Finans

Kredi Kartı Borcu Ödendikten Sonra Ne Zaman Açılır? 

Kredi kartı borcu ödendikten sonra ne zaman açılır

Kredi kartları, günümüzde her türlü alışverişte sıklıkla kullanılmaktadır. Tüketicilere sağladıkları büyük kolaylıklar ile çok fazla tercih edilirler. Kredi kartı kullanıcılarının kredi kartı ile ilgili bilinçli olması önem taşır. Yeterli bilgilere sahip olunmadığı ve dikkatli kullanılmadığı takdirde çeşitli sorunlar yaşama olasılığı yüksektir. Özellikle “Kredi kartı borcu ödendikten sonra ne zaman açılır?” sorusu yanıtı merak edilen ve öğrenilmesi gerekli olan bir sorudur.

Kredi kartları ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi kredi kartı borcunun gereken vakitte ve düzen içerisinde ödemesinin yapılmasıdır. Bütün kredi kartlarının belirli bir borç ödeme tarihi bulunur. Borçların bu belirlenmiş tarihe kadar tamamen ödenmesi gerekir. Borcun tamamını ödemeye ekonomik durumu yeterli gelmeyenlerin ise en azından olumsuz bazı durumlara maruz kalmamak için minimum miktarda ödeme yapması iyi olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi
Kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde ilgili kart kapatılabilir.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi bazı olumsuz sonuçları da beraberinde getirir. Bu olumsuz sonuçlar arasından en etkili olanı kredi kartının kapatılması, kullanılamaz hale getirilmesidir. Kredi kartı borcu üç ay içerisinde ödenmediği taktirde kullanıcıların kredi kartları kapatılır. Kartın kapatılması işleminden sonra da kart sahibi borcun hatırlatılması amacıyla aranmaya devam eder.

İkinci bir olumsuz sonuç ise kartı kapatılan müşterinin kredi notunun düşürülmesidir. Kredi notu düşürülenlerin bankalardan kredi alma ihtimali de azalmaktadır. Bu tarz olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalınmaması için kredi kartı borcunun düzenli olarak ve istenilen zamanda ödenmesi gerekir.

Kredi Kartının Borç Ödemesinden Sonra Açılma Süresi

Kredi Kartının Açılma Süresi
Kartın açılma süresi, bankalar arasında değişiklikler gösterebilir.

Kredi kartı borcunu 3 ay içerisinde ödemediği için kartı kapatılan ve kullanılamaz hale getirilen kullanıcıların 3 ay boyunca daha ödeme yapmaması durumunda banka vekili olaya müdahale eder. Banka avukatının devreye girmesi, borcun geri ödemesinin yapılmasını zorunluluk haline getirir. Bahsedilen durumlar gerçekleşirse, kullanıcı borcunun tamamını süreç sonunda ödese dahi kredi kartı kullanıma açılamaz, etkinleştirilemez. Fakat kredi kartının sahibi borcunu kapattıktan sonra aynı banka aracılığıyla yeni bir kredi kartı edinmek için başvuruda bulunabilir.

Kullanıcı kredi kartı borcunu normal şartlarda ödediği ve 3 ay boyunca geciktirmediği taktirde ise kredi kartı birkaç saat sonrasında tekrardan kullanıma açık hale getirilir. Birkaç saat şeklinde genellenen bu süre farklı bankalar arasında değişiklikler gösterebilir. “Kredi kartı borcu ödendikten sonra kullanılır mı?” sorusuna borç ödeme süresi 3 ay gecikmediği taktirde kullanılır yanıtını vermek mümkündür.

Kredi kartı borcunu ödedikten sonra nakit avans hakkına yeniden sahip olunmaya başlanır. Yani kart sahibi sorunsuz bir şekilde kartının tüm gerekli özelliklerinden yararlanmaya devam edebilir.

“Kredi kartı borcu ödeyince limit açılır mı?” sorusunun cevabı da limitin açılacağı ve kartın kullanımının eskisi ile aynı şekilde devam ettirilebileceği şeklinde verilebilir.

Bunların dışında borç taksitlendirme detaylarını öğrenmek için Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

[toggle title=”Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Süre Ödenmediği Takdirde Kart Bir Daha Asla Kullanılamaz Hale Gelir?” state=”open”]Kredi kartı borcu, kartın kapatılmasından itibaren 3 ay boyunca ödenilmemeye devam edildiği takdirde kart bir daha asla kullanılama açılamaz, etkinleştirilemez hale getirilir.[/toggle]

[toggle title=”Kredi Kartı Borcu Ödenmediği Takdirde Hangi Yaptırımlar Uygulanır?” state=”close”]Kredi kartı borcu ödenmediği takdirde kart işlevsiz hale getirilir ve kart sahibinin kredi notu düşürülür.[/toggle]

[toggle title=”Kredi Kartı Borcu Ödendikten Sonra Kart Kullanımına Bir Sınırlama Getirilir mi?” state=”close”]Hayır, kredi kartı borcunun geç ödenmesi kart kullanımına herhangi bir sınırlama getirmez. Borç ödendikten sonra kart sorunsuz şekilde kullanılabilir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir