Ne, Ne Değildir?

İstanbul Anadolu Yakası Hurdacılar

istanbul avrupa yakası hurdacılar

Hurdacılık sektörü, son dönemlerin ihtiyaç listesinde ismini bir hayli yukarıya taşıdı. Dünya üzerinde olan çevre kirliliği ve atık madde fazlalığı, bu sektörün önemini bir hayli arttırmış durumda. İnsanlığın bir gelecek olması adına savaştığı bu dönemlerde, önemli bir noktada hurdacılık sektörünün gözde konumda olması aslında pek de şaşırılmaması gereken bir durumdur. Bizlerde bu konu hakkında bilinçlenmeye bir noktada destek verecek ve aslında yanlış bilinen doğruları aydınlatmaya çalışacağız.

Hurdacılık sektörünün, Türkiye adına kalbi olan İstanbul Anadolu Yakası hurdacılar konu için bir hayli çetin bir mücadele vermektedir. Bu mücadelenin asıl sebebi genel olarak firmalar ve insanların bu konuda hala yeterli bir bilinci kazanamamış olması. Hala birçok firma bünyesinde olan hurdaları bir atık madde olarak nitelendirmektedir. Elde olan hurdanın atık olarak nitelendirilmesi de geri dönüşüm şansı olan materyallerin bile bile çöpe atılması anlamına geliyor. Gelin detaylı bir şekilde geri dönüşüm faydalarına, nasıl yapılması gerektiğine ve hurdacılık sektörü için önemini inceleyelim.

Geri Dönüşümün Faydaları

geri dönüşüm
Gelecek nesillere yaşanılabilir bir gezen bırakmak, geri dönüşümün temel misyonu.

Geri dönüşüm geleceğimizin dünyası adına şimdiden yapabileceğimiz en önemli eylemdir. Dünyamızı tehdit eden birçok şeyin olması bir yana dursun, bu tehditlerin en önlenebilir ve en yok edilebilir olanı kuşkusuz çevre kirliliğidir. İnsanları çevre kirliliği ve geri dönüşüm adına bilinçlendirmek, büyük bir tehdit karşısında daha büyük bir önlem aldırmış olacaktır. Genel olarak geri dönüşümün faydalarından bahsetmek gerekirse:

  • Çevrenin korunmasına katkıda bulunur.
  • Daha az doğal madde tüketimi yaşanır.
  • Kaynaklar daha ekonomik bir şekilde kullanılır.
  • Geri dönüşüm atıklarını toplayanlara ekonomik bir fayda sunar.
  • Geri dönüşüm malzemeleri ile ayrı bir ekonomik değer üretilir.
  • Çevre kirlenmesi maksimum seviyede azalır.
  • İnsan sağlığına zarar verecek çöp atıklara engel olunur.
  • Enerji verimliliği önemli bir ölçüde artar.
  • Ekonomiye katkısından dolayı güçlü bir ekonominin oluşmasına yardımcı olur.
  • Ayrı bir sektör oluşturarak insanlara farklı iş kapılar oluşturur. (Özellikle İstanbul Anadolu Yakası hurdacılar, bu iş koluna bir örnek.)

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılmalıdır?

geri dönüşüm
Çöpleri ve atıkları ayrıştıracak bir alan yaratmak, geri dönüşüm için önemli adımdır.

Eğer hepimiz tüketimi minimum seviyeye çeker, tekrar kullanır ve geri dönüşüme katkı sağlarsak dünyada bulunan kaynakların gelecek nesillere de kalmasını sağlayabiliriz. Geri dönüşüm; malzemelerin değerlendirilmesine yardımcı olur ve atık depolama, yakma ihtiyacını minimum seviyeye düşürür. Ek olarak çevre kirliliğinin azaltılmasına da katkıda bulunur. Geri dönüşüm sadece malzeme tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda enerjinin de tasarrufunu sağlamaktadır.

Aslında geri dönüşüm tahmin edildiği kadar zor bir işlem değildir. Sadece alışkanlıklarımızın değişmesi ve çöpün kaynağında ayrıştırılması bile geri dönüşümün sürecinin hızlanmasına fayda sağlayacaktır.

Geri dönüşüm öncelikle evde başlar. Geri dönüşüme bütün bir şekilde olarak bakılmalıdır. Asıl fikir; azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür olmalıdır. Herkes bu konuda üstüne düşeni yaptığında çok büyük farklar yaratabileceğimizin bir noktada farkında olmak zorundayız.

Hurdacılık Sektörü İçerisinde Geri Dönüşüm

İstanbul Avrupa Yakası hurdacılar
İstanbul Anadolu Yakası hurdacılar

Hurdacılık sektörü için nitelikli bir geri dönüşümün kaynağı ve geri dönüşüm faaliyetlerinin ilk adımı olarak bahsetmek yanlış olmaz. Unutulmaması gereken şey bizler için artık değersiz olan materyaller ve eşyalar, doğanın ihtiyaç duyduğu şeyler olabilir. Bu yüzden de doğa için değerli olan bu materyalleri ve eşyaları hurdacılık sektörü aracılığıyla geri dönüşüme göndererek doğaya yeniden kazandırmak bize ait bir görevdir.

Dünya üzerinde her yıl 2.12 milyar ton atığın çok önemli bir kısmı hiç geri dönüşüm işlemine maruz kalmadan toprağa karıştığı ve bunun bizler için büyük bir enerji kaybına neden olduğu bilinmektedir. Fakat insanlar bunun hakkında bilinçli olsalardı, hurdacılık sektörünün geri dönüşüm adına kilit bir görev gördüğünün farkında olabilirlerdi. Bu sektörün geri dönüşüm için sağladığı katkının tek karşılığı elbette enerji tasarrufu değildir. Sektörün geri dönüşüm işlemiyle sağladığı katkıyla beraber hammadde ihtiyacı minimum düzeye gelmektedir. Bu sayede yeraltında ve yer üstünde bulunan doğal kaynaklar korunmuş olacaktır. Atmosfer daha az düzeyde sera gazına maruz kalacaktır. Ek olarak doğal yaşam ve ekoloji korunmuş olacaktır. Saydıklarımızı sağlayan hurdacıların değeri o kadar büyük ki, geri dönüşüm işlemleri dünyanın yedinci doğal kaynağı olarak görülmektedir.

Hurdacılar, her ne kadar geri dönüşüm işlemlerinin görülmeyen yüzü olsalar da onları geri dönüşümün bir kolu olarak düşünmek zorundayız. Onlar geri dönüştürülme imkanı olan materyalleri toplayarak, birbirinden cinsine göre ayrıştırarak hem israfı hem de ekolojik problemlerin önüne geçiyorlar.

Bugün siz de bu bilince yönelik bir çalışma gerçekleştirmek istiyorsanız, İstanbul Hurdacı ile iletişime geçin.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir