Edebiyat

Mai ve Siyah Kitap Özeti ve İncelemesi 

Mai ve Siyah Kitap Ozeti

Halit Ziya Uşakligil’in ölümsüz eseri Mai ve Siyah kitap özeti ile sizlerleyiz! Türk edebiyatının nadide eserlerinden biri olan Mai ve Siyah, birçok tiyatro ve TV dizisine konu olmuştur. Modern Türk edebiyatının ilk örneklerinden biri olan eser, 1897 tarihinde yazılmaya başlamıştır. 

Batı roman tekniklerinin Halit Ziya tarafından kaleme alındığı eser, pek çok özelliğiyle Servet-i Fünün döneminin karşılığı gibidir. Halit Ziya’nın kaleminden çıkan eserin dili, dönem düşünüldüğünde oldukça ağırdır. Farsça tamlamaların bolca yer aldığı yer Mai ve Siyah’ta dil ağır olduğu için tekrar tekrar sadeleştirmeye tabii tutulmuştur. 

Mai ve Siyah Karakterleri 

Mai ve Siyah Karakterleri
Mai ve Siyah karakterleri ve analizlerini içeriğimizin devamından okuyabilirsiniz.

Mai ve Siyah karakterleri, döneme göre şekil alan tiplemelerden oluşmaktadır. Halit Ziya, roman karakterlerini yaratırken batı edebiyatını ve geleneksel Türk edebiyatının karşılaştırmasını yapmıştır. Karakterler, bu iki edebiyatın birer temsili olarak yaratılmıştır. Bu nedenle devamlı bir ikilem mevcuttur. Mai ve Siyah karakterleri kısaca şu şekildedir:

  • Ahmet Cemil 
  • Lamia
  • Hüseyin Nazmi 
  • İkbal
  • Seher
  • Vehbi Bey 
  • Raci

Halit Ziya Uşaklıgil’in eserinde yer alan karakterler, yukarıdaki gibidir. 

Ahmet Cemil 

Mai ve Siyah romanının baş karakteri, Ahmet Cemil’dir. Mütevazi bir ailenin çocuğu olan Ahmet Cemil, geleneksel Türk edebiyatının idealize edilmiş, sembolleşmiş ve ete kemiğe bürünmüş bir halidir. Kırılgan, mücadeleyi sevmeyen kişiliği; bununla beraber karamsarlığı ve içe kapanıklığıyla Servet-i Fünün döneminin özelliklerini tam anlamda taşımaktadır. Kafasında her zaman bir ölüm düşüncesi hakimdir. 

Lamia

Lamia, Ahmet Cemil’in yakın arkadaşı ve sırdaşı Hüseyin Nazmi’nin güzel kardeşidir. Batıcıl bir düşünceye sahip olan Lamia, piyano çalmaktan, şiir söylemekten ve diğer sanatlardan büyük hoşnutluk duyar. Halit Ziya Uşaklıgil’in gönlünde yatan, kafasında kurguladığı ideal kadın tiplemesinin örneklerinden bir tanesidir. 

Hüseyin Nazmi 

Mai ve Siyah karakterleri içinde açıklayacağımız Hüseyin Nazmi, Ahmet Cemil’in ufaklıktan beri arkadaşıdır. Okul yıllarında Ahmet Cemil’le tanışan ve hayatları boyunca birlikte vakit geçiren ikilinin zevkleri ortaktır. Tıpkı Ahmet Cemil gibi Hüseyin Nazmi de geleneksel Türk edebiyatından hoşlanmakta fakat yeterli görmemektedir. Batı edebiyatını kıskanmakla beraber Türk edebiyatında da yeni şeylerin oluşmasını içtenlikle istemektedir. Ahmet Cemil’in aksine Hüseyin Nazmi, zengin bir ailenin erkek çocuğudur. Her kitabı, basit bir şekilde kütüphanesine yerleştirebilir.

Vehbi Bey 

Vehbi Bey, küstah, sorunlu, hasta ruhlu ve ahlaksız biri olarak Mai ve Siyah karakterleri arasında en kötü tiplemeye sahiptir. Sürekli alkol alması ve karısını aldatmasıyla kötü bir eştir. Ahmet Cemil’in kardeşi İkbal’le evlenir. İkbal’e attığı bir tekme doğrultusunda karnındaki çocuğu öldürür. Kısa süre içerisinde İkbal’de hayata gözlerini yumar. 

Mai ve Siyah Kısa Özet 

Mai ve Siyah kitap özeti şu şekildedir: Ahmet Cemil, babasının ölümünden sonra annesine ve kız kardeşine tek başına bakmak zorunda kalır. Okula yakın arkadaşı Hüseyin Nazmi’yle gidip gelir. Arkadaşıyla devamlı edebiyat konuşmaktan, onunla vakit geçirmekten hoşnuttur. Ahmet Cemil, evine zengin çocuklara ders vererek para getirir. Fakat bunu isteyerek yapmaz. O, kısa zamanda edebiyatta adını duyurmak istemektedir. 

Bir gün, Mir’at-ı Şuun Gazetesi’nde iş açılır. Burada roman çevirileri yapılacaktır. Ahmet Cemil, çeviri yaparak para kazanabilmek için işe başlar. Hayali, gerekli üne kavuşup Hüseyin Nazmi’nin g,üzel kardeşi Lamia’yla evlenmektir. Ancak bu hayal kısa süre içinde suya düşer. Gazete sahibinin ölmesiyle başa Vehbi Bey geçer. Vehbi Bey Ahmet Cemil’in kardeşi İkbal’le evlenir. Bu evlilikle Vehbi Bey, Ahmet Cemil’in evini ele geçirir, onu kandırır. Üstüne üstlük İkbal’in ölümüne sebebiyet verir. 

İkbal’in ölümünden sonra Vehbi Bey, Ahmet Cemil’i gazeteden gönderir. Bunun üstüne Hüseyin Nazmi, kardeşiyle birlikte yurt dışına gideceğini ve Lamia’nın bir subayla  evleneceğini söyler. Büyük bir buhranın içine düşen Ahmet Cemil, sık sık ölümü düşünmeye başlar. En sonunda bir karara verir ve uzak bir yerde kaymakamlık talep eder. İstanbul’da daha fazla duramaz ve annesiyle memleketten ayrılır. 

Mai ve Siyah Konusu 

Mai ve siyah konusu kısaca, edebiyat alanında ününü duyurmak isteyen bir adamın kısa zamanda hayallerinin hüsrana uğraması, sevdiğinin başkasına gitmesi ve ölümü düşünecek düzeye gelmesidir. 

Mai ve Siyah Ana Fikri

Mai ve siyah ana fikri şu şekildedir: Her ne olursa olsun insan umudunu kaybetmemeli, hayallerinin uğruna savaşmalıdır. Hülyayla gerçeği ayırt ederek yaşama sıkı sıkı tutunmalıdır. 

Kitap özeti incelemelerimizi beğeniyorsanız “Dede Korkut Karakterleri ve Özellikleri” yazımız da ilginizi çekecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir