Tarih

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri

Macellan Dunyanin Sekli ile İlgili Gorusleri

Dünyanın şekli, ilk çağlardan beri tartışma konusu olmuştur. Macellan dünyanın şekli ile ilgili görüşleri de en çok merak edilen konulardan biridir. Bilimsel olduğu kadar kültürel ve manevi değerlere de seslenen bir alanı kapsadığından dünyanın şekli, kolayca aşılmamış ve çeşitli sorunlara sebebiyet vermiştir. Tarih boyunca birçok bilim insanı, bu konu hakkında öne sürdüğü fikirleri kanıtlamaya ve insanlığa kabul ettirmeye çalışmıştır. Bilim dünyası için büyük bir kaynak olan Macellan dünyanın şekli ile ilgili görüşleri ile ilgili detaylara, yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri ve Hayatı 

Macellan Dünyanın Sekli ile ilgili Gorusleri ve Hayati
Macellan dünyanın şekli ile görüşleri ve hayatı hakkında merak ettiklerinizi bu başlık altında derledik!

1480 yılında Portekiz’de dünyaya gelen Ferdinand Macellan, gençlik yıllarında yaşadığı ülkenin kralına sadık bir şekilde hizmet etti. Daha sonra ise hırsı ve keşif arzusu yüzünden araları bozuldu ve Macellan, rakip İspanyolların emrine girdi. Bu önemli kaşifi diğer denizcilerden ayıran hikaye, işte burada başlar. Macellan’ın dünyanın şekli ile ilgili görüşleri de bu noktada önem kazanır. 

İspanyol kralı, yeni bir baharat yolu bulması için Macellan’ın emrine beş gemi verdi. Bu yolculukta Macellan, beraber okyanusa açıldığı denizciler tarafından Portekizli olduğu için küçük görülüyordu. Yurttaşları da onu hain olarak tanımlandığı için iyi bir şekilde karşılanmayan kaşif, yolculuğuna zor koşullar altında başladı ve batıya gittikçe sıkıntılar artmaya devam etti. 

Birçok açıdan zor bir yolculuğa çıkan kaşif, Güney Amerika’nın en ucunda bir geçit keşfederek Büyük Okyanus’a geçmeyi başardı. Macellan’ın bu keşfi buranın Macellan Boğazı olarak adlandırılmasına sebep oldu. Macellan Boğazı ile başlayan Portekizli kaşifin başarıları, bununla sınırlı kalmayacaktı.

Açlık, isyan ve kazalarla boğuşan sefer filosu Filipinler’e varmayı başardığında zayıf düşmüştü. Yine de bu durum Macellan’ın adalar ülkesini, İspanya kralı ve Hristiyanlık adına talep etmesi için engel değildi. Buna rağmen talebi ardından yapılan savaşta öldürülen Macellan, seferinin sonucunu göremedi.

Macellan’ın Görüşleri

Macellan her ne kadar, yanlış bir şekilde dünyanın etrafını gezen ilk denizci olarak adlandırılsa da bu keşfi başaran seferin lideri olduğu için saygıyla anılır. Ayrıca aynı keşif gezisi; dünyanın yuvarlaklığını kanıtlamakla kalmamış, coğrafi keşiflerin dünyanın tüm kıtalarına yayılmasına ve kolonizasyon çağının zirveye ulaşmasına sebep olmuştur. Bu yolculukta gözlenen bazı fenomenler fikir ve denizcilik dünyasını temellerinden sarsmıştır.

Dünyanın şekli ve denizcilik adına yeni ufuklar açan gözlemler aşağıdaki gibidir:

  • Güneşin yüksekliği ve gölge uzunluğu
  • Deniz fenerlerinin görüldüğü yükseklik
  • Yıldızların konumu

Macellan’ın seferi sırasında gözlenen bu gerçeklikler. Zira çeşitli seyahat ettikleri farklı enlemlerde, değişik yüksekliğe sahip olduğunu kaydettikleri Güneş, yarattığı gölge uzunluğuyla da kafa karıştırıyordu. Dünyanın düz olması durumunda, güneye gittikçe gözlemledikleri bu fenomen ile karşılaşmamaları gerekirdi. Aynı zamanda deniz fenerlerinin ufukta baş kısımlarından başlayarak görülmeleri de dünyanın kavisli bir şeklinin olduğunun başka bir göstergesiydi.

Macellan’dan önce olduğu gibi sonra da birçok kaşif okyanuslarda bilinmeyeni bulmak için yelken açtı. Onun cüret ettiği ve başarıya ulaşmada liderlik ettiği keşif gezisi; denizciliği hiç olmadığı kadar ileri götürdü ve insanlığa, dünyayı anlamak için çok büyük bir kaynak oldu.

İçeriğimizi beğendiyseniz “Her Cumhuriyet Demokratik Midir?” yazımız da hoşunuza gidebilir!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir