BilimNe, Ne Değildir?

Lazarus Sendromu Nedir? Lazarus Refleksi Nedir?

Lazarus sendromu, hayati fonksiyonlarını kaybetmiş birine yapılan başarısız hayata döndürme girişimlerinin ardından kişinin nabzının normale dönmesi olarak tanımlanır. Tıp dünyasında çok nadir rastlanan bir durumdur. Lazarus refleksi ise ölmüş insanların kollarını havaya kaldırarak çapraz bir şekilde konumlandırıp hareket ettirmesidir.
lazarus-sendromu-nedir

Lazarus sendromunun isim kökenleri, Yuhanna İncili’inde bahsedilen Lazarus olayı üzerinden ileri gelmiştir. Lazarus’un ölümünün ardından 4 gün sonra dirilmesi, İsa’nın mucizelerinden birine dayandırılır. Anlaşılacağı üzere lazarus sendromu ve lazarus refleksi tıp literatürüne geçmiş, dirilme ile ilintili olaylardır. Peki Lazarus sendromu nedir ve canlılarda etkisi nasıldır?

Lazarus sendromu ve lazarus refleksi birbiriyle çok sık karıştırılan iki kavramdır. Ayrıca büyük bir kesim aynı kavramlar olduğunu düşünmektedir.

Lazarus Sendromu Nedir?

Lazarus sendromu olarak tanımlanan fenomen, hayati fonksiyonları durmuş olan birine yapılan başarısız hayata döndürme girişiminin ardından kişinin dolaşım sisteminin yeniden çalışmaya başlaması olarak tanımlanır. Günümüzün tıp anlayışı dahi bu olaya hala tam olarak açıklık getirememiştir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda tahmine dayalı varsayımlar sürdürülmektedir. Bunlardan en çok kabul göreni; başarısız kalp masajı sonucunda göğüs içerisinde basınç oluşmasının ardından kalp gevşemesi ve oluşan elektriksel akım sonucunda kalp atışları normal seyrine dönmesi varsayımıdır. Çok nadir görülmekte olan lazarus sendromu ile ilgili 1982’den bu yana yalnızca 38 vakaya rastlanmıştır.

Lazarus Sendromu Görülen Vakalar

  • 1 Şubat 2009 tarihinde Michael Wilkinson şoka girmiş bir şekilde bulundu. Ambulans çağrılarak Royal Preston Hastanesi’ne götürüldü. Doktorlar Michael’a ilaç verip durumunu stabil hale getirmek için 15 dakika kadar uğraştılar. Yapılan müdahaleler netice göstermeyince ölümü ilan edildi fakat 30 dakika sonra Michael’ın nabzının tekrar atmaya başladığı fark edildi. 2 gün daha yaşayan Michael Wilkinson haberinin olmadığı bir kalp rahatsızlığı sebebiyle hayatını kaybetti.
  • 27 yaşında bir adam yüksek dozda uyuşturucu alması sebebiyle komaya girdi. Sağlık ekiplerince ilk müdahale yapıldı fakat hastaneye aktarma sırasında adam hayatını kaybetti. 25 dakika kadar kurtarılmaya çalışıldı, müdahale sonuç vermeyince adamın ölümü ilan edildi. Sağlık çalışanlarından biri 1 dakika sonra monitörde ritm olduğunu fark etti. Tekrar kurtarılmaya çalışılan adam hayata döndürüldü.

TLC’de yayınlanan Ölümün Bin Türlü Hali isimli programda lazarus etkisi Tekrar Dirildi isimli bir bölümde konu edilmiştir.

Lazarus Refleksi Nedir?

mumya
Mısır mumyalarının hareket pozisyonu

Beyin ölümü refleksleri olarak da literatüre geçen lazarus refleksi, beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların kollarını çapraz konumda kaldırarak bağlaması durumuna denir. Gözünüzde canlandırmak isterseniz, Mısır mumyalarının hareket pozisyonunu andıran bir olay olduğu söylenebilir.

Refleks yayı ile meydana gelen lazarus refleksi sinirsel iletimin beyne uğramadan omurga tarafından gerçekleştiği bir olaydır. Bu yüzden diz kapağına vurulduğunda dizin gösterdiği ani refleks durumu ile birebir aynıdır. Lazarus refleksi bitkisel hayatta bulunan hastalarda hareketi mümkün kılar. Lazarus etkisi konusu bu tarz beyin ölümü gerçekleşmiş hastalarda yanlış tanı konulmasının önüne geçmesi için göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konudur.

Yazbuz’un sağlık kategorisinde ilginizi çekebilecek birçok hastalık konusu hakkında detaylı bilgiyi bir arada bulabilirsiniz. Dilerseniz ” Çoklu Kişilik Bozukluğu ve İnsanın Hayatına Olan Etkisi ” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir