplıyoruz. İşte tüm gerçekliğiyle kolanın formülü…

Kola İçinde Neler Var?

kolanın içinde ne var
Kola neyden yapılır sorusu, tüketenlerin yıllarca sorduğu bir sorudur.

Gün içerisinde sürekli olarak içecek tüketiriz. Kahvaltıda, akşam yemeğinde, sevdiklerimizle vakit geçirirken veya serinlemek amacıyla bir elimizde daima içeceklerimiz bulunur. Dünya genelinde farklı içecek kültürleri olsa dahi kola, her birimizin ortak noktasıdır. Büyük bir zevkle tüketilen kolanın formülü, muhteşem lezzetinin kilit noktasıdır.

Fakat belirtmeliyiz ki, kolanın formülü şirket tarafından hiçbir zaman açıklanmamıştır. Sınırlı sayıda kişinin erişiminin olduğu formülün, ticari bir sır olması nedeniyle kamuoyuyla paylaşılmadığı bilinir. Peki, bu durum kolanın içeriği konusunda endişelenmemizi gerektirir mi? Cevabımız net olarak, “Hayır” olacaktır. Çünkü kola üretimi sırasında kullanılan her bir malzeme hem ambalaj üzerinde yer almakta hem de şirket tarafından açıklanmaktadır. İşte kolanın yapımında kullanılan malzemeler:

 • Su
 • Şeker veya Fruktoz-Glukoz Şurubu
 • Renklendirici Olarak Karamel
 • Karbondioksit
 • Doğal Aroma Verici
 • Asitlik Düzenleyici Olarak Fosforik Asit
 • Kafein

Kola tüketmeyi sevenlerin merakını giderecek olan bu bilgi, içeceğin ambalajı üzerinde yer almaktadır. Ürünün nasıl üretildiği ve detaylı formülü ise daha önce de bahsettiğimiz üzere şirket sırrı olması nedeniyle paylaşılmamaktadır. Kolanın lezzeti, doğal aroma vericilerde gizlidir. Öyle ki şirket hiçbir zaman aroma verici olarak kullanılanları açıklamamıştır. Vegan beslenme biçimini tercih edenler için ise kolanın yapımında herhangi bir hayvansal ürün kullanılmadığını söyleyebiliriz.

1 Bardak Kolada Neler Bulunur?

bir bardak kola kaç kalori
Bir bardak kola 42 kaloridir.

Herkesin beslenme alışkanlıkları ve vücudunun besin ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bu nedenle, içeceklerin bir porsiyonunda neler bulunduğu bilgisinin verilmesi gerekir. Kiminiz belirli aralıklarla haftada birkaç kez kiminiz ise gün içerisinde birden fazla kez kola tüketiyor olabilir. Peki, bir bardak kola içtiğinizde, ürünün yapımında kullanılan malzemelerden ne kadarını vücudunuza alırsınız? Şimdi 100 ml bir kolanın içerisinde yer alan enerji ve besin ögelerini inceleyelim:

 • Kolanın %85’i sudan oluşur.
 • 42 kalori içerir.
 • Yağ, doymuş yağ, protein ve tuz oranı; 0 gramdır.
 • Şeker oranı 10,6 gramdır.
 • Karbonhidrat oranı 10,6 gramdır.

Kola, asitli ve şekerli bir içecektir. 1 bardak kolanın içindekilerde de görüldüğü üzere, şeker oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle, kontrollü tüketmenizde fayda vardır.

Kolanın İçerisinde Böcek Var mıdır?

kolanın içinde böcek var mı
Kolanın içinde böcek olduğu iddiası, Coca Cola şirketinin yaptırdığı bazı testleri kamuoyuyla paylaşmasına sebep oldu.

Kolanın şehir efsaneleri serimizde yer almasının nedeni, kolanın içerisinde böcek bulunduğu iddiasıdır. Bir kişinin ortaya atmış olduğu dayanaksız bilgi, halk arasında konuşuldukça gerçek olarak algılanmaya başlamıştır. Özellikle kola tüketmeyi sevenler için can sıkıcı olan bu durum, şirketin olaya el atmasıyla birlikte son bulmuştur. Buna göre, kolanın böcekten yapıldığı bilgisinin yayıldığının fark edilmesiyle birlikte şirket, gerekli belgeleri kamuoyuyla paylaşma kararı almıştır. İçeriğimizde de yer verdiğimiz üzere ambalajdaki malzemeler haricinde hiçbir şey kullanıldığı söylenemez.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu, Kalite Sistem Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı Özel İstek Muayene ve Analiz Raporu’nda net olarak kolanın içerisinde böcek yoktur ibaresi yer almaktadır. Böylelikle kolaya renk veren veya içeriğinde yer aldığı söylenen maddenin böcek olamayacağı kanıtlanmıştır. Belgeyi görmek isterseniz şirketin internet sitesini ziyaret ederek ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

Kola Tüketmek Zararlı mıdır?

kola zararlı mı
Kolanın aşırı tüketimi, obeziteye sebep olmaktadır.

Kolanın neyden yapıldığını açıkladığımız yazımızın sonunda gelirken, kola tüketiminin nasıl olması gerektiğinden de söz edelim. Öncelikle belirtmeliyiz ki her besin ögesi, fazla tüketildiğinde belirli sorunlara neden olur. Kola da bunlardan biridir ve dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü içerisindeki şeker miktarı, uzun vadede hızlı kilo alımına ve obeziteye yol açar. Yine içindekiler kısmında da belirtilen kafein, uyku sorunlarına neden olarak stresle başa çıkmanızı zorlaştırır. Ani olarak kan şekerini yükseltmesi, açlık hissinin oluşmasına ve kalp damar rahatsızlıklarına davetiyedir. Asitli yapısı ise mide problemlerini tetikleyerek hazımsızlığa ve sindirim sorunlarına neden olur. Bu ve bunun gibi zararlarıyla kola, dikkatli tüketilmesi gereken içeceklerin başında gelir.

Bir şehir efsanemizin daha sonuna gelirken, teyitli olmayan bilgilere neden inanmamalıyız anlamış olduk. Kolanın içeriğinde, yıllardır konuşulanların aksine böcek yer almamaktadır. Fakat böcek içermemesi, üretiminde kullanılan malzemelerin sağlıklı olduğu anlamına da gelmez. Siz yine de beslenme düzeninizde kolaya yer verirken dikkatli olun ve sağlığınızı riske atmayın.

Merakınızı giderecek bir başka şehir efsanesi daha: Ispanak demir deposu mu?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir