Sinema

Kulüp 2. Kısım İncelemesi: 6-7 Eylül Olayları

Kulüp 2. kısım incelemesi 6-7 eylül olayları

Netflix’in geçtiğimiz yılın son aylarında çıkan yeni dizisi Kulüp, 2021 yılına damgasını vurmuştu. Büyük bir yankı uyandıran dizi yer yer eleştirilse de pek çok kişinin beğenisini kazandı. Bu beğenide başarılı oyunculukların, özenerek çekilmiş sahnelerin ve dram içeren hikayenin büyük payı var. Şimdilerde ise Kulüp’ün 6 Ocak 2022’de yayınlanan 2. kısmı gündemdeki yerini aldı. O nedenle dilerseniz Kulüp 2. kısım incelemesi ve 6-7 Eylül Olayları hakkındaki fikirlerimizi sizlerle de paylaşalım.

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce Kulüp Dizi İncelemesi: Netflix’in Yeni Türk Dizisi yazımıza göz atarak ilk kısım hakkındaki fikirlerimizi de öğrenebilirsiniz.

Karakter Gelişimi

Kulüp 2. kısım incelemesi hakkındaki fikirlerimize geçmeden önce yazının bu noktadan sonraki kısımlarında spoiler olacağını belirtmemiz gerekir.

Çelebi

Çelebi
Çelebi

Dizinin yeni yayınlanan bölümlerini izlemeye başladığımızda dikkatimizi çeken ilk şeylerden biri kesinlikle karakter gelişimi oldu. Çünkü birçok karakter ilk kısımda bıraktığımızdan daha farklı bir şekilde karşımıza çıktı. Örneğin, ilk kısımdaki kötü karakterimiz Çelebi, hırslarını ve egosunu yenebilmiş ağırbaşlı biri olarak ekrana geldi. Kendisinin Mathilda’ya olan itirafları da bunu kanıtlar nitelikteydi. Üstelik onu küçük bir çocuğun başını okşarken bile gördük.

Fıstık İsmet

Bu karakter gelişimi yalnızca Çelebi’de sınırlı kalmamış. Raşel’in çocuğunun babası, namıdiğer Fıstık İsmet de kişilik değişikliklerinden nasibini almış. Çünkü önceki kısımda Raşel’e oldukça aşık bir karakter gibi gözükse de yeni bölümlerde yanında durmaya bile tahammül edemiyor gibi bir hali vardı. Bize göre bunun en büyük sebebi ortada doğmak üzere olan bir çocuk olması. İsmet’in bu çocuğun varlığını hazırlıksız olduğu bir anda tesadüfen öğrenmesi de bu duygu değişimine katkıda bulunmuş olabilir.

Orhan Şahin

Orhan Şahin
Orhan Şahin

Farklılıkları ile dikkatimizi çeken bir diğer karakter ise vizyoner iş adamı rolündeki Orhan Şahin’dir. Kendisi ilk kısımda annesinin durumuna üzülmekten çok içerisine düştüğü durumdan rahatsız olduğunu gösteriyordu. Ancak ikinci kısımda annesi ile oldukça dramatik diyaloglar kurarak hem seyircisini üzdü hem de kendisinin de eskisinden daha çok üzüldüğünü gösterdi. Bu durumdaki en büyük pay ise annesinin durumunun daha da ağırlaşmasına aittir diyebiliriz. Fakat tüm bunlara rağmen, Orhan üzülerek de olsa kendi elleriyle annesinin hayatına son verdi. Dolayısı ile bunun köklü bir karakter değişikliği oluşturduğunu söyleyemeyiz. Çünkü neticede yine de düştüğü durumdan kendi annesini öldürebilecek kadar rahatsız oluyordu.

Bahtiyar

Diğerleri kadar önemli bir karakter olmasa da Bahtiyar’ın da büyük bir karakter değişimi gösterdiğini ifade etmeliyiz. Başlarda masum ve genç bir aşık olan Bahtiyar, ikinci kısımda Çelebi’nin bir yansıması gibiydi. Bu nedenle Çelebi olumlu bir dönüşüm yaşarken kendisinin onun eski yerini kolaylıkla doldurabildiğini düşünmekte haklıyız.

Bazı Kavuşmalar

Bazı Kavuşmalar
Mathilda’nın abisi ile kavuşması (2. Kısım 2. Bölüm)

Dizi, 2. kısmı yaşanan kavuşmalar ile de seyircisini etkiledi. Çünkü yarım kalan pek çok hikaye bu kısımda tamamlandı, geçmişten gelen karakterler gün yüzüne çıktı. Bunların içinden en etkilisi şüphesiz ki, Mathilda’nın abisinin Kulüp’ün kapılarından içeri girerek kendini göstermesiydi. Çünkü bizler ilk bölümden itibaren bu karakterin yıllar önce öldüğünü düşünüyorduk. Dizinin senaristleri her ne kadar bu konuda böyle bir yanılgının oluşmasının sebebini açıklamasalar da, Mathilda’nın bir aile üyesinin daha ortaya çıkmasına sevindik. Bu kavuşma sayesinde Mathilda’nın artık hayatındaki acılarla tek başına yüzleşmeyeceği gerçeğini fark etmek hepimizin yüreğine su serpmiştir.

Kulüp 2. kısım incelemesi yaparken dikkatlerimizi çeken bir diğer kavuşma ise, Çelebi ve Mathilda arasında gerçekleşti. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi, Çelebi nihayet Mathilda’ya karşı olan duygularını itiraf etti. Ardından gelişen olaylardaki tutumları sayesinde de Mathilda’nın affını kazandı. Üstelik son sahnede Mathilda’nın Çelebi’ye olan bakışları ikisi arasında romantik bir ilişkinin bile olabileceğini bizlerle gösterdi. Bize kalırsa, bu pek de göz alıcı bir ilişki olmaz. Çünkü Çelebi her ne kadar pişmanlıkla kendini affettirmeye çalışsa da zamanında hürriyetlerini alıkoyduğu kadınlarla tehdit karşılığı birlikte olan biriydi. Üstelik Mathilda’ya ve kızı Raşel’e de hayatlarını zorlaştıracak pek çok kötülük yapmıştı.

Elbette ki, Çelebi’nin nefretlerimizi kazanan davranışlarını tek tek listelememizin lüzumu yok. Çünkü dizinin yalnızca bir bölümünü bile izleyen birisi kendisinin Mathilda’nın aşkına layık olmadığını fark edecektir.

Seçilmiş Aileler

Seçilmiş Aileler
Mathilda ve Raşel’in seçilmiş ailesi (2. Kısım 4. Bölüm)

Kulüp dizisinin 2.kısmında dikkatlerimizi çeken bir diğer detay ise seçilmiş ailelere yapılan vurgu oldu. Bunu Raşel’in çocuğunun gelecekteki hali bizzat dile getirmiş olsa da, üstü kapalı olarak da sergilendiğini gördük. Örneğin, dizinin en parlak karakterlerinden biri olan Selim Songür, Mathilda ve Raşel’i kast ederek “Siz ailem olmuşsunuz.” sözlerini kullanmıştı. Seçtiği bu aile için ise çok sevdiği hayallerini geri planda bırakmayı bile başarmıştır. Bu başarı her ne kadar oldukça tat kaçırıcı olaylara vesile olsa da, bu aileyi onun seçtiğini inkar edemeyiz.

Dizimizin ana karakteri olan Mathilda da yeni kavuştuğu öz abisindense Kulüp İstanbul’da edindiği seçilmiş ailesini tercih etti. Bu noktada pek de şaşırmadığımızı itiraf etmeliyiz. Çünkü ikinci kısmın ilk anlarından beri kendisinin Çelebi’ye eskisinden çok daha farklı bir gözle baktığını fark ediyorduk.

Bu ikisine ek olarak; İsmet’in Raşel’i ve Orhan’ın da işini seçilmiş ailesi haline getirdiğini söyleyebiliriz. Son bölümde sizler de fark etmişsinizdir ki, ikisi de tatsız sonuçlar doğurdu. İsmet her ne kadar Raşel’i tercih etse ve son anda bile onu kendi yanına çağırsa da bunu içtenlikle yapmadığını saklama gereksinimi duymadı. Sadece ortada bir çocuk olduğu için “yapması gerekeni” yapma arzusu ile Raşel ile evlenmeyi talep etti. Neyse ki, Raşel bunu geç de olsa fark etti ve hayatının geri kalanına annesi ile devam edeceğini bizlere gösterdi. Orhan’ın seçimi ise daha önce de belirttiğimiz gibi annesinin ölmesi ile sonuçlandı.

6-7 Eylül Olayları

6-7 Eylül Olayları
6-7 eylül tarihlerindeki saldırılardan bir görüntü

Kulüp 2.kısım incelemesi yaparken değinmeden geçemeyeceğimiz en önemli nokta ise 6-7 Eylül Olayları olarak karşımıza çıkmaktadır. Dört bölümden oluşan 2.kısmın 3.bölümünü izlediğinizde dizide bu olayların işleneceğini pek çoğunuz fark etmişsinizdir. Çünkü, takvimdeki “6 Eylül 1955” yazısına yakın çekim yapılması ve bölümün sonundaki kapanış sahnesi bizler için büyük ipuçlarıydı. Eğer bu olayların tarihteki yerini biliyorsanız, muhtemelen takvimi gördüğünüz anda bir sonraki bölümün konusunu tahmin etmişsinizdir. Ancak bilmiyorsanız da araştırma yapmanızı sağlayabilecek kadar net bir takvim vurgusunun var olduğunu belirtmeliyiz.

6-7 Eylül Olayları, 1955 senesinde Türkiye’de yaşamakta olan Rum azınlıklarına yapılan saldırıları ifade etmektedir. Bu saldırılar toplumu ayaklandırmak isteyen bir grup provokatörün gazetelerde “Atamızın evi bomba ile hasara uğradı.” manşetli yalan haberi ile başladı. Bu haberden sonra ayaklanan bir grup Türk, giderek kalabalıklaşarak Rumlara saldırı düzenledi. 15 kişinin hayatını kaybettiği bu saldırıda resmi kaynaklara göre 30, resmi olmayan kaynaklara göre ise 300 kişi yaralanmıştır. Söylentilere göre ise yaklaşık 400 kadın saldırıya ya da tecavüze uğramış ancak haklarının savunulmayacağından korktukları için şikayette bulunmamıştır. Bu korkunç saldırıda cana gelen zararın yanında mala gelen zarar da korkunç sayılarla belirtilmektedir. Harap edilen ve yağmalanan mekanların sayıları şu şekilde listelenmiştir:

  • 214 ev
  • 1004 işyeri
  • 73 kilise
  • 1 sinagog
  • 2 manastır
  • 26 okul
  • 2 Rum mezarlığı

Bunlara ek olarak, içlerinde resmi olarak kayıt altına alınmamış diğerleriyle de birlikte toplamda 5,317 mekan zarar görmüştür.

6-7 Eylül Olaylarının Kulüp’e Yansıması

6-7 Eylül Olaylarının Kulüp’e Yansıması
Saldırıların ardından İstanbul Pera sokakları (2. Kısım 4. Bölüm)

Kulüp dizisi de 2. kısmın son bölümünde bu vahşet dolu tarihi olayı başarılı bir şekilde ekranlara taşımıştır. Dizide kullanılan bazı gerçek görüntüler de sahnelerin etkileyiciliğinin artmasını sağladı. Bu bölümde bizleri en çok üzen detaylar ise elbette ki, Tasula’nın başına gelenler oldu. Bahtiyar tarafından tecavüze uğramaktan son anda kurtulan Tasula ne yazık ki, çok daha kalabalık bir grup tarafından darp edildi. Her ne kadar zekice bir hamle ile Bahtiyar’ın da cezasız kalmamasını sağlasa da, başına geneler eminiz ki hepimizi derinden yaraladı. Buna ek olarak, kendisinden pek haz edemesek de İsmet’in de Rum azınlıklarını savunurken darp edilmesinin ve çok sevdiği arabasından olmasının bizleri üzdüğünü eklemeliyiz.

Sonuç olarak, Kulüp 2. kısım incelemesi neticesinde dizinin yeni bölümlerinden memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Ancak elbette ki, tıpkı ilk kısımda olduğu gibi bu kısımda da bazı eksiklikler vardı. Eğer bunları görmezden gelebilirseniz, keyifli bir dönem dizisi izleyebilirsiniz. Peki Kulüp 3. kısım olacak mı? Bu konuda henüz resmi bir açıklama yok. Fakat bizler dizinin devamının geleceğini umut ediyoruz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir